Judasz

Okładka książki Judasz Amos Oz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Judasz
Amos Oz
7,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
363 str. 6 godz. 3 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
Judas
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
363
Czas czytania
6 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381882477
Tłumacz:
Leszek Kwiatkowski
Tagi:
literatura hebrajska literatura izraelska Leszek Kwiatkowski
Inne
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Judasz, pierwszy chrześcijanin



1539 126 75

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
605 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1862
330

Na półkach: , ,

„Każdy, kto jest gotów się zmienić, mówił Szmuel, kto ma śmiałość się zmienić, zawsze będzie uważany za zdrajcę przez tych, którzy nie są zdolni do jakiejkolwiek zmiany, śmiertelnie się jej boją, nie rozumieją jej i żywią do niej niechęć.”

Smutek bohaterów, smutek deszczowej Jerozolimy, smutek będący efektem rozmyślań, doświadczeń, życia… I samotność. Przygnębiająca. Mimo wielu słów. Mimo wymiany poglądów. Mimo prób przebicia się przez swoją samotność do samotności drugiego…

To moje szóste już spotkanie z bohaterami Oza. Z bohaterami, u których uderza brak życia. Nieumiejętność? Czy niemożność życia? Pokolenia przetrzebione i okaleczone doświadczeniem europejskiego antysemityzmu lat trzydziestych i czterdziestych, holokaustu, wojen o państwo izraelskie… Ile razy można podnosić się? Ile razy uwierzyć w życie? I jak po takich doświadczeniach żyć? I wychowywać dzieci?

W sferze fabularnej mamy tu dwudziestokilkuletniego studenta Szmuela Asza, który z powodu splotu okoliczności przerywa studia i podejmuje pracę w domu starego intelektualisty. Oprócz codziennej pracy, polegającej na kilkugodzinnych rozmowach ze staruszkiem, Szmuel czyta, rozmyśla, poszukuje i dyskutuje na temat będący zagadnieniem swojej niedokończonej pracy dyplomowej: „Jezus w oczach Żydów.” Ważnym wątkiem "Judasza" jest też fascynacja młodzieńca kobietą: wdową po bohaterze izraelskim i córką zdrajcy. Tłem wydarzeń są wspomnienia i przemyślenia dotyczące powstania państwa żydowskiego. I narodzin chrześcijaństwa.

Wątki fabularne służą stawianiu pytań o sens, o istotę zdrady, o zmiany zachodzące w idei w procesie prowadzącym od jej narodzin do urzeczywistnienia, o los człowieka wierzącego, o wpływ podejmowanych wyborów na życie innych…

„Judasz” to również rozliczenie z przeszłością. Pytania o słuszność podjętych decyzji. Rozmyślania o konieczności i wolności wyboru.
Lektura "Judasza" to wielka intelektualna przyjemność.

„Judaizm, chrześcijaństwo i islam, wszystkie one ociekają pięknymi słówkami o łasce, dobroci i miłosierdziu, dopóki nie mają w ręku kajdan, krat, władzy, sal tortur i szubienic. Wszystkie te wiary, włącznie z religiami, które narodziły się w najnowszych czasach i do dziś urzekają wiele serc, wszystkie one przychodziły, żeby przynieść nam zbawienie, a krótko potem przelewały naszą krew. Ja osobiście nie wierzę w naprawę świata. O nie. Nie wierzę w naprawę świata w żadnej postaci. Nie dlatego, jakoby świat był dla mnie idealny, bynajmniej, jest wypaczony, ponury i pełen cierpienia, ale każdy, kto zabiera się do jego naprawy, wkrótce nurza się w potokach krwi.”

„Każdy, kto jest gotów się zmienić, mówił Szmuel, kto ma śmiałość się zmienić, zawsze będzie uważany za zdrajcę przez tych, którzy nie są zdolni do jakiejkolwiek zmiany, śmiertelnie się jej boją, nie rozumieją jej i żywią do niej niechęć.”

Smutek bohaterów, smutek deszczowej Jerozolimy, smutek będący efektem rozmyślań, doświadczeń, życia… I samotność. Przygnębiająca. Mimo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 068
  • Przeczytane
    727
  • Posiadam
    159
  • Teraz czytam
    23
  • Ulubione
    14
  • Chcę w prezencie
    12
  • 2019
    11
  • 2018
    10
  • Izrael
    10
  • Z biblioteki
    9

Cytaty

Więcej
Amos Oz Judasz Zobacz więcej
Amos Oz Judasz Zobacz więcej
Amos Oz Judasz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także