Dziewczyna z zegarem zamiast serca

Okładka książki Dziewczyna z zegarem zamiast serca Peter Swanson
Okładka książki Dziewczyna z zegarem zamiast serca
Peter Swanson Wydawnictwo: Albatros kryminał, sensacja, thriller
THE GIRL WITH A CLOCK FOR A HEART
Albatros
2015-06-19
2015-06-19
Jerzy Żebrowski

Dziewczyna z zegarem zamiast serca (Peter Swanson)

No niestety. Książkę przeczytałam dwa tygodnie temu i niestety, okazało się, że muszę posilać się recenzjami innych ze względu na fakt, iż fabuła nie zostawiła w mojej pamięci nawet najmniejszego śladu. A przez chwilę przemknęło mi przez głowę: “Dlaczego dałaś taką niską ocenę?”. No właśnie, chyba wszystko się wyjaśniło. W podobnych przypadkach będę pamiętała, aby mimo braku jakiegokolwiek pomysłu, napisać opinię (choć nie ma o czym),albo robić sobie notatki, bo po dwóch tygodniach będę w analogicznej sytuacji.

Muszę przyznać, siadłam do lektury nastawiona raczej negatywnie, gdyż nie lubię kryminałów ani obyczajówek. Pomyślałam jednak – chwytny tytuł, może będzie fajnie. Okładka, no cóż - kompletnie mijająca się z fabułą (ok, jestem niesprawiedliwa - trochę związana). I już. Czytało się szybko, fajnie. Książka napisana prostym językiem, bardzo przewidywalna, choć niektóre rozwiązania i zwroty akcji – kosmiczne. Takie sytuacje nie miałyby prawa bytu w realnym świecie. Niestety, nie podobało mi się.

Dziewczyna z zegarem zamiast serca (Peter Swanson)

FEMME FATALE, KTÓRA KRADNIE DIAMENTY, ŁAMIE SERCA, UCIEKA PRZED ŚMIERCIĄ I... PO RAZ KOLEJNY WYWRACA ŻYCIE SZKOLNEJ MIŁOŚCI O 180 STOPNI

Dziewczyna z zegarem zamiast serca to tajemnicza postać, która co rusz pojawia się i znika z życia głównego bohatera. Podejrzana o morderstwo, ukrywa się przed policją i potrzebuje pomocy przyjaciela z młodości.

George pamięta ją jako swoją pierwszą i w zasadzie największą miłość. Nie może oprzeć się Lianie, pomimo świadomości, że kobieta wpakuje go w kłopoty. Pomaga jej, narażając swoje życie. Pytanie tylko, czy warto?

Moje serce skradła tytułowa dziewczyna z zegarem zamiast serca. Czarująca i niewinna a zarazem wyrafinowana i bezduszna. Dbająca tylko o siebie. Dążąca do celu po trupach, nie tracąc przy tym uroku i owijając sobie mężczyzn wokół palca.
Za to główny bohater wynudził mnie na śmierć. Jego aktualne życie i przemyślenia nie porwały mnie w żadnym stopniu. Wypada lepiej, jeśli chodzi o retrospekcje, dzięki którym rozumiemy dlaczego bez namysłu pomaga dawnej miłości.

Trochę thriller, trochę kryminał, trochę romans. Wszystko w jednym, ale nie do końca mi się podobało. Zdecydowanie lepiej czytałoby mi się tę książkę z perspektywy Liany.

George pamięta ją jako...

W moim odczuciu niestety najmniej wciągająca powieśc tego autora, jednakże warta przeczytania, jak wszystkie jego książki. Peter Swanson pisze w nietuzinkowy sposób, zmienia bieg wydarzeń, dorzuca wątki, stosuje zwroty kacji, po to, aby jego książka każda, czytana była w pełnym anpięciu do samego końca. I zgodzę się z opinią, że "Dziewczyna...ma w sobie trochę z Pulp Fiction. Polecam.

"Dziewczyna z zegarem zamiast serca" opowiada historię Georga, któremu pewna niewiasta nieźle namieszała życiu. Cała opowieść przedstawiona jest w dwóch płaszczyznach czasowych - przeszłość, kiedy główny bohater ma zaledwie 18 lat i teraźniejszość, gdzie George ma już na karku 40 wiosen. Wszystko zaczyna się w barze, w którym mężczyzna widzi piękną kobietę o blond włosach, jasnej szyi i długich nogach. Szybko dowiadujemy się, że ich spotkanie nie jest przypadkowe, a Liana Decter już wcześniej wstrząsnęła jego światem. Niby drobna przysługa, hołd do wspólnej przeszłości, lecz nie wszystko zawsze wydaje się takim, jakim jest. Piękna kobieta, gruba forsa, diamenty i intryga, której nie powstydziłby się największy manipulator świata. Bo jesteś tylko pionkiem w jej grze.

Sięgając po tę pozycję nie spodziewałam się, że wystawię taką ocenę. Początkowo podchodziłam do wszystkiego sceptycznie, lecz z każdym rozdziałem przekonywałam się coraz bardziej, wkręcałam się. Zazwyczaj nie sięgam po taki gatunek, jednak nie żałuję, że tym razem odważyłam się to zrobić. Każdy rozdział zdradzał nam jakiś smaczek i pozostawiał po sobie pytania. Kiedy odkrywamy o co w tym wszystkim chodziło jesteśmy w szoku jak GENIALNE to było. Bohaterowie byli dla mnie obojętni, ale historia była naprawdę dopracowana. Polecam!!!

Zwykły człowiek wplątany w świat przestępczy przez femme fatale. Gangsterzy, diamenty, zmiany tożsamości, oszustwa i intrygi. Nie ma moralizatorstwa, jasnego podziału na dobro i zło i nawet nie ma happy endu, bo end jest enigmatyczny i bardzo (mnie) zaskakujący. Podczas czytania coś mi przywodziło na myśl „Pulp fiction”.

Książka którą wziąłem za początku za romans. Jednak mój błąd został szybko sprostowany przez samą książkę. Jej prawdziwą kategorią jest sensacja z domieszką kryminału i mimo wątku romantycznego na dość wysokim miejscu, jego obecność jest bardzo dobrze wyjaśniona. Wiecie dlaczego unikam takich książek, mimo tego, że przyjemnie się je czyta? Dlatego, że ciężko się piszę na ich temat opinie nie wchodząc jednocześnie w spojlery. A te, w takiej kategorii są chyba jednym z najcięższych błędów. Ale wracając do książki, jest ciekawie napisana a autor dość umiejętnie przeskakuje pomiędzy czasem teraźniejszym a obecnym. Na początku może to lekko irytować lecz kiedy wbijemy się w rytm okaże się to kolejnym plusem książki. Myślę, że nawet drugim co do wielkości. Książka ma pewne błędy, ale są to głównie ogólnogatunkowe elementy które nie tyle odbierane są za wady co za irytacje [niewielką], w efekcie pewnej przewidywalności wątków. Na szczęście główny wątek mimo pewnej dozy przewidywalności potrafi zaskoczyć. Co ważne zaskakuje w sposób logiczny i przemyślany, co nie każdemu autorowi się udaje. Jeśli taka kategoria Wam odpowiada to nie zaiwedziecie się.

Rzadko zdarza mi się wyjść poza ścisły krąg książek młodzieżowych, ale w tym jednym wypadku zrobiłam wyjątek. Jak zawsze robiąc zakupy w supermarkecie, podeszłam do działu z książkami, żeby obejrzeć, co oferuje i tam ją znalazłam. Tajemnicze klimaty zawsze mnie pociągały i pewnie stąd moje zamiłowanie do książek paranormalnych i filmów typu horror, thriller. Opis zaciekawił mnie na tyle, że postanowiłam ją kupić, choć na ogół do mojej biblioteczki dołączają tylko te książki, które wcześniej sobie zaplanuję. Do niej przyciągnęła mnie okładka, która niewiele zdradza, ale zaciekawia i sprawia, że czytelnik zastanawia się nad tym, co może zawierać zawartość.
Postanowiłam dać jej szansę. Czy było warto? Sprawdźcie.

Po tej książce jestem już pewna, że ten gatunek nie jest dla mnie. Książka mnie jakoś nie wciągnęła, choć nawet ja, osoba nieznająca się na kryminałach, potrafię stwierdzić, że fabuła i pomysł na całość były niezłe. Nic dziwnego, że zostanie ona niebawem zekranizowana.

Akcja książki skupia się głównie na teraźniejszości, gdzie mimo iż George jest głównym bohaterem, narracja jest trzecioosobowa, a czas opowiadania przeszły. Co kilka rozdziałów autor cofa nas do przeszłości, do czasów, kiedy George miał osiemnaście lat i dopiero poznał Lianę, a także został zmuszony odkryć, jakie tajemnice skrywa dziewczyna, gdy coś w jej idealnym planie idzie nie tak.
Wydaje się, że George ma już spokojne i stabilne życie, a także będzie mógł się w spokoju zestarzeć, gdy do jego życia z powrotem wkracza Liana, którą poznajemy pod trzema różnymi imionami. Wtedy wszystko się zaczyna, a tajemnica goni tajemnicę. Rozpoczyna się od małych, podejrzanych rzeczy, a kończy na śmiertelnym niebezpieczeństwie. Im dalej zagłębiamy się w książkę, tym bardziej rozkręca się akcja, której poziom wzrasta powoli, wraz z czasem.

Muszę przyznać, że dialogi nie były zbyt błyskotliwe, a może to po prostu charakterystyczne dla tego typu książek. Natomiast było dużo zagadek i tajemnic, które wciągały czytelnika od pierwszych stron i sprawiały, że z niecierpliwością czekałam na ciąg dalszy, szczególnie w momentach, kiedy autor przeskakiwał między czasami rozgrywającej się akcji. Niejednokrotnie wydarzenia z przeszłości kończyły się w momencie, w którym czułam potrzebę poznania odpowiedzi na pytania, ale nagle znowu byłam wrzucana do teraźniejszości. Wszystko, co wydarzyło się w tej historii było z góry zaplanowane przez Lianę, która jest manipulatorką, świetną aktorką, pierwszą miłością i nieważne, co by zrobiła, także największą słabością Georga, który z kolei jest najbardziej naiwnym bohaterem, jakiego poznałam. Zgadza się na wiele niebezpiecznych rzeczy, gdy tylko Liana zatrzepocze rzęsami. Ona jest jedną z tych bohaterek, które ukrywają się przed światem i nigdy tak prawdę ich nie poznamy. Jest przebiegła, inteligentna i dba tylko o własną skórę. Z biegiem czasu zbiera także wrogów, więc jest w ciągłym ruchu, ani na chwilę nie może osiąść w jednym miejscu. Mimo bezwzględności, mogłam odnaleźć w niej przebłyski normalności.

Dużym plusem w książce są nagłe zwroty akcji i manipulowanie myślami czytelnika. Autor podrzuca nam mnóstwo wskazówek, które prowadzą do miejsca, w którym mamy zrozumieć, że szukamy w nieodpowiednim miejscu i dotąd tak naprawdę tylko myliliśmy się myśląc, że już coś wiemy. To książka kompletnie nieprzewidywalna, dokładnie przemyślana i dopracowana w najmniejszych szczegółach. Utrzymuje czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Nie wspomnę jeszcze o zakończeniu, które wgniata w fotel i wydaje się zamykać historię, a jednocześnie być wstępem do napisania kolejnej części.
Dużym plusem jest styl pisania autorka, który jest lekki, ale nie infantylny czy kierowany do młodszego grona czytelników. Mogłabym ponarzekać na wiele zbędnych opisów, ale chyba można przymknąć na nie oko, bo dodają książce aury tajemniczości.
Polecam, świetna do przeczytania - nie wiem, dlaczego moją pierwszą myślą było - w pociągu.

Spodziewałam się książki o dziewczynie, która umiera i zostało jej niewiele czasu. Przynajmniej tytuł na to wskazywał. Jednak nic takiego nie otrzymałam.

Historia jest zupełnie o czymś innym. Właśnie przez to nie mogłam się w nią wciągnąć. Bardzo wolno ją czytałam, bo sama akcja bardzo wolno się rozwijała. Kiedy już coś ciekawego zaczynało się dziać, od razu się to kończyło. Na dodatek była to powieść bardzo przewidywalna.

Jedyny plus tej książki to zakończenie, które mi się spodobało, bo mnie zwyczajnie zaintrygowało. Było to otwarte zakończenie, których zwyczajnie nie lubię, ale tutaj napradę mi się spodobało.

I co my tu mamy :-)
A mamy chyba najlepsza książkę Swansona.. ( choć Czasem warto zabic tez mam w mózgu)
Normalnie szaleństwo - akcja trupy diamenty i miłość która nie przemija.
Normalnie do ostatniej strony trzymało mnie w fotelu... ( nie jest to ani drastyczne ani sadystyczne ani jakies mocno bee ale ma swoj niepowtarzalny klimat- klimat ktory dał Swansonowi horyzont dobrego kryminału)
...tylko jest jedno ale... Zakończenie... Tak jakby otwarte i niby zakończone niby czytelnik wie juz wszystko a jednak... Mogło by być cóś jeszcze a niestety nie.. Choc może i bedzie... W kazdym układzie gdy patrzę na dorobek pisarski uważam ze autor troche osłabł na mocy.. Ale może odrodzi sie jak Dziewczyna z zegarem.. Pożyjemy zobaczymy... Narazie mi zostaje tylko czekac na kolejna ksiazke...
Ocena mocne 7

I co my tu mamy :-)
Normalnie szaleństwo - akcja trupy diamenty i miłość która nie przemija.

Lekko się czyta. Ciekawa akcja nie pozwala oderwać się od książki :)

Lekko się czyta. Ciekawa akcja nie pozwala oderwać się od książki :)

• 2017
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • 2015

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z zegarem zamiast serca