Dziewczyna z pomarańczami

Appelsinpiken
Iwona Zimnicka
Ag2S

Inne wydania

Dziewczyna z Pomarańczami - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. 15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieżyjący od lat ojciec Georga... W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata - pamięta go jedynie z przechowywanych w rodzinnych zbiorach starych zdjęć i filmów. Ojciec napisał list tuż przed śmiercią, gdy był pewien, że nie uda się pokonać choroby. Przez wiele lat list leżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. Znaleziony u progu dojrzałości Georga staje się znakiem przemiany i inicjacji. Ojciec opowiada w nim o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami, także o próbach rozwiązania jej zagadki. Zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna... Inspirowany listem, chłopak usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granice czasu i śmierci. Posłuży temu pisana wspólnie z nim książka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami. W znakomitej powieści nie tylko dla młodzieży Jostein Gaarder celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Agnieszka | 2012-11-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 listopada 2012

Książka "Dziewczyna z pomarańczami" to bardzo intymne i otwarte zwierzenia nieżyjącego ojca do piętnastoletniego syna w formie listu zza światów.Historia niezwykła.
Oto pewnego dnia nastoletni Georg odnajduje adresowany do siebie list od ojca,który zmarł na raka.Chłopak z racji tego,że ojciec zmarł kiedy on był małym dzieckiem praktycznie go nie pamięta. Jedyny "obraz" rodzica jaki ma w pamięci wynika z opowiadań rodziny i zdjęć jakie pozostały po ojcu.Tym większe jest zaskoczenie piętnastolatka, kiedy okazuje się,że ojciec świadom nieuchronności swej śmierci postanowił opisać w liście historię Dziewczyny z Pomarańczami mając nadzieję,że syn odnajdzie i przeczyta ten niecodzienny list kiedy będzie już na tyle dorosły by móc zrozumieć znaczenie tej jakże pięknej,wzruszającej,romantycznej, pełnej miłości opowieści.
Miłości chciałoby się powiedzieć baśniowej.
Jednak książka nie traktuje wyłącznie o miłości lecz również w swej treści zawiera wiele refleksji oraz egzystencjalnych pytań...

yootsuu | 2010-08-21
Przeczytana: maj 2010

książkę tę zauważyłam w bibliotece szkolnej i, mimo okresu pełnego sprawdzianów i nauki, wypożyczyłam ją natychmiast. zauroczyła mnie okładka, tytuł i obietnica szybkiej, ciekawej lektury.

czytałam to jednym tchem, maksymalnie zauroczona i wzruszona. co rusz płakałam i wzruszałam się - taki ze mnie mięczak. uwielbiam czytać o idealnych uczuciach, zwłaszcza o miłości. historia jest bardzo ciekawa - o docieraniu się ludzi, o spełnianiu marzeń, o tym, że życie może być piękne, jeśli ma się obok ukochaną osobę. ojciec bohatera zrobił coś niesamowitego - przed śmiercią zrobił wszystko, aby jego dziecko wiedziało jak najwięcej. po latach otrzymuje on list, a w nim historię miłości rodziców. przenosimy się w czasie i obserwujemy, jak rodzi się wspaniałe uczucie, 'aż po grób'.

piękna historia opisana w bardzo dobry sposób. gdy tylko natrafię na DzP w jakiejś księgarni, od razu kupię. muszę to mieć we własnej kolekcji!

Grażyna | 2012-09-13

Bardzo wzruszająca, polecam wszystki tatusiom. Zawsze jest czas na nawiązanie relacji z dzieckiem.

Anna | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Namówiła mnie na jej przeczytanie sąsiadka; ponieważ książka nie jest okazała, postanowiłam szybko się za nią zabrać. I nie żałuję. To piękna i przejmująca opowieść o miłości, walce o nią oraz nieuchronności naszego przeznaczenia.
Georg stracił ojca gdy, miał zaledwie 4 lata; pamięta go przede wszystkim ze wspomnień i pamiątek po nim. Na 16-te urodziny dostaje od matki list ojca, adresowany do niego tuż przed śmiercią, której nie mógł uniknąć. To ze stron tego listu dowiadujemy się o "Dziewczynie z pomarańczami", kim była w życiu Jana, poznajemy wspaniałą i wzruszającą historię młodzieńczej miłości, miłości szczęśliwej i spełnionej, chociaż przerwanej przez śmierć.
Ten list poza tym, że umożliwił Georgowi poznanie pięknej przeszłości ojca, pozwolił mu na przewartościowanie własnego podejścia do życia, zrozumienie jego kruchości i nieuchronności zmian, na które często nie mamy wpływu. "Życie to chwila".

Kasiag | 2014-02-09

Piękna, niezwykle mądra opowieść o przemijaniu, o życiu, o jego sensie, o człowieku i jego miejscu w świecie. Brzmi być może patetycznie, ale książka napisana jest tak przystępnym językiem, że ani na chwilę nie nudzi. We mnie wzbudziła bardzo dużo emocji, ale głównie tych pozytywnych, mimo ciężkiej zdawałoby się tematyki. Myślę, że o to właśnie autorowi chodziło. Udało mu się doskonale. Jak się okazuje można w sposób lekki i przystępny pisać o sprawach trudnych.
Warto przeczytać "Dziewczynę z Pomarańczami", choćby po to, żeby nabrać nieco dystansu do tych niezliczonych problemów i problemików, na które składa się nasze życie, a które tak naprawdę przesłaniają nam prawdziwy jego sens.
Polecam gorąco :)
Ja na pewno wrócę jeszcze do tej historii nie jeden raz.

BagatElka | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Czytałam dawno temu i gdy za jakiś czas chciałam znowu wypożyczyć to okazało się ,że książka została zaczytana na proch.
Szukałam,czekałam i dostałam do zaopiekowania na chwilę od dobrej koleżanki,która tak jak i ja kocha czytać.
Ta niepozorna książeczka,cienka jak naleśnik zawiera piękno ukryte pośród prostych słów.
Za jakiś czas zaproszę znów dziewczynę i jej świat do siebie aby mnie ogrzali i napełnili dobrem,światłem i nadzieją.

| 2010-09-23

oto przedstawiam wam książkę o której nigdy nie zapomnę.

eMMali | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Och nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Nie wzruszaja mnie takie ckliwe historyjki... Ojciec tak filozofuje w tym swoim liscie do syna, ze az momentami chcialam odlozyc ksiazke. Ale bylam ciekawa jakie jest to pytanie, ktore mial zadac w nim na koncu? I rozczarowanie, znow tania paplanina o zyciu i przemijaniu. Rozczarowanie. Nie bierze mnie ta opowiesc, nameczylam sie. Czytalam juz bardziej glebokie i wzruszajace ksiazki. A moze tu chodzi o przekaz autora, bo mozna miec swietny pomysl na fabule i moze tu taka byla, ale zostala smetnie przedstawiona... A w sumie, moze stad tak okrutna jest moja opinia, bo nikt juz TAK w tych czasach nie kocha, nie pragnie i nie szanuje swojego zycia?...

Daria | 2014-07-21
Przeczytana: 2012 rok
lacerta | 2016-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 września 2016

Nie poruszyła mnie, ani nie wciągnęła "Dziewczyna z pomarańczami", nie dowiedziałam się też niczego zaskakującego. Może gdybym była młodsza bardziej bym się wzruszyła, teraz tylko się wynudziłam. Nie mogłam się wczuć w klimat książki, która była dla mnie przesadnie ckliwa i niepotrzebnie przerywana zbędnymi datami i informacjami.
To, co najbardziej zapamiętam z "Dziewczyny z pomarańczami" to konsternacja gdy w środku książki autor postanowił nagle przedstawić czytelnikowi i dokładnie opisać bohaterów. Szkoda.