Każdy jej strach

Marginesy
2017-02-15
2017-02-15
Ewa Penksyk-Kluczkowska
literatura amerykańska manipulacja niebezpieczeństwo obsesja samotność strach thriller trauma zabójstwo

Świetny tytuł, bardzo intrygujący i zapowiadający rasowy thriller " Każdy jej strach ". Okładka również pasująca do klimatu. I to by było na tyle, jeśli chodzi o pochwały. Dawno nie czytałam tak źle napisanej książki.

Początek nudny całkowicie bez polotu i zupełnie niezachęcający do tego, aby poznać ciąg dalszy. Napisany w formie relacji kilku osób, od których dowiadujemy się co się stało i dlaczego dwójka kluczowych bohaterów postanowiła zamienić się miejscem zamieszkania aż na pół roku.

Liczyłam na emocje i właściwie się ich doczekałam, ale innych niż oczekiwałam. Thriller to gatunek literacki, który mrozi nerwy, a po plecach przechodzą ciarki, strach, lęk, obawa, niepewność o dalsze losy bohaterów. Tu luzik. Wszystko jasne. O części drastycznych wydarzeń dowiadujemy się już w pierwszych rozdziałach, całe klu chwilę potem. O książce trudno powiedzieć, że jest przewidywalna, bo autor zdradza wszystkie tajemnice, ot tak, nie angażując w to czytelnika.

Fabuła przedstawiona jest z perspektywy czterech osób, ale na początku każdego rozdziału zabrakło informacji kto jest narratorem. Z jednej strony to frajda, bo sami musimy to odkryć, ale ja wolałabym, aby ta informacja była podana pod numerem rozdziału.

Doczytałam do końca, gdyż wciąż miałam nadzieję, że autor czymś mnie zaskoczy. Wielokrotnie w powieściach zdarzało się, że pod koniec akcja przybierała inny obrót sprawy i historia wyglądała inaczej niż podejrzewałam. Tu niestety, zabrakło zaskoczenia.

Fabuła oparta na schemacie, ale wypełniona akcją, z którą jak do tej pory się nie spotkałam. Mogło być ciekawie i rasowo, a wyszło licho i przeciętnie. Początkowe rozdziały wloką się niemiłosiernie, a dzieje się to za sprawą wewnętrznych monologów głównej bohaterki. Z czasem jest trochę lepiej i pojawia się iskierka nadziei na lepsze. Nowe miejsce, bohaterowie i morderstwo. Pomysł ciekawy, ale zawiodło wykonanie.

Mnie ta książka nie przekonała, a szkoda. Mimo wszystko nie zniechęcam Was przed sięgnięciem po tę lekturę, gdyż ile ludzi tyle gustów.

Książka warta jej poznania.
Opowiedziana jest z punktu widzenia kilku osób. Dzięki każdej z nich po trochu odkrywamy wszystkie tajemnice. Poznajemy historię morderstwa mieszkanki pewnego osiedla w Bostonie.
Książkę bardzo fajnie się wysłuchało dzięki lektorowi Albertowi Osikowi.

Książka warta jej poznania.
Książkę bardzo fajnie się wysłuchało dzięki lektorowi Albertowi Osikowi.

Na przestrzeni kilku lat, przeczytałam "Każdy jej strach" dwa razy. Napisana ciut, jak rozbudowany scenariusz, aż się prosi o sfilmowanie. Chwilami niesamowicie wciąga a czasami nuży zbyt długimi opisami. Ogólne wrażenie, jest jednak pozytywne.

To jest to co lubię.
Od pierwszych stron czytelnik wprowadzony jest w odpowiedni klimat. Mamy tu wiekową kamienicę, kryjącą luksusowe mieszkania, ekscentrycznych sąsiadów, dziwne zdarzenia i morderstwo za ścianą.
Do tego jednego gościa z obsesją, drugiego z tajemnicą i bohaterkę próbującą okiełznać swoje strachy... te wymyślone i te rzeczywiste

Po traumatycznych wydarzeniach, które zafundował jej były chłopak i następujących po nich wielu miesiącach leczenia strachu, Kate postanawia na pół roku zamienić się mieszkaniami ze swoim kuzynem. To dla niej wielki krok do przodu.
Kuzyna co prawda nigdy osobiście nie spotkała, ale oderwanie się od przeszłości, to jest to czego na tą chwilę najbardziej potrzebuje.
Zatem ona leci do Bostonu, a on, służbowo, do Londynu.
Kate ma nadzieję na to, że poukłada sobie w głowie, posprząta w duszy, a kto wie może czeka ją jakąś fajna przygoda.?
Jednak już w dniu jej przyjazdu piękna sąsiadka zostaje zamordowana. W mieszkaniu bohaterki zaczynają się dziać dziwne rzeczy i ona sama ma wrażenie, że zaczyna wariować. Do tego policja, jest bardzo zainteresowana jej nieobecnym kuzynem, który miał romans z denatką.

Całą historię czytało się dość przyjemnie. Lektura niewymagająca, a jednak ma w sobie to coś co sprawia, że mimo niewielkich zgrzytnięć książkę chce się czytać dalej.

Co mi nie grało? W połowie książki zostało zbyt wiele odkryte, a z tym spokojnie można było poczekać na sam koniec, dałoby to lepszy efekt. Trochę powtórzeń, jak dla mnie zbędnych, ale fabuła bardzo ciekawa.
Nie powiem książka zrobiła mi wieczór. Było napięcie i emocje też były.
Lekki thriller na przerwę pomiędzy jednym a drugim czytaniem czegoś o cięższym kalibrze 😉

To jest to co lubię.

Po traumatycznych...

Myślę, że powiedzenie o tej książce, że jest przeciętna to najlepsza możliwa opinia. Kate - nasza główna bohaterka - jest jak zwykle cudowną, ale pokrzywdzoną przez życie dziewczyną. Niektóre jej zachowania są tak przerysowane, że czasem razi to w oczy.

W książce dowiadujemy się, że w mieszkaniu, w którym pojawiła się Kate - jednak nie pojawiła się tylko ona. Jednakże wcale nie zmartwiło jej to, że ktoś ewidentnie wpuszczał jej kota do mieszkania albo niszczył rysunki - przynajmniej nie na tyle, żeby nabrała podejrzeń, że coś jest nie tak. Odczuwam wrażenie, że bohaterka najzwyczajniej w świecie jest strasznie głupia.

Jej kuzyn wcale nie jest lepszy. Ma jakieś dziwne wahania nastroju, napływy agresji, pomysły wyssane z palca.

W dodatku motyw "zbrodni idealnej", no bo przecież trzy ciała zostały odnalezione, zanim ktoś wpadł na pomysł, kto może stać za tym wszystkim. Serio? Nikt wcześniej się nie przejął dziewczynami na tyle, żeby to zbadać?

Całkiem niezła,chociaż dosyć szybko dostajemy rozwiązanie .
Czyta się płynnie ,akcja nie nudzi :)

Całkiem niezła,chociaż dosyć szybko dostajemy rozwiązanie .
Czyta się płynnie ,akcja nie nudzi :)

Męczyłam ją okropnie, pomysł na książkę był, ale realizacja tego pomysłu okazała się totalną klapą i katastrofą .. Autor zapomniał chyba, że thrillery mają mrowić czytelnika, a nie miziać go po pleckach .. 🤦🏼‍♀️ ⁣

Historia przedstawiona jest z czterech perspektyw. Jednak szkoda, że rozdziały nie są podpisane i człowiek musiał domyślać się czyje przemyślenia czyta, niby zabieg na plus, ale prócz lania wody to nic odkrywczego w tym nie było .. ⁣

Kate główna bohaterka to dziewczyna z trauma która odcisnęła na nią dość duże piętno, zlękniona dziewczyna która zmaga się sama z sobą, takie bohaterki nie są moimi ulubionymi bohaterkami. Co mnie mocno zdziwiło to, to że dwa dni mieszkała z mordercą, który ukrywał się u niej w mieszkaniu a ona się nie zorientowała 😂 ⁣

I tak jak rażą mnie tematy wypróżniania, tak w tej historii ciekawiło mnie kiedy morderca się wypróżniał, przeca musiał chodzić na jaką dwójkę, nie ? 🤔 tylko kiedy skoro Kate prawie ciągle była w domu 🤔 ⁣

Konsternacja poziom max, level hard ! ( o tu, tu szpanuję INGLISZEM 🙊 ! ) ⁣

Corbin to kuzyn Kate z którym zamieniła się na mieszkania, dziwny człowiek, ale taki głupi, że aż szkoda gadać 😂 Ale wspomnę chociaż jego szczyt głupoty, otóż zabił sobie on kiedyś tam dziewczynę razem z kolegą i zrobił sobie przy jej martwym ciele zdjęcie, wiecie tak na pamiątkę fotka serii " takie tam z zabitą przeze mnie dziewczyną " . 🤦🏼‍♀️ I tę fotkę wziął jego kolega na przechowanie, większej głupoty nie można było wymyślić. ⁣

Zagadka kim jest zabójca została bardzo szybko rozwiązana, chyba aż za szybko przez co historia była bardzo przewidywalna i monotonna, wkradły się tu też elementu sensacji, ale i romansu, które moim zdaniem nie były potrzebne . ⁣

Reasumując historia jaką otrzymałam nie była dla mnie, autor wplótł za dużo gatunków zapominając o tym najważniejszym, o tym abym ja jako czytelniczka poczuła gęsią skórkę na ciele a nie kizi mizi po plecach 🤷🏼‍♀️ Historia bardzo nudna i apatyczna, przeciągana na siłę, zdecydowanie nie był to żaden powiem świeżości, a jedynie męczenie buły nudną fabuła. Czasem mniej znaczy po prostu więcej ! ⁣

Bardzo przyjemna pozycja z nietypową opowieścią. Ciekawy pomysł na zbrodnię, kilka zwrotów akcji. Przez chwilę myślałam, że sama mam jakieś zwidy.

Historia dość ciekawa, choć nie powalająca opowiedziana z kilku perspektyw, dzięki czemu poznajemy rozwiązanie wszystkich niewiadomych. Niestety akcja i rozwiązanie pojawia się tutaj zbyt szybko, stad można domyślić się zakończenia.
Książka jest dość przeciętna, niczym nie zachwyca, nie buduje stopniowo napięcia, czego mi tutaj zabrakło, nie wzbudza żadnych emocji.

Świetna!
Bardzo wciągająca książka, od której ciężko się oderwać. Wzbudziła we mnie niesamowite emocje, takie które powinien zagwarantować każdy kryminał.
Niektórzy mogą zarzucić jej, że za szybko poznajemy mordercę i, że jest zbyt przewidywalna, ale moim zdaniem to było zamierzone, i autor specjalnie podkładał nam tyle tropów pod nos. Zakończenie książki było super. Jak najbardziej polecam!!!

Świetna!

Dodaj cytat z książki Każdy jej strach