Dziewczyna z pomarańczami

1 021
Appelsinpiken
Iwona Zimnicka
Ag2S

Dziewczyna z Pomarańczami - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. 15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieżyjący od lat ojciec Georga... W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata - pamięta go jedynie z przechowywanych w rodzinnych zbiorach starych zdjęć i filmów. Ojciec napisał list tuż przed śmiercią, gdy był pewien, że nie uda się pokonać choroby. Przez wiele lat list leżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. Znaleziony u progu dojrzałości Georga staje się znakiem przemiany i inicjacji. Ojciec opowiada w nim o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami, także o próbach rozwiązania jej zagadki. Zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna... Inspirowany listem, chłopak usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granice czasu i śmierci. Posłuży temu pisana wspólnie z nim książka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami. W znakomitej powieści nie tylko dla młodzieży Jostein Gaarder celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Niewątpliwie tematy podejmowane w powieści są, zarówno uniwersalne, jak ponadczasowe, a więc nader ważne dla każdego człowieka. A podejmowane nie wprost i w ciekawy dla mnie sposób. Poza tym, Jostein Gaarder wykazuje się wielką wrażliwością, zachwyca się pięknem świata i niesamowitością kosmosu. Parę faktów z astronomii jest tak ciekawie opisanych, że mam ochotę poszerzyć moją lichą wiedzę na te tematy.

Mały, zaledwie czteroletni Georg Roed, traci ojca. Zostaje więc wychowywany przez mamę Veronikę, która po paru latach wychodzi za mąż, za Jorgena. Ojciec Georga, Jan Olav, był lekarzem i marzycielem, dla którego świat był cudowną baśnią.

Po jedenastu latach od jego śmierci, Georg odnajduje od niego list, schowany w wózku spacerowym dodam, to niezwykły, choć długi list, ciągnący się przez większość książki. Georg wraz z czytaniem go, coraz lepiej poznaje naturę i historię swego ojca, historię której nie mógł poznać, z powodu choroby i przedwczesnej śmierci ojca.

Minusami...

Agnieszka | 2012-11-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 listopada 2012

Książka "Dziewczyna z pomarańczami" to bardzo intymne i otwarte zwierzenia nieżyjącego ojca do piętnastoletniego syna w formie listu zza światów.Historia niezwykła.
Oto pewnego dnia nastoletni Georg odnajduje adresowany do siebie list od ojca,który zmarł na raka.Chłopak z racji tego,że ojciec zmarł kiedy on był małym dzieckiem praktycznie go nie pamięta. Jedyny "obraz" rodzica jaki ma w pamięci wynika z opowiadań rodziny i zdjęć jakie pozostały po ojcu.Tym większe jest zaskoczenie piętnastolatka, kiedy okazuje się,że ojciec świadom nieuchronności swej śmierci postanowił opisać w liście historię Dziewczyny z Pomarańczami mając nadzieję,że syn odnajdzie i przeczyta ten niecodzienny list kiedy będzie już na tyle dorosły by móc zrozumieć znaczenie tej jakże pięknej,wzruszającej,romantycznej, pełnej miłości opowieści.
Miłości chciałoby się powiedzieć baśniowej.
Jednak książka nie traktuje wyłącznie o miłości lecz również w swej treści zawiera wiele refleksji oraz egzystencjalnych pytań...

yootsuu | 2010-08-21
Przeczytana: maj 2010

książkę tę zauważyłam w bibliotece szkolnej i, mimo okresu pełnego sprawdzianów i nauki, wypożyczyłam ją natychmiast. zauroczyła mnie okładka, tytuł i obietnica szybkiej, ciekawej lektury.

czytałam to jednym tchem, maksymalnie zauroczona i wzruszona. co rusz płakałam i wzruszałam się - taki ze mnie mięczak. uwielbiam czytać o idealnych uczuciach, zwłaszcza o miłości. historia jest bardzo ciekawa - o docieraniu się ludzi, o spełnianiu marzeń, o tym, że życie może być piękne, jeśli ma się obok ukochaną osobę. ojciec bohatera zrobił coś niesamowitego - przed śmiercią zrobił wszystko, aby jego dziecko wiedziało jak najwięcej. po latach otrzymuje on list, a w nim historię miłości rodziców. przenosimy się w czasie i obserwujemy, jak rodzi się wspaniałe uczucie, 'aż po grób'.

piękna historia opisana w bardzo dobry sposób. gdy tylko natrafię na DzP w jakiejś księgarni, od razu kupię. muszę to mieć we własnej kolekcji!

Kasiag | 2014-02-09

Piękna, niezwykle mądra opowieść o przemijaniu, o życiu, o jego sensie, o człowieku i jego miejscu w świecie. Brzmi być może patetycznie, ale książka napisana jest tak przystępnym językiem, że ani na chwilę nie nudzi. We mnie wzbudziła bardzo dużo emocji, ale głównie tych pozytywnych, mimo ciężkiej zdawałoby się tematyki. Myślę, że o to właśnie autorowi chodziło. Udało mu się doskonale. Jak się okazuje można w sposób lekki i przystępny pisać o sprawach trudnych.
Warto przeczytać "Dziewczynę z Pomarańczami", choćby po to, żeby nabrać nieco dystansu do tych niezliczonych problemów i problemików, na które składa się nasze życie, a które tak naprawdę przesłaniają nam prawdziwy jego sens.
Polecam gorąco :)
Ja na pewno wrócę jeszcze do tej historii nie jeden raz.

Grażyna | 2012-09-13

Bardzo wzruszająca, polecam wszystki tatusiom. Zawsze jest czas na nawiązanie relacji z dzieckiem.

Anna | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Namówiła mnie na jej przeczytanie sąsiadka; ponieważ książka nie jest okazała, postanowiłam szybko się za nią zabrać. I nie żałuję. To piękna i przejmująca opowieść o miłości, walce o nią oraz nieuchronności naszego przeznaczenia.
Georg stracił ojca gdy, miał zaledwie 4 lata; pamięta go przede wszystkim ze wspomnień i pamiątek po nim. Na 16-te urodziny dostaje od matki list ojca, adresowany do niego tuż przed śmiercią, której nie mógł uniknąć. To ze stron tego listu dowiadujemy się o "Dziewczynie z pomarańczami", kim była w życiu Jana, poznajemy wspaniałą i wzruszającą historię młodzieńczej miłości, miłości szczęśliwej i spełnionej, chociaż przerwanej przez śmierć.
Ten list poza tym, że umożliwił Georgowi poznanie pięknej przeszłości ojca, pozwolił mu na przewartościowanie własnego podejścia do życia, zrozumienie jego kruchości i nieuchronności zmian, na które często nie mamy wpływu. "Życie to chwila".

BagatElka | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Czytałam dawno temu i gdy za jakiś czas chciałam znowu wypożyczyć to okazało się ,że książka została zaczytana na proch.
Szukałam,czekałam i dostałam do zaopiekowania na chwilę od dobrej koleżanki,która tak jak i ja kocha czytać.
Ta niepozorna książeczka,cienka jak naleśnik zawiera piękno ukryte pośród prostych słów.
Za jakiś czas zaproszę znów dziewczynę i jej świat do siebie aby mnie ogrzali i napełnili dobrem,światłem i nadzieją.

| 2010-09-23

oto przedstawiam wam książkę o której nigdy nie zapomnę.

Stworek_vel_Oka | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

"Świata Zofii" nie mogłam przełknąć, może dlatego, że zmuszano mnie do niej na studiach, skutecznie obrzydzając filozofię i gmatwając ją tak, że mój mały rozumek nie mógł pojąć sedna wielu spraw. Gdy w moje łapki trafiła pomarańczowa książka tego samego autora, od razu pojawił się lekki opór, a jeszcze na domiar złego opis z okładki wręcz odstraszał... Jednak nie było tak źle! :)
Wzruszająca lektura, której postrzeganie zależy od wieku czytelnika. Niesie bowiem za sobą przeróżne przemyślenia, a w zależności od tego, jak życie nas doświadczyło, będziemy skupiać uwagę na innych fragmentach tej książki.
Co mi dała? Refleksję nad życiem. Sama zastanawiałam się długo nad odpowiedzią na kluczowe pytanie, mimo wszystko jednak ciesząc się, że jestem "wygranym losem" w tej "życiowej loterii".
Było filozoficzne, astronomicznie, romantycznie i refleksyjnie. Chwilami banalnie, męcząco i nużąco.
Mimo wszystko cieszę się, że "pomarańcze" trafiły w moje ręce....

denudatio_pulpae | 2014-09-26
Przeczytana: 2004 rok

Przeczytałam tę książkę po raz pierwszy już kilka ładnych lat temu. Pamiętałam z niej tylko, że wtedy mnie wzruszyła.
Co jakiś czas rzucała mi się w oczy z półki w księgarni czy bibliotece i kusiła, żeby się z nią ponownie zmierzyć.
Latem 2013 roku postanowiłam podjąć jej wyzwanie.
Niestety przeżyłam gorzkie rozczarowanie. Nie, nie samą książką. Opowieść w niej zawarta przecież się nie zmieniła. Nadal niesie ze sobą pewne przesłanie i na pewno potrafi wzbudzić wiele uczuć.
Po prostu odczułam ciężkość bagażu doświadczeń, których mi przybyło przez te prawie dziesięć lat. Chciało mi się płakać, ale nie tak jak kiedyś z powodu opowiedzianej w niej historii tylko z powodu tego, że nie potrafiła ona wzbudzić we mnie już takich emocji jak wtedy.

Nie wiem jak ocenić "Dziewczynę z pomarańczami", bo gdybym miała ją oceniać tylko przez pryzmat zeszłorocznej lektury, pewnie wystawiłabym ocenę dość słabą. Pamiętam jednak o wrażeniu jakie na mnie wywarła kiedy czytałam ją po raz pierwszy i...