Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt

Okładka książki Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt
Dorota Sumińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura dziecięca
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-05-06
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-06
Język:
polski
ISBN:
9788308054215
Tagi:
Joanna Żero
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dzień czekolady Emilia Dziubak, Anna Onichimowska
Ocena 6,6
Dzień czekolady Emilia Dziubak, Ann...
Okładka książki Skrzat nie śpi Kitty Crowther, Astrid Lindgren
Ocena 7,6
Skrzat nie śpi Kitty Crowther, Ast...
Okładka książki Wigilia Małgorzaty Pascal Blanchet, India Desjardins
Ocena 7,7
Wigilia Małgor... Pascal Blanchet, In...
Okładka książki Asiunia Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz
Ocena 7,7
Asiunia Joanna Papuzińska,&...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
81 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
181
75

Na półkach: , ,

Od jakiegoś czasu książki dla dzieci są u mnie substytutem przysłowiowej kolejki elektrycznej. Wybierając lekturę na towarzysko-rodzinne spędy z udziałem maluchów, całkiem świadomie i całkiem egoistycznie dobieram ją bardziej pod siebie niż pod nie. Tak też było z książką „Dlaczego oczy kota…”.

W zeszłym roku, w czasie fali upałów, uraczyłem się tytułem „Dlaczego hipopotam jest gruby”. Przypadł mi do gustu na tyle, że postanowiłem skwapliwie wykorzystać okazję do zapoznania się z jego poprzednikiem – „Oczami kota…” właśnie.

Podobnie jak w "Hipopotamie...", autorka – znana ze swego zamiłowania do zwierząt lekarz weterynarii – super zrozumiałym dla maluchów (a całkiem dowcipnym dla dorosłych) językiem, relacjonuje zwyczaje zwierzęcych pań i panów. Objaśnia je (na zasadzie różnic i analogii) przez pryzmat ludzkich zachowań i ludzkich potrzeb, dzięki czemu czyni je bliższymi i bardziej zrozumiałymi.

Wykorzystując konwencję udzielania odpowiedzi na pytania, opowiada między innymi o czeluściach żołądków przeżuwaczy, osobliwościach torbaczy, fiszbinowców, jaszczurczego ogona, chomiczego pyszczka, sowiej głowy…

Rozprawia o miłosnych pieśniach ryb, sprycie lisów i wiewiórek, seksizmie pszczół, zimowej hibernacji, ewolucji, trzeciej powiece, smutnym losie żądlących pszczół, ssakach, które "całkowicie zrezygnowały z życia na lądzie i przeniosły się do wody"…

Prezentuje barwny katalog strategii obronnych, adaptacyjnych, trybów ucieczki, metod uniku, kamuflażu, sposobów zdobywania pokarmu, gromadzenia zapasów na zimę albo suszę, zalotów…

Objaśnia specyfikę wybranych wąsów, języków, ogonów, szczypców, kolców… Zwraca przy tym uwagę na znaczenie faktur, umaszczeń, zachowań typu drapanie, skakanie, lizanie, szczypanie…

Dementuje kłamstwa niecnie rozpowiadane o świniach, lisach i baranach. Udowadnia, że obrazek jeża niosącego jabłko to ściema godna amerykańskich filmów akcji, a oddychające ryby i pływające koty istnieją.

Książka obejmuje kilkadziesiąt pytań i dość rozległy wolumen bohaterów (od mrówki po płetwala).

Są to pytania dotyczące ciekawostek przyrodniczych, np.: Który zwierzak poluje za pomocą lassa?, do czego służą kądziołki przędne i wibrysy? Jakie są różnice między dromaderem a baktrianem? Do czego kretowi potrzebne łopaty, sarnom talerze a bobrowi kielnia? Do czego zwierzętom sznurowanie? Która kaczka mieszka w dziupli? Ile waży najmniejszy ptak na świecie? Które zwierzę śpi najdłużej a które najkrócej?...

Pytania na miarę tych egzystencjalnych: Dlaczego zwierzęta nie noszą ubrań? Dlaczego gęsi chodzą gęsiego? Dlaczego mucha nie spada z szyby? Dlaczego kot mruczy? Dlaczego ryba się nie topi? Dlaczego dzięcioł stuka w drzewo? Dlaczego jedne psy są małe a inne bardzo duże? Dlaczego trawa jest zielona, kot łapie myszy, żaba jest mokra, a kwiaty kolorowe? Dlaczego psy gryzą, koty drapią a raki szczypią? Dlaczego kogut ma grzebień a jamnik jest taki długi? ...

Ale również te już zupełnie poważne: Skąd się wzięły świnki morskie? Dlaczego pies macha ogonem? Dlaczego ludzie nie mają skrzydeł? Czy rośliny czują ból? Czy paznokcie mogą rosnąć w nieskończoność? Skąd się biorą sny? Dlaczego ludzie i zwierzęta umierają? Jak to jest, że ogień parzy? Dlaczego każdy człowiek jest inny? Co należy robić by nie pogubić wszystkich myśli?

No i tytułowe – na samo brzmienie którego ciarki przechodzą po plecach :D – dlaczego oczy kota świecą w nocy?

Pytania niby dziecinnie proste i oczywiste, ale jednak… Moją osobistą eureką było to, że nie wszystkie biedronki są w kropki…, w dodatku nie wszystkie są czerwono-czarne (!)

Książka dla dociekliwych maluchów, ale również dla dociekliwych dorosłych, którzy lubią podróżować w czasie. Świetnie oddaje obfitość zwierzęcego świata. Dla malucha istna kopalnia wiedzy o naszych braciach mniejszych. Uwrażliwia na ich potrzeby. Uświadamia, że zwierzaki to żyjące istoty, które podobnie jak człowiek mogą odczuwać głód, strach, ból. Fakt, że treść jest ciekawa dla dorosłych powoduje, że przy wspólnej lekturze zainteresowanie w naturalny sposób promieniuje na młodocianych. Kawał dobrej roboty. Jak zwykle w wykonaniu Doroty Sumińskiej – lekko, mądrze, z miłością, szacunkiem i w punkt.

Chciałoby się rzec, że odtąd każdy spacer czy wyprawa do lasu powinny być przygodą, ale na ile komu starczy zapału to już inna sprawa...

Od jakiegoś czasu książki dla dzieci są u mnie substytutem przysłowiowej kolejki elektrycznej. Wybierając lekturę na towarzysko-rodzinne spędy z udziałem maluchów, całkiem świadomie i całkiem egoistycznie dobieram ją bardziej pod siebie niż pod nie. Tak też było z książką „Dlaczego oczy kota…”.

W zeszłym roku, w czasie fali upałów, uraczyłem się tytułem „Dlaczego hipopotam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    141
  • Przeczytane
    102
  • Posiadam
    25
  • Dla dzieci
    6
  • 2016
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Literatura polska
    2
  • Dziecko
    2
  • Zwierzęta
    2
  • O zwierzętach
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt


Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także