Chrześcijanie. Tom 1, 2, 3 - Max Gallo

Tłumaczenie: Beata Spieralska
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

świetnie napisane dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów światowych. Max Gallo powszechnie uznawany jest za mistrza powieści historycznej. CHRZEŚCIJANIE to pierwsza od czasu genialnego dzieła Umberta Eco Imię róży , publikacja dająca tak szeroką panoramę społeczeństwa wczesnochrześcijańskiej i średniowiecznej Europy. To również praca wzbudzająca podziw dzięki erudycji autora i stawiająca głębokie pytania egzystencjalne.Autor w trzech tomach zawarł burzliwą i niezwykle barwną historię rozwoju chrześcijaństwa. Rzeczywiste postaci i wydarzenia przeplatają się w nich z postaciami i wydarzeniami fikcyjnymi. Pierwszy tom cyklu PłASzCz żOłNIERzA przybliża postać świętego Marcina, biskupa Tours. Historia konfliktu religijnego pomiędzy ojcem i synem staje się pretekstem do przedstawienia czytelnikowi życia tego apostoła Galów. W ten sposób jego dzieje przeplatają się z codziennością w galorzymskiej willi.W drugim tomie CHRZEST KRóLA, autor przenosi czytelnika do czasów po upadku Cesarstwa Rzymskiego. W okresie tym, będącym jednocześnie czasem wędrówek ludów, plemię Franków salickich dzięki szeroko zakrojonej współpracy z Kościołem zdołało rozciągnąć swe wpływy na obszar całej północnej Galii. Prowadzący narrację, fikcyjny Parweniusz snuje niezwykle barwną opowieść o tworzeniu się zrębów państwowości kraju, który potem stał się Francją. Akcentuje też wyraźnie sam chrzest, który w rzeczywistości nie zmienił nagle barbarzyńskich Franków w cywilizowanych humanistów. Akcja trzeciego tomu KRUCJATA MNICHA, rozgrywa się w XII w. za panowania Ludwika VI i Ludwika VII. Główny bohater i zarazem narrator Bernard z Clairvaux, zwany opatem krzyżowców był zarazem inicjatorem i ideologiem drugiej wyprawy krzyżowej. Opowiada o swojej posłudze klasztornej, działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej oraz o udziale w rozwiązywaniu konfliktów religijnych. Tom ten stanowi coś na kształt fascynującego obrazu z epoki, charakteryzującego ówczesne czasy podziały społeczne, konflikty między stanami, głównie szlacheckim i duchownym, urodzaj rozmaitych herezji oraz rozwój szkolnictwa i początki scholastyki.

Pio | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam, Sprzedam