Prowincjonalne zagadki kryminalne

Okładka książki Prowincjonalne zagadki kryminalne Michał Rusinek, Antonina Turnau
Okładka książki Prowincjonalne zagadki kryminalne
Michał RusinekAntonina Turnau Wydawnictwo: Prószyński i S-ka kryminał, sensacja, thriller
Prószyński i S-ka
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Znak nr 828 / 2024 Karolina Bednarz, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Olga Górska, Mariusz Grzebalski, Emilia Konwerska, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Eliza Mórawska-Kmita, Łukasz Musiał, Susan Neiman, Janusz Poniewierski, Michał Rusinek, Ola Szmida, Mateusz Urbanowicz, Jakub Woynarowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 828 / ... Karolina Bednarz, W...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...

Do zabicia czasu dobra, ale żeby to nazwać kryminałem trzeba być albo nadmiernym optymistą, albo nadmiernym alkoholikiem ;)

Co za duet! Znany językoznawca i sekretarz Wisławy Szymborskiej oraz córka znanego wokalisty, a przy okazji małżonka Marka Kondrata? Ano wydarzyło się. Dobrą dekadę temu przygotowali cykl słuchowisk kryminalnych dla Radia Kraków. Potem ubrali je w słowa i wydali nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Książeczka Prowincjonalne zagadki kryminalne jest cienka, więc i siłą rzeczy każde z czterdziestu opowiadań jest króciutkie. Ma zaledwie kilka stron i napisane jest według powtarzającego się schematu. Każde rozwiązanie zagadki kryminalnej jest wyraźne oddzielone, by i czytelnik mógł pobawić się w „detektywa”.

Bohaterów opowiadania mają troje. To początkujący pisarz Wincenty, przekonany o własnym geniuszu i od lat przygotowującym się do napisania powieści, czytający wszystko jak leci pan Ludwik oraz Jadwinia, kelnerka w kawiarni, w której wszyscy się spotykają. Jedno wyszykuje zagadki w prasie bądź przynosi w postaci ploteczek z okolicy, drugie próbuje je rozwiązań, a potem wkracza Jadwinia, która jakąś swoją odpowiedzią sugeruje rozwiązanie. Schemat ten powtarza się właściwie za każdym razem, co sprawia, że po przeczytaniu kilku czytelnik wie już, gdzie odpowiedzi szukać.

Choć w Prowincjonalnych zagadkach kryminalnych pojawiają się morderstwa, otrucia, kradzieże i oszustwa, trudno traktować je poważnie. Rozwiązania są zazwyczaj absurdalne bądź mocno naciągane. Przykład? Zagadka dotycząca tramwajów, które ktoś wykoleja zawsze w piątki wieczorem. Kto to może być i po co to robi? Ano sprawa oczywista – to meloman z pobliskiej sali koncertowej, któremu przejeżdżające tramwaje przeszkadzały w słuchaniu muzyki. Czysta dedukcja, bo na zbieranie jakichkolwiek dowodów zwyczajnie nie ma czasu.

Więcej:

Mam problem z tą książeczką, przerywałam, to znów wracałam, nie spodziewałam się wyjątkowej lektury czy oryginalnych rozwiązań kryminalnych, ale miałam nadzieję na miłą rozrywkę, a tu raczej bywało nudno, jedynie trzymała mnie sympatia do panów Ludwika i Wincentego, do miejsca tak dobrze znanego i świata gazetowych czytaczy zastąpionego ludźmi z nosami w telefonach. Trzeba dawkować po jednej zagadce, a to czekając na gotująca się wodę w czajniku, a to gdy tramwaj się spóźnia, a to do szybkiej porannej kawki. Dla sentymentalnych bywaczy kawiarnianych przybytków w starym stylu, dla bezgranicznie oddanych fanów pana Michała, dla lokalnych patriotów.

Pierwsza zagadka mnie rozbroiła – nie potrafię sobie przypomnieć, kiedy to po raz ostatni słyszałam coś równie naciąganego! Druga poraziła prostotą absurdu. Przy trzeciej opadły mi i ręce i spodnie.

Może to się sprawdziło jako cykl słuchowisk (takie małe bzdurki do posłuchania przy myciu naczyń czy obcinaniu paznokci u stóp),ale fani Agathy Christie czy Erle’a Stanleya Gardnera powinni ów zbiorek żenujących zagadek kryminalnych (myślałam, że ta oznaczona numerem 7 jest szczytem idiotyzmu, ale potem było jeszcze gorzej!) omijać szerokim łukiem.

Pożyczcie z biblioteki, żeby się pośmiać (z niedorzeczności) i porządnie zdziwić (że ktoś to w ogóle wydał),ale nie wydawajcie na to pieniędzy!

w życiu nie czytałam tak PROWINCJONALNEJ książki.

w życiu nie czytałam tak PROWINCJONALNEJ książki.

Rzadko kiedy zasypiam przy czytaniu książki - przy tej wyjątkowo mi to sprawnie szło.

Udało mi się rozwiązać kilka zagadek :). Bardzo fajna książka. Najbardziej przypadł mi do gustu pan Wincenty bo mamy te same twórcze problemy :).

• Kryminały
  • 104/2014
  • 1j) Literatura polska
  • Przeczytane 2012
  • 2017

Dodaj cytat z książki Prowincjonalne zagadki kryminalne