Co to właściwie jest ten dżender? I inne felietony

Wydawnictwo: Fundacja Kultura Liberalna
filozofia i etyka
livres

Czy zarodek jest człowiekiem? Czy śmierć jest naszym obowiązkiem? Czy warto sprawdzać, co mamy w genach? Spotkanie współczesnej medycyny i nowych technologii przynosi wiele niezwykłych pytań i kontrowersji. Niektóre z nich rozpalają sferę publiczną do czerwoności – a wszystkie dotyczą wyborów życiowych, które mogą czekać każdego z nas. Jeśli nie dziś, to jutro. Książka Emilii Kaczmarek to...

Książka Emilii Kaczmarek to pasjonujący zbiór 36 felietonów, które w praktycznej i zwięzłej formie prowadzą Czytelnika przez najważniejsze współczesne problemy etyczne, pozwalając lepiej zrozumieć, o co w nich właściwie chodzi.

O książce napisali:

Teksty Emilii Kaczmarek są doskonałym świadectwem tego, że najtrudniejsze problemy filozofii i medycyny, związane z „narodzinami”, „życiem”, „ciałem”, „wolnością” i „śmiercią”, dają się ująć w formę kompetentnej, popularnonaukowej, a jednocześnie otwartej na dyskusję narracji. To książka, którą absolutnie trzeba przeczytać!

dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Magdalena Środa

Kiedy eutanazja jest moralnie dopuszczalna? Do jakiego wieku kobieta bezpłodna może się starać o zabieg in vitro? Czy surogatka staje się „druga matką”? Jeśli nie wiemy tego od razu, to nie domagajmy się też natychmiastowej odpowiedzi. Zdecydujmy się raczej zawiesić sąd i pomyśleć. Ta książka pomaga myśleć bez gniewu i zaciekłości.

prof. dr hab. Jacek Hołówka

źródło opisu: http://kulturaliberalna.pl/wydawnictwo/

źródło okładki: http://kulturaliberalna.pl/wydawnictwo/

Jarek1983 | 2018-10-25
Przeczytana: 21 września 2018

Po mądre warto sięgać.

Z uwagi na deficyt mądrych zdań, osób czy rozmów w sferze publicznej, koniecznym jest sięganie po książki. To sprawdzona od wieków forma przekazywania myśli, która na autorze wymusza precyzowanie swojego wywody, jak również posiłkowanie się przykładami lub też racjami. Tym samym z większą ochotą zabrałem się za lekturę felietonów Emilii Kaczmarek o prowokującym tytule „Co to właściwie jest ten dżender?”. Naturalnie, pisząc „prowokującym”, mam na myśli to, że dla części społeczeństwa samo hasło „dżender” będzie pobudzało do szybkostrzelnych myśli i napaści na autorkę.

Niepotrzebnie, gdyż Pani Kaczmarek opisuje (a nie zajmuje stanowisko) sprawy z szeroko pojętego światopoglądu czy też społecznego zainteresowania. Mamy więc „śmierć”, „narodziny”, „wolność” oraz wszystko to co ważne, etyczne oraz często powierzchownie traktowane w mediach, internecie czy prasie. Fakt, że teksty są zwarte, nie przesądza o ich wartości. Są przede wszystkim otwarte. Otwarte na...

Kluczyk | 2018-08-07
Ilona Zacharska | 2018-05-20