Diabeł

historia
Universitas
2013-01-01
2013-01-01

Ciekawa pozycja, która wbrew tytułowi, nie tyle przedstawia czytelnikowi obraz Diabła w różnych kulturach i religiach ile zastępy demoniczne tam obecne na których czele można postawić tytułową postać.
Autor zadał sobie dużo trudu by zaprezentować obraz demona w całej gamie występującego w historii rodzaju ludzkiego. I choć książka w znacznej części poświęcona jest chrześcijańskim wyobrażeniom diabła to na skutek szerokiej gamy prezentowanego zagadnienia może stanowić swoistą encyklopedię tejże postaci w różnych kultach na kuli ziemskiej.
Brakuje jednak w pracy odniesień do świata prawosławnego oraz protestanckiego. Chrześcijańska wizja diabła jest ograniczona tylko do świata katolickiego i niektórych kościołów/sekt protestanckich (tych mniej licznych). Również pominięto niektóre mniej rozwinięte kultury z różnych zakątków naszego globu. Biorąc pod uwagę, że autor poświęca jeden rozdział cywilizacji Mezopotamskiej i jej wizji sił demonicznych jest to duży minus pracy.
Natomiast zakończenie książki pozostawia wiele do życzenia. W ostatnim rozdziale odnoszącym się do diabła we współczesności autor porzuca maskę naukowca i zamiast naukowego opracowania dostaje czytelnik rozdział nacechowany własnymi przemyśleniami/myślami/fobiami/niechęciami autora na temat wyżej wymienionej postaci i jej odniesień we współczesności, który nijak pasuje do całości.

Warto zapoznać się z tą pozycją. Pokazuje historie i podejście do tego zagadnienia prze wieki, dla mnie pokazała " nie taki diabeł straszny, jak go malują". Warto

Dobra, rzeczowa lektura o diable. Dużo na temat diabła w różnych cywilizacjach, trochę brakowało mi diabła w literaturze i ciut za mało o diable we współczesności. Niemniej - lektura warta czytania, jeżeli kogoś interesuje, skąd w licznych wyobrażeniach wziął się diabeu.

• Druga połowa 2019
  • Szatan
  • Mam/miałam
  • Hell/Demons/Kudłaty
  • Historia, sztuka i wszystko inne

Dodaj cytat z książki Diabeł