O prawo do aborcji

Wydawnictwo: Sic!

Słynne przemówienie francuskiej minister zdrowia Simone Veil z 26 listopada 1974, przedstawiające projekt ustawy o dobrowolnym przerywaniu ciąży (IVG). Uzupełnia je wywiad z Veil przeprowadzony 30 lat później przez Annick Cojean, dziennikarkę pisma Le Monde . Trzeba zobaczyć tę niewielką kobietę, pozbawioną całkowicie agresji, modulującą głos w bardzo spokojny, choć stanowczy sposób, gdy stawia czoła kilkuset mężczyznom, patrzącym na nią początkowo z pogardą lub wyraźnym lekceważeniem

GrzesiekLepianka | 2016-10-16

Książka prezentuje tekst przemówienia Veil wygłoszonego w parlamencie francuskim oraz późniejszy wywiad przeprowadzony z nią przez Annick Cojean. O ile samo przemówienie jest dość hermetyczne i napisane zagmatwanym językiem, o tyle wywiad jest porywający i świetnie tłumaczy kontekst społeczno-historyczny i intencje, dla których walka o prawo do aborcji zaczęła być dla Veil istotna. Wybrzmiewa też dosadnie to, co wydaje mi się przeważne: Veil w swoim przemówieniu uwydatnia to, że jest za, a nawet przeciw, uznając, że aborcja jest zawsze dramatem i nigdy nie można jej kojarzyć z lekkomyślnością i zabawą. Dobrze by było, gdyby ten tekst przeczytało kilku/a naszych posłów/anek, chociaż skoro nie przekonało ich przemówienie Barbary Nowackiej (pod wieloma względami jaśniejsze i łatwiejsze do zrozumienia), to tym bardziej Veil ich nie przekona. Przed nami ciągle to, co w latach 70. dokonało się we Francji., jednak niestety przy takim poziomie dyskusji, jaki mamy teraz - o zarodkach i...

Łukasz Franciszek | 2011-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

ta mała książeczka zawiera tekst wystąpienia Simone Veil, przed francuskim Zgromadzeniem Narodowym, dotyczącego ustawy aborcyjnej, oraz wywiad z autorką ustawy, przeprowadzony po 30 latach.
książka, przy okazji powyższych tekstów, pokazuje formę i poziom debaty publicznej we Francji lat 70tych, a także ewolucję myśli politycznej i pozycji kobiety w społeczeństwie dojrzałej demokracji V Republiki Francuskiej.

Dzicz | 2016-08-30
Eluszki Kitko | 2015-08-02