Listy na czas przełomu

Okładka książki Listy na czas przełomu Jan Paweł II (papież), Stefan Wyszyński (bł.)
Okładka książki Listy na czas przełomu
Jan Paweł II (papież)Stefan Wyszyński (bł.) Wydawnictwo: WAM biografia, autobiografia, pamiętnik
WAM
2021-09-07
2021-09-07
listy relacje Jan Paweł II Stefan Wyszyński

Lektura ukazująca nie tylko bliską i serdeczną relację Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, ich miłość do Polski, Narodu i człowieka, szacunek, nawet wobec sprawujących władzę, ale także obraz Kościoła w okresie PRLu, "związanie rąk" i szykanowanie przez komunistów.

Kilka cytatów, które chcę zapamiętać:

1. Z listu JP2, 17 grudnia 1978 - w trosce o trzeźwość Polaków

"Lękam się bardzo pojaństwa. Nie napisałem o tym wprost w moich listach do Rodaków - jakoś nie wypadało. Ale, jeśliby Konferencja, Komisja ds. trzeźwości, uważali to za celowe, to poszę się na mnie powoływać. Można powiedzieć: papież - rodak prosi... papież - rodak łączy się z wszystkimi, którzy podejmują walkę o trzeźwość Narodu itp. Jeśli Ksiądz Prymas uzna to za stosowne (w takiej lub innej formie),będę wdzięczny.

Wymieniłem tę jedną sprawę, bo zbliża się Wielki Post i tydzień modlitw o trzeźwość Narodu. Z pewnością są też inne. Proszę pamiętać, że zawsze jestem sercem w Polsce. "

2. Z listu kard. S. Wyszyńskiego, 14 lutego 1979 r.

"Obserwując reakcje ludności w Meksyku odczułem, jak bardzo Owce Chrystusowe potrzebują Pasterza. Przerobienie naszych Kardynałów i Biskupów na Pasterzy jest jakimś pilnym zamówieniem Kościoła powszechnego. Może jeszcze bardziej trzeba by wyzwolić ich z ceremoniału "celebrowania" swojej osoby, by ludzie dostrzegli w nich Chrystusa. Zwłaszcza Kardynałowie są nadal jeszcze zbyt sztywni i niedostępni - chociaż już jest coraz więcej ludzi o pasterskiej postawie".

3. "Nadzieja zawsze pozwala nam oczekiwać zwycięstwa dobra" - JP2

Kilka cytatów, które chcę zapamiętać:

1. Z listu JP2, 17 grudnia 1978 - w trosce o trzeźwość...

Czytelnik doznaje prawdziwego zaszczytu poznania prywatnej korespondencji między św. Janem Pawłem II a już wkrótce błogosławionym Kardynałem Wyszyńskim.
Komu się wydaje, że to grzeczna wymiana uprzejmości, jest w błędzie.
Listy są niesłychanie głębokie, pełne troski o bieżące sprawy polskiego Kościoła i szczerych przemyśleń. Dają poznać autorów jako osoby będące w autentycznej, bliskiej relacji i mimo różnic charakterów, mające potężną nić porozumienia.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tej lektury, niektóre słowa będą we mnie pracować długo i na pewno będę do nich wracać.

Polecam gorąco! Lektura obowiązkowa dla każdego, niezależnie od wyznania, światopoglądu i wszelkich innych różnic.

Komu się wydaje, że to grzeczna wymiana uprzejmości, jest w błędzie.

• Audiobuki
  • Przeczytane w 2021
  • Książki religijne

Dodaj cytat z książki Listy na czas przełomu