Krzysia i tajemnica mieczy

Okładka książki Krzysia i tajemnica mieczy Frances Watts
Okładka książki Krzysia i tajemnica mieczy
Frances Watts Wydawnictwo: Literówka Seria: Strażniczka mieczy opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Strażniczka mieczy
The Secret of the Swords
Literówka
2015-02-16
2015-02-16
Grzegorz Stabeusz
krzysia strażniczka mieczy tajemnica mieczy

Świetna historia (cała seria jest super). Polecam małym dziewczynom i chłopcom także :-) Jeśli masz dość przesłodzonych księżniczek, które całują pierwszą lepszą żabę .... ta książka jest dla Ciebie.

Fajnie, że jest seria nie jest przewidywalna. Ma dobrze zarysowanych bohaterów i inteligentną akcje. W mądry sposób pokazuje dzieciom, że nic nie jest pewne, że życie może cię zaskoczyć.

Podróż w czasie do średniowiecza, czyli "Krzysia" i jej przygody
Kto nie zna "Krzysi" i jej przygód, niech czym prędzej nadrabia czytelnicze zaległości, bo trudno przejść obojętnie obok niezwykle mądrej, rezolutnej i przede wszystkim bardzo dzielnej dziewczynki, która mieszka w zamku i jej największym marzeniem jest zostać Strażniczką Mieczy. Póki co jest kuchenną, ale to zajęcie nie należy do jej ulubionych, bo Krzysia ma zupełnie inne zainteresowania i uwielbia przyglądać się rycerzom podczas ćwiczeń. Dziewczynka podziwia ich zręczność, siłę i waleczność, chciałaby być taka, jak oni. Czy los się do niej uśmiechnie i spełnią się marzenia Krzysi? Czy wbrew panującym regułom dziewczynka dostąpi zaszczytu objęcia tak ważnego stanowiska? Nie pisnę, ani słowa!
Uwielbiam tak wyraziste postaci w świecie literatury dziecięcej, jak Krzysia, a jeśli dodać do tego odległą epokę, w której toczy się akcja, to sukces murowany, a przy okazji świetna lekcja historii dla dzieci. Zamek, rycerze, lśniące zbroje, dworskie intrygi i szczypta fantasy to nie tylko ciekawy pomysł na fabułę, ale przede wszystkim doskonała propozycja czytelnicza dla dzieci, które mają okazję na podróż w czasie do średniowiecza. Lektura "Krzysi i tajemnicy mieczy" sprawiła mi dużą przyjemność, poza tym Wydawnictwo Literówka zadbało o zaostrzenie mojego czytelniczego apetytu na kolejne odsłony przygód Krzysi, ponieważ na końcu każdej części pojawia się kilka stron następnej książki w serii.
"Krzysia" i jej przygody to idealne książki do nauki czytania, odpowiedni format, duża czcionka, krótkie rozdziały i przede wszystkim ciekawa treść z pewnością zyskają aprobatę. Czytelnicy wśród dzieci są na wagę złota, dlatego warto proponować im książki, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również interesujące. Czytanie powinno być przyjemnością, a nie przymusowym zajęciem, więc należy robić wszystko, by dziecko pokochało książki i proponować mu wartościowe lektury.
Autorem ilustracji jest Gregory Rogers, czarno-białe obrazki doskonale podkreślają charakter tych książek, są dynamiczne i zabawne, na pewno spodobają się dzieciom, które, co wiem z własnego doświadczenia, zwracają szczególną uwagę na fakt, czy w książce są ilustracje.
Jeżeli szukacie ciekawej, ładnie wydanej i przede wszystkim wartościowej lektury dla dzieci, to "Krzysia" na pewno spełni Wasze oczekiwania, zwłaszcza że interesująca fabuła, zabawne dialogi, szczypta magii oraz uniwersalne wartości takie, jak przyjaźń, lojalność, odwaga, sprawiedliwość i dobro to sprawdzony przepis na lekturę dla dzieci. Seria o Krzysi spodoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, co do tego nie mam żadnych wątpliwości.
Zainteresowanym podaję tytuły, które ukazały się w serii:
"Krzysia i tajemnica mieczy",
"Krzysia i intryga z trucizną",
"Krzysia i oblężenie zamku",
"Krzysia i turniejowe turbulencje",
"Krzysia i potworny psotnik" - najnowsza, wydana w 2016 r.
Do miłego zaczytania!
Dominika Ławicka http://matkapolkaczytajaca.blox.pl/

Podróż w czasie do średniowiecza, czyli "Krzysia" i jej przygody

Bardzo ciekawa alternatywa dla dziewczynek, które zamiast bycia księżniczkami w pięknych sukniach wolą uczestniczyć w turniejach rycerskich i nosić oręż. Strażniczka Mieczy otwiera historię Krzysi, kilkuletniej dziewczynki, której marzeniem jest pozostać rycerzem. Nie zdaje sobie sprawy, jak blisko jest spełnienia swojego największego pragnienia. Polecam wszystkim dzieciaczkom i ich rodzicom.

Wszystko wskazywało na to, że będzie to kolejny nieciekawy dzień, który Krzysia, zamkowa pomoc kuchenna, spędzi na obieraniu warzyw. Marchew, pietruszka, seler – nuda, nuda, nuda! Nic więc dziwnego, że zamiast zajmować się powierzonym jej zadaniem, woli obserwować ćwiczących na dziedzińcu rycerzy. Brzdęk, brzdęk, słychać dźwięki stali. Ach, gdyby tak można było trenować wraz z nimi, uczyć się zadawać ciosy i parować uderzenia przeciwnika. Ona też chce być rycerzem! Stojąc w progu kuchennych drzwi, nie przypuszcz, że lada chwila jaj życie wywróci się do góry nogami- otrzyma nowe, odpowiedzialne zadanie w kuźni i zostanie rzucona w wir niebezpiecznej intrygi zaginięcia najważniejszego miecza w Zamku Jutrzenki. Aż strach pomyśleć co stanie się z naszą małą, dzielną bohaterką gdy miecz się nie odnajdzie?

Z odważną i rezolutną Krzysią zaprzyjaźniamy się od pierwszych chwili jej poznania, bo mimo, że mieszka w czasach odległych, śmiało może stać się ulubioną bohaterką współczesnych dzieci. Intryguje i uczy, że warto marzyć. Przygody, w których jej towarzyszymy i zagadka, którą wraz z nią rozwiązujemy, porywa nas w świat dobrych i złych rycerzy oraz zamkowych przygód. Dzięki niej poznajemy wartość przyjaźni, nabieramy szacunku do przedmiotów codziennego użytku, a z każdą przeczytaną stroną książki przekonujemy się, że nie każda dziewczynka marzy o byciu księżniczką w różowym diademie i sukienkach z koronkami.

„Krzysia i tajemnica mieczy” zasługuje na zainteresowanie przede wszystkim ze względu na swoją ciekawą fabułę, która od pierwszych chwil zajmuje i intryguje młodego czytelnika oraz wartką akcję, zapewniającą mu dużą dawkę wrażeń. Łączy w sobie z powodzeniem świat realny, choć umiejscowiony w średniowiecznym zamku oraz elementy magii, które dzieci niezmiernie lubią. Ważna jest także forma książki. Jej duże litery, podział stron i rozdziałów oraz fantastyczne namalowane ilustracje sprawiają, że przygody małej Strażniczki Mieczy powinny być pozycją obowiązkową w biblioteczce dzieci, które zaczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem.

SPRAWY, O KTÓRYCH WARTO POROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM PO PRZECZYTANIU KSIĄŻKI

Po przeczytaniu książki, sprawdź ile dziecko zrozumiało i zapamiętało. Zadaj mu pytania z zakresu ćwiczeń pamięci i rozumienia tekstu. Porozmawiaj z nim o jego obserwacjach i wrażeniach po lekturze. Poniższa lista zagadnień naprowadzi Cię na obszary, które warto poruszyć.

1. Trening pamięci

Kiedy już skończycie czytać przygody małej Strażniczki Mieczy, spróbujcie wspólnie z dzieckiem przypomnieć sobie wszystkie imiona bohaterów książki oraz ich role na Zamku Jutrzenki. Pamiętacie ilu było bohaterów, którzy mieli zdolność porozumiewania się, choć mówić nie powinni? A jak wyglądał miecz sir Waltera i w jaki sposób czyściła go Krzysia?

2. Sprawdzanie rozumienia tekstu

Teraz sprawdźmy, czy dziecko zrozumiało, to co czytaliście. Spróbujcie razem zastanowić się, dlaczego Krzysia szukała zaginionego miecza w fosie, po co medyk próbował złapać gołębia pocztowego, czemu Strażnik Łuków nie lubił Krzysi i dlaczego dziewczynka musiała zamiatać dziedziniec.

3. O czym warto porozmawiać?

Pomyślcie, co takiego zrobiła Krzysia, że stare miecze zaczęły z nią rozmawiać. Istotnym jest abyście porozmawiali o szanowaniu przedmiotów szkolnych, zabawek, czy rzeczy codziennego użytku. Uświadom dziecku, że to w jaki sposób używa i dba o nie, rzutuje na ich funkcjonalność i użyteczność.

4. Dlaczego warto rozmawiać o tym co wspólnie przeczytaliście?

Po pierwsze będziesz wiedzieć w jaki sposób dziecko rozumie przeczytany tekst, czy we właściwy sposób go interpretuje, a w razie problemów ze zrozumieniem wyjaśnisz mu kwestie niejasne. Po drugie sprawdzisz ile zapamiętało z książki i wspólnie będziecie mogli wrócić do fragmentów tekstu, które mu umknęły. Pamiętaj, że czytanie ze zrozumieniem, to nie jest umiejętność, z która się rodzimy, a cecha jaką nabywamy wraz z każdą przeczytaną książką.

Iza Gomułka / Bookeriada.pl

Miło, że pojawiła się seria przygodowa ale i historyczna i nie mylić z nudną lekcją historii, choć ja osobiście uwielbiam historie :) W każdym razie, mój syn który sir Lancelota kocha na równi z mamą tu znalazł swoje szczęście. Fajnie napisane przygody, bardzo sympatyczna bohaterka. Powrót do autorytetów, porządku, obowiązku i same zalety. Czyta się jednym tchem!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tytułowa Krzysia to taka chłopczyca :) nie sposób jej nie lubić, ze zwykłej kuchennej zostaje Strażniczką Mieczy na Zamku Jutrzenki. Jej marzeniem jest zostać kiedyś rycerzem. Do zadań Strażnika Mieczy należeć będzie ostrzenie i czyszczenie mieczy należących do giermków i rycerzy. Jak się wkrótce okazuje Krzysia będzie musiała rozwiązać zagadkę zniknięcia najbardziej wartościowego miecza sir Waltera. W poszukiwaniach pomogą jej gadająca kotka Lilia, gołąb pocztowy oraz krokodyl imieniem Krokodilus :)

Zabawa gwarantowana choć jak Michasia stwierdziła koty, gołębie i krokodyle nie mówią no chyba,że tylko ze sobą.

• Dla dzieci
  • Książki 2018