Umarły cmentarz

Wydawnictwo: Von Borowiecky
historyczna

Pogrom kielecki miał przekonać opinię publiczną, ale także rządy wolnych krajów, że zwycięstwo radzieckie i okupacja Wschodniej Europy ma głębokie uzasadnienie, a pozostawienie Polski jako państwa niepodległego, a co gorszepozwolenie by wróciła armia polska z Zachodu, doprowadziłoby do odrodzenia nazizmu w Niemczech i w Polsce. Oblicze Polaków zostało po 4 lipca dokładnie odmalowane, a obraz ten zachowany jest do dziś i, co pewien czas, przypominany światu.

Konkwistadorrr | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Tematyka dla mnie tak zupełnie nie nowa, ale mimo wszystko w trakcie i po przeczytaniu: Przygnębienie, WKURWIENIE, irytacja, zmęczenie, smutek.
"Umarły cmentarz" - książka o pogromie kieleckim A. D. 1946 VII.
To nie jest jakiś kryminał czy powieść z "haczykiem", ale historia, polska historia współczesna więc nic zdrożnego nie zrobię kiedy stwierdzę, iż pogromu na Żydach nie dokonał "motłoch" (tak komuchy nazywali i nazywają w swej propagandzie polskich mieszkańców Kielc tamtego czasu), a była to bardzo subtelna prowokacja tamtejszych polskich oraz rosyjskich komunistów. Co bardziej smutne to fakt, że brali w tym także udział Żydzi w służbie Rosji sowieckiej (dla mnie nic nadzwyczajnego).
I tyle. Fakt jest taki, że ludność Polska, ludność miasta Kielce nie miała NIC wspólnego z owym pogromem gdzie zginęło kilkadziesiąt osób.
Sprawa do dziś jest mocno owiana tajemnicą (jaką tajemnicą?!), z tego co pisze K. Kąkolewski (a książka została wydana w A. D. 1996) świadkowie nawet w tamtym...

Antoni Leśniak | 2012-12-21
Przeczytana: 12 grudnia 2012