Smoluch

Wolne Lektury
2014-01-01
2014-01-01
7 min.

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Szalona Zagroda Michał Araszewicz, Stefan Grabiński, Mateusz Wiśniewski
Szalona Zagroda Michał Araszewicz,&...

Po kilkudniowym postoju, znów ruszam na tory i wjeżdżam na drugą już stację - Smolucha - drugie opowiadanie z cyklu "Demon Ruchu" po które sięgam. Postawiona przez "Po Stycznej" poprzeczka, dotąd niestrącona przez żaden z wcześniejszych i późniejszych tekstów, w końcu, z głuchym, metalicznym brzękiem spada na ziemię. "Smoluch", można powiedzieć, stoi na tym samym co poprzedni lider poziomie, tym jednak co zdobywa dla niego tę przewagę, gra rolę swego rodzaju rzutu na taśmę, jest KOLEJ.

Pociągi, przedziały, wagony, lokomotywa i włóczące się gdzieś między nimi mroczne widmo, ponury zwiastun nieszczęść - Smoluch we własnej osobie. Mógłbym sporo tu pisać o tym jak wielkie wrażenie na mnie zrobił... ale lepiej będzie, jeśli zacytuję samego autora:
"Smoluch tkwił w organizmie pociągu, przepajał sobą jego wieloczłonowy kościec, tłukł się niewidzialny w tłokach, pocił w kotle lokomotywy, włóczył po wagonach. (...) Smoluch drzemał w duszy pociągu, był jego tajemnym potencjałem, który w chwilach groźnych, w momencie złych przeczuć wydzielał się, zgęszczał i przybierał ciało."

Całą resztę znaleźć można TUTAJ: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/grabinski-smoluch/
Polecam lekturę, ja tymczasem wyruszam w stronę kolejnej stacji!

Z dreszczykiem

Z dreszczykiem

Opowiadanie do dwojakiej interpretacji, albo jako studium szaleństwa, albo zjawiska nadprzyrodzonego.

Opowieść dwojaka - czy to demon odpowiada za to, co zrobił, czy może jakiś obłęd w głowie konduktora? Kolejne świetne opowiadanie kolejowe, gdzie groza i niepokój są wszechobecne.

• Malowane na czarno - Gotycyzmy, czarny romantyzm i gatunki pokrewne
  • Literatura Słowian zachodnich