Jesień

Wolne Lektury
2014-01-01
2014-01-01
14 min.

Wycyzelowane, uchwycona chwila późnego lata, właściwie już jesieni z jej melancholią i skłonnością do wspomnień.
Wyzwanie LC marzec 2024

Za wyd. Opowiadanie „Jesień” to kolejna nostalgiczna wyprawa Bruno Schulza w utracony świat młodości.

Piętnastoletni narrator spędza ostatnie chwile w letnisku niedaleko rodzimego miasta. Bagaże prawie spakowane, niedługo trzeba będzie opuścić pensjonat. Kończą się ostatnie wakacje młodzieńcze, czasy swobody i przygód. Pożegnanie z letniskiem, które odchodzi do krainy wspomnień, to pożegnanie ostatniego lata, lata, po którym nie będzie już podobnych.

Wyzwanie LC marzec 2024

Mały-wielki, króciutki majstersztyk. Kwintesencja schulzowskiego kreowana, czy raczej odkrywania dla zwykłego śmiertelnika, nienazwanych wcześniej, a przecież znanych, bo ulotnie doświadczanych, nastrojów, które wychylają się podczas lektury z jakichś tajemniczych zaułków nieświadomości.

Pozwolę sobie na anegdtokę. - Pewnie każdy z nas kilka razy w życiu miał sytuację, kiedy czytał coś i doznał tajemniczego odczucia jungowskiej synchroniczności, kiedy to na krótką chwilę uwierzył, że czytane dzieło zostało napisane jakby właśnie po to, żeby dokładnie w tym momencie je odczytać.

Nigdy nie zapomnę, jak początkiem listopada, zdaje się 2015 roku, wybrałem się na wycieczkę rowerową ze zbiorem opowiadań Schulza w plecaku. Był to nietypowy początek listopada, zrobiło się nagle grubo ponad 20 stopni, bezwietrznie, w słońcu niemalże upalnie. Siedząc nad niewielką rzeczką w Bielsku-Białej, konkretnie w Wapienicy, po spaleniu niewielkiej ilości pewnej nielegalnej substancji, otworzyłem książkę i zacząłem właśnie od "Jesieni" - ależ magicznie było przeczytać utwór o tym letnio-jesiennym przejściu i doświadczać go wszędzie wokół siebie, będąc otoczonym jesiennym krajobrazem, w tym słońcu, czując całym sobą, jak "jeszcze toczą się rokowania, jeszcze rezerwy lata są niewyczerpane, może przyjść jeszcze do pełnej restytucji...".

Moje ulubione z rozproszonych opowiadań Schulza.

czysta poezja

czysta poezja

W "Jesieni" znów mnie zachwyciła barokowość, nawet jeśli trzeba ją już nazwać manierą i zbytnią przesadą. Właściwie nic nowego - koniec letniska, wyjazd, pierwsze opadłe liście i czekanie na deszczowe chłody. Powtórka, zwłaszcza w dwudziestoleciu było takich scen, opisów, nastrojów sporo.
Schulz pisząc o kończącym się lecie i początkach jesieni scharakteryzował swoją twórczość: "Powiem Ci, w czym leżała Twa wina. Nie chciałaś, o Poro, poprzestać na granicach rzeczywistości. Żadna rzeczywistość nie zaspokajała Cię. Wybiegałaś poza każdą realizację. Nie znajdując dosytu w rzeczywistości, tworzyłaś nadbudowy z metafor i figur poetyckich. Poruszałaś się w asocjacjach, w aluzjach, w imponderabiliach między rzeczami. Każda rzecz odsyłała do innej rzeczy, tamta powoływała się na dalszą i tak bez końca. Twoja swada nużyła w końcu. Miało się i dość tego bujania na falach nieskończonej frazeologii".
I ja jednak nadal taka prozę "kupuje".

"Jesień to tęsknota duszy ludzkiej do materialności, do istotności, do granic. Gdy z niezbadanych przyczyn metafory, projekty, marzenia ludzkie zaczynają tęsknić do realizacji, przychodzi czas jesieni" - kto piękniej mógłby powiedzieć o mojej ulubionej porze roku?;)

Poezja prozą. Piękna.

Poezja prozą. Piękna.

Zaczynam cytatem z krótkiego opowiadania Schulza /z 1936 r./, by zachęcić do zawarcia z nim znajomości, tych z Państwa, którzy mieli trudności w akceptacji udziwnionych: "Sanatorium pod klepsydrą" czy "Sklepów cynamonowych".
Takich krótkich plastycznych, literackich obrazków Schulza jest więcej na portalu "wolne lektury", i tam gorąco zapraszam. A póżniej ochota na najsłynniejsze jego dzieła sama przyjdzie.

• Polska
  • Lit. polska