rozwińzwiń

Hollywood

Okładka książki Hollywood Charles Bukowski
Okładka książki Hollywood
Charles Bukowski Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Hollywood
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2016-01-21
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Data 1. wydania:
2002-01-01
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373925304
Tłumacz:
Teresa Tyszowiecka-Tarkowska
Tagi:
Teresa Tyszowiecka-Tarkowska
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Jak powstawała „Ćma barowa”?



1895 358 182

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
1811 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1223
48

Na półkach:

“Hollywood” to powieść autobiograficzna, w której Bukowski opisuje swoje doświadczenia z pisania scenariusza i kręcenia filmu “Ćma barowa”. Jest to ironiczny i bezkompromisowy portret świata filmowego, pełen absurdów, kłamstw i hipokryzji. Bukowski nie oszczędza nikogo, ani siebie, ani producentów, reżyserów, aktorów czy krytyków. Jego styl jest wyrafinowany, szorstki, genialny, razi i przyciąga. Nie boi się pokazać prawdy o życiu, alkoholu, seksie i sztuce.

“Hollywood” to powieść autobiograficzna, w której Bukowski opisuje swoje doświadczenia z pisania scenariusza i kręcenia filmu “Ćma barowa”. Jest to ironiczny i bezkompromisowy portret świata filmowego, pełen absurdów, kłamstw i hipokryzji. Bukowski nie oszczędza nikogo, ani siebie, ani producentów, reżyserów, aktorów czy krytyków. Jego styl jest wyrafinowany, szorstki,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
87
74

Na półkach: ,

Najszczęśliwszy Chinaski i najmniej wulgarny, ale dalej w stylu Bukowksiego.
Nie czytałem jeszcze Faktotum i jak dotąd mogę stwierdzić, że to jest najbardziej lajtowa pozycja autora jaka mialem w ręku. Najlżejsza pod względem łagodnych treści bo jeśli chodzi o wchłanianie jej lekko nie było, tzn. ta książka jest w pierwszej połowie zwyczajnie nudna. Natomiast druga jej część wynagradza cierpliwość bo tam mamy już żywsze tempo i więcej akcji. Warto dać szansę tej pozycji bo czuć tu już spokój i mądrość w ręku Bukowskiego, cynizm i chamstwo są subtelne, nawet kult etanolu który jest w każdej jego książce mocno chwalony tu nie jest tak natrętnie pokazywany.
Smuci mnie fakt, że została mi jeszcze jedna książka Bukowskiego do przeczytania, w krótkim! okresie przeczytałem 5 jego książek... zaprzyjaźniliśmy się.

Najszczęśliwszy Chinaski i najmniej wulgarny, ale dalej w stylu Bukowksiego.
Nie czytałem jeszcze Faktotum i jak dotąd mogę stwierdzić, że to jest najbardziej lajtowa pozycja autora jaka mialem w ręku. Najlżejsza pod względem łagodnych treści bo jeśli chodzi o wchłanianie jej lekko nie było, tzn. ta książka jest w pierwszej połowie zwyczajnie nudna. Natomiast druga jej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
155
73

Na półkach:

Po raz pierwszy czytam coś, gdzie to Chinaski jest tym najbardziej normalnym i rozsądnym w sforze.
Trochę to ironicznie zasmucające, bo to chyba najszczęśliwsza wersja Chinaskiego.

Po raz pierwszy czytam coś, gdzie to Chinaski jest tym najbardziej normalnym i rozsądnym w sforze.
Trochę to ironicznie zasmucające, bo to chyba najszczęśliwsza wersja Chinaskiego.

Pokaż mimo to

avatar
1222
1208

Na półkach: , ,

8/10

8/10

Pokaż mimo to

avatar
326
41

Na półkach: , ,

Historia o tworzeniu filmu: pisaniu scenariusza, szukaniu producenta i aktorów, nagrywaniu poszczególnych scen. Jednak dla mnie była to głównie opowieść o piciu; o ludziach, dla których alkohol był najważniejszą rzeczą w życiu i bez niego nie mogli przeżyć choć kilku godzin. Przez to nie wykorzystywali swojego potencjału, nie spełnili marzeń, które mogli spełnić i zmarnowi większość swojego czasu na zatracaniu się w uzależnieniu. Nie widzieli w tym nic złego i nie chcieli z tego wyjść, wręcz przeciwnie: uwielbiali to. Książka napisana jest bardzo specyficznym językiem, który nie każdemu się spodoba. Mi niestety nie przypadł do gustu. Jeżeli miałabym opisać tą książkę  jednym słowem, byłoby to: dziwna, ale nie w tym pozytywnym sensie, który lubię. Bohaterowie niekiedy zachowywali się tak nietypowo, wręcz absurdalnie, że nie byłam w stanie uwierzyć, że tak postąpiłby prawdziwy człowiek. Autor w niektórych kwestiach nie miał wystarczającej wiedzy, aby o tym pisać, co widać na przykład w scenie z cerkwią. Nie do końca wiem, co ta książka miała przekazać czytelnikom, ale może to ja jej nie zrozumiałam. Sama historia tworzenia filmu jednak na plus, ponieważ można zobaczyć jak to wygląda że strony scenarzysty, co rzadko jest pokazywane. Niestety ja nie mogłam się wciągnąć, poczuć jakiś emocji czy poczuć więzi z bohaterami.

Historia o tworzeniu filmu: pisaniu scenariusza, szukaniu producenta i aktorów, nagrywaniu poszczególnych scen. Jednak dla mnie była to głównie opowieść o piciu; o ludziach, dla których alkohol był najważniejszą rzeczą w życiu i bez niego nie mogli przeżyć choć kilku godzin. Przez to nie wykorzystywali swojego potencjału, nie spełnili marzeń, które mogli spełnić i zmarnowi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
641
241

Na półkach:

Przedostatnia powieść Bukowskiego. Henry Chinasky jest już nieco ustatkowany - ma dobrą żonę i dom z ogrodem - nie byłby jednak sobą, gdyby całkowicie porzucił życie, jakie wiódł przez całe życie. A ta niedomagająca wątroba i siwa szczecina na głowie, to niby skąd? No przecież, że z rozpusty! Czyli z bagażu bardzo intensywnie przeżywanych lat, które Chinasky ze sobą taszczy. Facet na wiecznym luzie (żeby nie powiedzieć - gazie),uważał zapewne, że lepiej być znanym pijakiem, niż anonimowym alkoholikiem.

Hollywood... Kto z tak zwanych celebrytów, ale także i normalnych ludzi, o nim nie marzy? No właśnie. A rozpasanemu rozpustnikowi Chinasky'emu się udało i na stare lata przyszło mu poobcować z magią Hollywoodu. Otrzymał bowiem propozycję napisania scenariusza filmowego. Łatwizna, gdyż inspiracją miało być jego własne życie. I w ten sposób powstał film. Ale nie „Przepraszam, czy tu piją?”, tylko "Ćma barowa” – też o piciu. Wyprodukowany w hollywoodzkiej centrali przemysłu rozrywkowego obraz, to jeden z tych filmów, po których obejrzeniu myślisz, że straciłbyś coś, gdybyś go nie obejrzał.

Terry Pratchett twierdził, że „jeśli chce się odnieść sukces w świecie przestępczym, trzeba mieć reputację uczciwego człowieka”. Ci, którym marzy się sukces w hollywoodzkiej fabryce snów, muszą mieć mocną głowę, nerwy ze stali i dobrego (czyli drogiego) psychiatrę. Bo też te sny, to raczej koszmary. W „Hollywood” zobaczy się takie Hollywood, jakie ono jest. Branżę filmową z jej układami, stosunkami, przepychankami, fochami i rozdętym ego aktorów, a przede wszystkim z kaprysami producentów, którzy wykładają kasę na hollywoodzkie przedsięwzięcia. Dla pasjonatów tematu dodatkowy bonus – można zgadywać jakie znane osoby pojawiają się w „Hollywood” (autor pozmieniał im nazwiska). A wszystko podane jak zwykle u Bukowskiego – szczerze, dobitnie i z humorem.

Przedostatnia powieść Bukowskiego. Henry Chinasky jest już nieco ustatkowany - ma dobrą żonę i dom z ogrodem - nie byłby jednak sobą, gdyby całkowicie porzucił życie, jakie wiódł przez całe życie. A ta niedomagająca wątroba i siwa szczecina na głowie, to niby skąd? No przecież, że z rozpusty! Czyli z bagażu bardzo intensywnie przeżywanych lat, które Chinasky ze sobą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
496
213

Na półkach:

Gdzieś w książce główny bohater stwierdza, że czytelnicy powieści uwielbiają być szokowani i wyprowadzani z równowagi, co powoduje, że przechodzą ze skrajnej nienawiści do utajonej miłości, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Tak jest chyba ze mną i z Bukowskim, ponieważ po przeczytaniu jego pierwszej książki zarzekałam się, że nigdy więcej, a tymczasem sięgnęłam, jakby mimochodem, po "Hollywood" i obawiam się, że na tym nasz romans się nie skończy.
Gdzieś doczytałam, że autor naprawdę napisał scenariusz do filmu i te doświadczenia posłużyły mu do napisania tej książki - zaczęłam się zastanawiać ile z opisanych tu historii wydarzyło się naprawdę, ale stwierdziłam, że wolę nie wiedzieć.
Nie wiem co w nim takiego jest, ale na pewno czyta się świetnie - szybko, ale daje do myślenia. I jak na Bukowskiego była wulgarna i... "bukowska", ale w stopniu umiarkowanym, więc dobra na początek i jeśli ktoś miał przesyt po innych jego książkach.

Gdzieś w książce główny bohater stwierdza, że czytelnicy powieści uwielbiają być szokowani i wyprowadzani z równowagi, co powoduje, że przechodzą ze skrajnej nienawiści do utajonej miłości, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Tak jest chyba ze mną i z Bukowskim, ponieważ po przeczytaniu jego pierwszej książki zarzekałam się, że nigdy więcej, a tymczasem sięgnęłam, jakby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
556
279

Na półkach: ,

Pierwsza książka Bukowskiego, która mi nie podeszła.
Sporo chaosu, szczególnie na początku, przeskakiwania, sporo postaci, które ciężko mi zapamiętać za jakieś cechy szczególne.
Tylko kilka lepszych momentów.
Ciężko mi było tym razem się wczuć i wejść w ten świat, jednocześnie mając uśmiech na twarzy, no bo wiecie... Hollywood. Szczerze wierzę, że jest takie jak w tej książce - po prostu nie z mojego świata, :)

Pierwsza książka Bukowskiego, która mi nie podeszła.
Sporo chaosu, szczególnie na początku, przeskakiwania, sporo postaci, które ciężko mi zapamiętać za jakieś cechy szczególne.
Tylko kilka lepszych momentów.
Ciężko mi było tym razem się wczuć i wejść w ten świat, jednocześnie mając uśmiech na twarzy, no bo wiecie... Hollywood. Szczerze wierzę, że jest takie jak w tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
63
51

Na półkach:

Pisanie scenariusza filmowego może być dobrym materiałem na książkę. Książka Bukowskiego jest krótka, co skądinad zrozumiałe: nie ma w niej wodolejstwa, bo leją się w niej mocniejsze trunki.

Pisanie scenariusza filmowego może być dobrym materiałem na książkę. Książka Bukowskiego jest krótka, co skądinad zrozumiałe: nie ma w niej wodolejstwa, bo leją się w niej mocniejsze trunki.

Pokaż mimo to

avatar
117
11

Na półkach:

Robię porządki w swojej biblioteczce na podstawie Legimi. Zawsze miałam słabość do Bukowskiego jego książki czyta się szybko akurat tutaj nie pamiętam nic konkretnego ale mam dobre uczucie co do niej

Robię porządki w swojej biblioteczce na podstawie Legimi. Zawsze miałam słabość do Bukowskiego jego książki czyta się szybko akurat tutaj nie pamiętam nic konkretnego ale mam dobre uczucie co do niej

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 476
  • Chcę przeczytać
    1 162
  • Posiadam
    548
  • Ulubione
    65
  • Teraz czytam
    59
  • Chcę w prezencie
    28
  • Literatura amerykańska
    13
  • 2012
    11
  • 2014
    10
  • 2013
    10

Cytaty

Więcej
Charles Bukowski Hollywood Zobacz więcej
Charles Bukowski Hollywood Zobacz więcej
Charles Bukowski Hollywood Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także