5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Uwaga, uwaga! Pociąg osobowy ze stacji Żywiec odjedzie z toru przy peronie pierwszym. Podróżni proszeni są o natychmiastowe zajmowanie miejsc w wyznaczonych wagonach. Mają Państwo okazję odwiedzić wszystkie stacje zachodniej Galicji. Z okien pociągu będziemy obserwować teren niemal całego Podbeskidzia: od Węgierskiej Górki poprzez Bielsko aż do Oświęcimia. Ponadto, jako wyjątkowi klienci, mają Państwo niepowtarzalną możliwość skorzystania ze specjalnej oferty – przejazdu liniami, które… nigdy nie powstały.
W podróży tej towarzyszyć nam będą m.in.: robotnicy, dojeżdżający codziennie do pracy w Żywcu czy Buczkowicach; dzieci, które z wypiekami na twarzach wybierają się na wycieczkę do Krakowa; Polacy spieszący na uroczystości otwarcia Domu Polskiego w Bielsku oraz legioniści ruszający na front. Przy okazji dowiemy się, dlaczego dworzec żywiecki został wybudowany w Zabłociu i czym groziła „kijowa jazda”.
Tę niecodzienną podróż umilać będzie Państwu lektura lokalnej prasy: „Dziennika Cieszyńskiego”, „Gwiazdki Cieszyńskiej”, a także „Wieńca i Pszczółki”. Osoby o słabych nerwach proszone są o zajmowanie miejsc w tylnej części składu, gdyż nie możemy zagwarantować, że za chwilę nie zostaną Państwo świadkami nieszczęśliwego wypadku, nagłego pożaru, samobójstwa, a nawet konfliktu zbrojnego. Moc wrażeń gwarantowana!
Przyjemnej podróży życzy C.K. Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda, która jest z Państwem już od 1837 roku.
Kolejową przygodę czas zacząć. Odjazd!

Książka prezentuje zarys rozwoju kolei na terenie zachodniej Galicji, ze szczególnym uwzględnieniem tras Bielsko – Żywiec, Sucha – Żywiec, Żywiec – Zwardoń. Dla znawców tematyki kolejnictwa dużą gratką będą plany budowy dwóch tras: Łodygowice – Buczkowice oraz Żywiec – Oświęcim. Obie one, gdyby nie wyścig zbrojeń w c.k. Austrii i wybuch I wojny światowej, zapewne by powstały i w zasadniczy sposób zmieniłyby rozwój cywilizacyjny na tym terenie.
Liczne stare fotografie, zdjęcia, mapki, rysunki, cytaty z prasy sprawiają, że czytelnik będzie mógł nie tylko poznać, jak powstawała kolej w zachodniej Galicji, ale również poczuć klimat tamtych czasów.

źródło opisu: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=6&idk=129

źródło okładki: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/upload/book_id129_0_show.jpg

Marcin Kowalczyk | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kolej
Przeczytana: 28 marca 2015

"Książka prezentuje zarys rozwoju kolei na terenie zachodniej Galicji..."
Tak we wstępie napisano. Jest to po części tylko prawda. Większość wydarzeń opisana jest barwnymi cytatami z prasy. W początkowych rozdziałach książki autor skupia się na liniach kolejowych. Cytaty ówczesnych gazet pozwalają poczuć klimat tamtych czasów. Do tego ilustracje z epoki, zdjęcia i ryciny. Niestety (dla mnie) od połowy książki autor koncentruje się na zjawiskach społecznych dla których kolej jest tylko tłem. Niepokoje na tle narodowościowym, czy rozpoczęcie I WŚ i wyjazd nań polskich oddziałów. Na tym okresie książka kończy się. Na koniec dostajemy jeszcze rozdział o wypadkach kolejowych. Głównie cykl artykułów o przejechaniu przez pociąg różnych osób.
Mi bardzo do gustu przypadłą pierwsza część książki - ta kolejowa. Za nią jest pięć gwiazdek. Przy drugiej z racji nie za dużego zainteresowania tą częścią historii - przysypiałem. Stąd ocena łączna.

Mati | 2017-08-30
coen_k | 2017-08-30