Hollywood

1994-01-01
2002-01-01
Teresa Tyszowiecka-Tarkowska
Teresa Tyszowiecka-Tarkowska

Jak powstawała „Ćma barowa”?

“Hollywood” to powieść autobiograficzna, w której Bukowski opisuje swoje doświadczenia z pisania scenariusza i kręcenia filmu “Ćma barowa”. Jest to ironiczny i bezkompromisowy portret świata filmowego, pełen absurdów, kłamstw i hipokryzji. Bukowski nie oszczędza nikogo, ani siebie, ani producentów, reżyserów, aktorów czy krytyków. Jego styl jest wyrafinowany, szorstki, genialny, razi i przyciąga. Nie boi się pokazać prawdy o życiu, alkoholu, seksie i sztuce.

Najszczęśliwszy Chinaski i najmniej wulgarny, ale dalej w stylu Bukowksiego.
Nie czytałem jeszcze Faktotum i jak dotąd mogę stwierdzić, że to jest najbardziej lajtowa pozycja autora jaka mialem w ręku. Najlżejsza pod względem łagodnych treści bo jeśli chodzi o wchłanianie jej lekko nie było, tzn. ta książka jest w pierwszej połowie zwyczajnie nudna. Natomiast druga jej część wynagradza cierpliwość bo tam mamy już żywsze tempo i więcej akcji. Warto dać szansę tej pozycji bo czuć tu już spokój i mądrość w ręku Bukowskiego, cynizm i chamstwo są subtelne, nawet kult etanolu który jest w każdej jego książce mocno chwalony tu nie jest tak natrętnie pokazywany.
Smuci mnie fakt, że została mi jeszcze jedna książka Bukowskiego do przeczytania, w krótkim! okresie przeczytałem 5 jego książek... zaprzyjaźniliśmy się.

Najszczęśliwszy Chinaski i najmniej wulgarny, ale dalej w stylu Bukowksiego.

Po raz pierwszy czytam coś, gdzie to Chinaski jest tym najbardziej normalnym i rozsądnym w sforze.
Trochę to ironicznie zasmucające, bo to chyba najszczęśliwsza wersja Chinaskiego.

8/10

8/10

Historia o tworzeniu filmu: pisaniu scenariusza, szukaniu producenta i aktorów, nagrywaniu poszczególnych scen. Jednak dla mnie była to głównie opowieść o piciu; o ludziach, dla których alkohol był najważniejszą rzeczą w życiu i bez niego nie mogli przeżyć choć kilku godzin. Przez to nie wykorzystywali swojego potencjału, nie spełnili marzeń, które mogli spełnić i zmarnowi większość swojego czasu na zatracaniu się w uzależnieniu. Nie widzieli w tym nic złego i nie chcieli z tego wyjść, wręcz przeciwnie: uwielbiali to. Książka napisana jest bardzo specyficznym językiem, który nie każdemu się spodoba. Mi niestety nie przypadł do gustu. Jeżeli miałabym opisać tą książkę  jednym słowem, byłoby to: dziwna, ale nie w tym pozytywnym sensie, który lubię. Bohaterowie niekiedy zachowywali się tak nietypowo, wręcz absurdalnie, że nie byłam w stanie uwierzyć, że tak postąpiłby prawdziwy człowiek. Autor w niektórych kwestiach nie miał wystarczającej wiedzy, aby o tym pisać, co widać na przykład w scenie z cerkwią. Nie do końca wiem, co ta książka miała przekazać czytelnikom, ale może to ja jej nie zrozumiałam. Sama historia tworzenia filmu jednak na plus, ponieważ można zobaczyć jak to wygląda że strony scenarzysty, co rzadko jest pokazywane. Niestety ja nie mogłam się wciągnąć, poczuć jakiś emocji czy poczuć więzi z bohaterami.

Przedostatnia powieść Bukowskiego. Henry Chinasky jest już nieco ustatkowany - ma dobrą żonę i dom z ogrodem - nie byłby jednak sobą, gdyby całkowicie porzucił życie, jakie wiódł przez całe życie. A ta niedomagająca wątroba i siwa szczecina na głowie, to niby skąd? No przecież, że z rozpusty! Czyli z bagażu bardzo intensywnie przeżywanych lat, które Chinasky ze sobą taszczy. Facet na wiecznym luzie (żeby nie powiedzieć - gazie),uważał zapewne, że lepiej być znanym pijakiem, niż anonimowym alkoholikiem.

Hollywood... Kto z tak zwanych celebrytów, ale także i normalnych ludzi, o nim nie marzy? No właśnie. A rozpasanemu rozpustnikowi Chinasky'emu się udało i na stare lata przyszło mu poobcować z magią Hollywoodu. Otrzymał bowiem propozycję napisania scenariusza filmowego. Łatwizna, gdyż inspiracją miało być jego własne życie. I w ten sposób powstał film. Ale nie „Przepraszam, czy tu piją?”, tylko "Ćma barowa” – też o piciu. Wyprodukowany w hollywoodzkiej centrali przemysłu rozrywkowego obraz, to jeden z tych filmów, po których obejrzeniu myślisz, że straciłbyś coś, gdybyś go nie obejrzał.

Terry Pratchett twierdził, że „jeśli chce się odnieść sukces w świecie przestępczym, trzeba mieć reputację uczciwego człowieka”. Ci, którym marzy się sukces w hollywoodzkiej fabryce snów, muszą mieć mocną głowę, nerwy ze stali i dobrego (czyli drogiego) psychiatrę. Bo też te sny, to raczej koszmary. W „Hollywood” zobaczy się takie Hollywood, jakie ono jest. Branżę filmową z jej układami, stosunkami, przepychankami, fochami i rozdętym ego aktorów, a przede wszystkim z kaprysami producentów, którzy wykładają kasę na hollywoodzkie przedsięwzięcia. Dla pasjonatów tematu dodatkowy bonus – można zgadywać jakie znane osoby pojawiają się w „Hollywood” (autor pozmieniał im nazwiska). A wszystko podane jak zwykle u Bukowskiego – szczerze, dobitnie i z humorem.

Gdzieś w książce główny bohater stwierdza, że czytelnicy powieści uwielbiają być szokowani i wyprowadzani z równowagi, co powoduje, że przechodzą ze skrajnej nienawiści do utajonej miłości, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Tak jest chyba ze mną i z Bukowskim, ponieważ po przeczytaniu jego pierwszej książki zarzekałam się, że nigdy więcej, a tymczasem sięgnęłam, jakby mimochodem, po "Hollywood" i obawiam się, że na tym nasz romans się nie skończy.
Gdzieś doczytałam, że autor naprawdę napisał scenariusz do filmu i te doświadczenia posłużyły mu do napisania tej książki - zaczęłam się zastanawiać ile z opisanych tu historii wydarzyło się naprawdę, ale stwierdziłam, że wolę nie wiedzieć.
Nie wiem co w nim takiego jest, ale na pewno czyta się świetnie - szybko, ale daje do myślenia. I jak na Bukowskiego była wulgarna i... "bukowska", ale w stopniu umiarkowanym, więc dobra na początek i jeśli ktoś miał przesyt po innych jego książkach.

Pierwsza książka Bukowskiego, która mi nie podeszła.
Sporo chaosu, szczególnie na początku, przeskakiwania, sporo postaci, które ciężko mi zapamiętać za jakieś cechy szczególne.
Tylko kilka lepszych momentów.
Ciężko mi było tym razem się wczuć i wejść w ten świat, jednocześnie mając uśmiech na twarzy, no bo wiecie... Hollywood. Szczerze wierzę, że jest takie jak w tej książce - po prostu nie z mojego świata, :)

Pierwsza książka Bukowskiego, która mi nie podeszła.
Tylko kilka lepszych momentów.

Pisanie scenariusza filmowego może być dobrym materiałem na książkę. Książka Bukowskiego jest krótka, co skądinad zrozumiałe: nie ma w niej wodolejstwa, bo leją się w niej mocniejsze trunki.

Robię porządki w swojej biblioteczce na podstawie Legimi. Zawsze miałam słabość do Bukowskiego jego książki czyta się szybko akurat tutaj nie pamiętam nic konkretnego ale mam dobre uczucie co do niej

• Literatura amerykańska