Filozofia chodzenia

Marcher, une philosophie
9788380151963
filozofia, etyka
AMisz

Chodzenie zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy zaznają jego dobroczynnego działania: uspokojenia, zjednoczenia z naturą, poczucia pełni. Chodzenie nie wymaga ani umiejętności, ani techniki, ani sprzętu, ani pieniędzy. Wystarczy ciało, przestrzeń i czas. Ale chodzenie jest też aktem filozoficznym i doświadczeniem duchowym. Włóczęgi i pielgrzymki, błądzenie i rytuały przejścia, natura i...

Ale chodzenie jest też aktem filozoficznym i doświadczeniem duchowym. Włóczęgi i pielgrzymki, błądzenie i rytuały przejścia, natura i cywilizacja – autor czerpie z literatury, historii i filozofii: Rimbaud i jego wieczne ucieczki, Gandhi i polityka biernego oporu i oczywiście Kant i jego codzienne przechadzki po Królewcu.

A jeśli tylko stopami dobrze się myśli? Co miał na myśli Nietzsche, kiedy pisał: "I wspinały się stopy, palce już słuchały"? Właśnie o tym jest ta książka, będąca zarazem traktatem filozoficznym i próbą zdefiniowania sztuki chodzenia. Ucieszy wszystkich, którzy nigdy nie myśleli o sobie jako o wędrujących myślicielach.

źródło opisu: Czarna Owca, 2015

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Martyna | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Szkoda, że nie tego się spodziewałam. Krótkie rozdziały o filozofach i pisarzach były ciekawe.

lapsus | 2019-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Chodzić każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi. Przynajmniej w aspekcie chodzenia. A chodzili różni - Nietzsche, Rimbaud, Theroux, Rousseau, Ghandi, cynicy, święci i opętani. O wszystkich tu przeczytacie - o wszystkich aspektach chodzenia. Oprócz Haszka, a to był włóczęga nie lada. Szkoda, że go tu nie ma.

Vemona | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: luty 2016

Interesujące spojrzenie na to, jak można postrzegać chodzenie. ;) Przykłady wielu myślicieli i pisarzy, dla których wędrówki były sposobem na życie i twórczość, rozważania filozoficzne, chwile zamyśleń, skojarzeń... Dobrze się czytało.

Alfalfa | 2017-02-06

"Na starość" coraz częściej sięgam po książki z rodzaju "filozofia życia codziennego". Nie będąc jednocześnie zagorzałą wielbicielką filozofii, ale raczej entuzjastką literatury, XIX-wiecznej zwłaszcza, stwierdzam, że to książka dla mnie: nie za dużo filozofii, ale jeśli już, to popartej ciekawymi przykładami z literatury i biografii omawianych pisarzy i filozofów.
Jest tam pewna skrótowość i prześlizgnięcie się po temacie; pewnie można było napisać dużo więcej i bardziej naukowo, ale po co? Gdyby było naukowo, laik filozoficzny, taki jak ja, nie sięgnąłby po tę książkę.
Zainteresowani tematem miejskiego, i nie tylko, włóczęgostwa, flâneries, flâneurs, czy po prostu korzyściami fizycznymi i duchowymi płynącymi z wędrówek, znajdą w tej książce dość dużą bibliografię na ten temat. Ja zamierzam kontynuować.

NullnFull | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Interesujące rozważania o prozaicznej z pozoru czynności chodzenia. Wielu było filozofów, którzy nieustannie chodzili a także kilku, którzy uważali, że chodzenie to najwłaściwsza prędkość przemieszczania się. Dobra lektura dla wszystkich, którzy traktują lub chcą potraktować chodzenie i spacerowanie z należną estymą i uwagą.
Książka nie jest jednak arcydziełem. Nierówne rozdziały sprawiają, że ciężko się ją czyta. Niekiedy całe strony są jak ziarnko piasku w trybikach. Może to wina tłumaczenia?

lotosu_kwiat | 2016-10-09
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Dla wszystkich myślicieli którzy lubią łączyć ,,filozofowanie" z chodzeniem. Osobiście ostatnimi czasy przerzuciłam się na rower- jednakże moje wolno, czy też wartko płynące myśli potrzebują przestrzeni, toteż doskonale rozumiem potrzebę fizycznego przemieszczania się towarzyszącego wszelkiej pracy umysłowej. Nie lubię ograniczeń, w kojącej sile natury upatruję wytchnienia w czasach nieustannie grożących ,,przestymulowaniem". Z powyższych powodów ,,Filozofia chodzenia" jest dla mnie inspirującą pozycją na liście lektur, zdecydowanie odpowiadającą mojemu systemowi wartości - chodzenie jako forma odskoczni od życia w ryzach codzienności, potrzeba przebywania z samym sobą i głębszych przemyśleń, czy wręcz porzucenia pogoni za dobrami i nadmiernej konsumpcji - autor już na pierwszych stron krytykuje oferowane przez firmy gadżety przeznaczone dla chodziarzy przez profesjonalne sklepy. Chodzi o prostą radość z wędrówki, czyste niebo, łono natury, odrobinkę samotności, otwarcie głowy na...

Dominik Gąsowski | 2016-10-02

Przepiękna książka. Świetnie, niemal poetycko nakreślony temat z różnych stron i pod różnymi kątami, a przy tym na spokojnie i bez pośpiechu. W sam raz by przypomnieć sobie, dlaczego nawet najprostsza przechadzka może być wartościową i samemu wyruszyć w drogę. Polecam ZDECYDOWANIE

Agnieszka | 2016-05-25
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Jednostajny ruch w otwartej przestrzeni sprzyja refleksji i kontemplacji, to idealna sytuacja dla codziennych przemyśleń. Chodzenie ma działanie uspokajające, daje też poczucie zjednoczenia z naturą. Jest dostępne prawie dla każdego, bo nie wymaga żadnych umiejętności, sprzętu, nic nie kosztuje. Jeśli musisz coś przemyśleć wybierz się na spacer, wyjedź do lasu, w góry, przebiegnij się. Stopami dobrze się myśli. Spacerując w ciszy możemy własne myśli usłyszeć, co w natłoku codziennych obowiązków nie jest wcale proste. Analizując różne problemy w ruchu nabieramy do nich zdrowego dystansu, wtedy też znajdujemy najlepsze rozwiązania. Wędrówka, zwłaszcza ta wielodniowa, w otoczeniu natury, to przede wszystkim doświadczenie wolności. Zalety wędrowania odkryli Kant, Nietzsche, Rimbaud, ale z dobroczynnego działania tej aktywności może korzystać każdy. Mi najbliższy jest Nietzsche, ze względu na pasję do górskiej wspinaczki, ale to już inna historia.

Wybrane cytaty:
"Pierwszym...

AMisz | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Szalenie interesujące podejście do kwestii chodzenia, spacerowania, wędrowania, pielgrzymowania, włóczęgostwa, szwędania się. Chodzimy z Nietzschem, Rimbaudem, Rousseau, Thoreau, Nervalem, Kantem i Gandhim. Przemierzamy Europę, Azję, starożytne Ateny, Paryż, Londyn. Gubimy się w tłumie i odnajdujemy w miejskich parkach.
Ta książka to wielka pochwała chodzenia. Po przeczytaniu fragmentu czułam nieodpartą potrzebę spakowania plecaka, założenia wygodnych butów i pójścia na spacer lub na wędrówkę. Gdziekolwiek, byle pieszo, byle przed siebie.

Diana | 2016-01-19

bardziejlubieksiazki.pl

Filozofię chodzenia Frédérica Grosa trudno opisać jednym słowem czy włożyć do jednej szufladki. Postać autora i sam tytuł sugerują tekst filozoficzny. I tak, jest to rozpatrywanie tej codziennej, zwykłej czynności jaką jest chodzenie, w kategoriach filozoficznych. Ale na początku chciałam uspokoić wszystkich, którzy na słowo „filozofia” mają alergię :) Nie jest to filozofia abstrakcyjna, oderwana od wszystkiego, której nie sposób zrozumieć bez studiów :) Okazuje się, że mamy więcej do czynienia z filozofią niż nam się wydaje.

W książce można wyróżnić dwa tematy, które przeplatają się naprzemiennie. Pierwszy to dokładnie filozofia chodzenia i różnych jego typów. Gros rozróżnia między innymi górskie wędrówki, pielgrzymki, spacery. Chodzenie chodzeniu nierówne – każde z nich ma inne cele, inny przebieg, inne wartości. Ale jest jedna nadrzędna rzecz, która je łączy – to właśnie ta filozofia ruchu, o której pisze Gros. Drugi temat to historie o konkretnych...