Diabeł na wieży

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza zagraniczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Imprint
Diabeł na wieży
978-83-270-2112-0
klasyka, opowiadania
literatura piękna
mosquitokiller

Zbiór opowiadań Edgara Allana Poe.

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

chrispu | 2015-07-08

Straszna historia.
Ale ten strach to głównie ze względu na język, w którym nowelka jest napisana. Mnóstwo archaizmów, dziwnych składni i rozbudowanych zdań. Zanim dojdzie autor do sedna w którymś z akapitów, zamęcza nas szczególikami i "barwnymi" opisami. W zasadzie to można przeczytać kawałek z pierwszej połowy i zacząć właściwe czytanie tej w sumie niewielkiej ale męczącej nowelki od jej drugiej połowy (chyba, że się człowiek wcześniej podda). Dopiero w drugiej części coś zaczyna się dziać. Ale nie na tyle by: primo - człowieka porwać dynamizmem akcji; secundo - by go przestraszyć lub zaciekawić.
Nowelka w moim odczuciu dla wytrwałych, uważnych i ciekawskich (trochę inny Poe) - nie ma tu bowiem nic z klimatu grozy znanego z innych opowiadań. Mnóstwo nużących opisów, które mają tę tylko zaletę, iż niektóre słówka ktoś mógłby wykorzystać przy tworzeniu własnej "opowieści z epoki" lub na lekcji o archaizmach.

"...Poprzysięgamy wierność dozgonną naszym zegarom i naszym kapustom..."

Poe tym razem swój kunszt pióra w satyrę zamienia, która miała być wyśmiewająca prezydenta Stanów Zjednoczonych Martina Van Burena i jego metody wyborcze, krytycy również określają to dzieło jako satyrę na miasto Nowy Jork , które w tamtym czasie było zamieszkane przez Holendrów.
Poe mocno nakreślił i epatował wady, małostkowość, zaściankowość i nieomylność mieszkańców Vondervotteimittis, z ich mocno eksponowanymi holenderskimi cechami. To metodyczne, nudne i ciche małe miejsce jest zdruzgotane przybyciem diabelskiej siły, grającej na ogromnych skrzypcach, która przychodzi ze wzgórza i zmierza do ich niemal świętego miejsca "wieży z dzwonami" i szatańskimi sposobami zmienia ich czas...

"...Każdy z nas wie mniej więcej o tym, że najpowabniejszym zakątkiem świata jest — lub bywał niestety — gród holenderski Vondervotteimittiss.(...) W sprawie etymologii nazwy Vondervotteimittisu. (...)Chyba pomysłowi...

tivrusky | 2015-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Niepoważny Poe, w nie-horrorze, plus brak grozy? Toż to nie wypada! Toż to nie przystoi! Jak to tak!? Kpina i Hańba!

Żartuję. Opowieść o dziwnym lilipucim ludzie, który ukochał sobie wyjątkowo dwie rzeczy: ODMIERZANIE CZASU oraz KAPUSTĘ, jest całkiem zabawna (zwłaszcza ta, niczym niespowodowana miłość do kapusty!). Wielką kulminacją jest pojawienie się tytułowego DIABŁA - lecz uwaga! Wbrew temu, czego można by się spodziewać, nie jest to moment, w którym przejdą nas dreszcze, który spowoduje, że będziemy dziś spać przy zapalonym świetle. Nie! To szczyt całej tej groteskowej komedii! Jakąż to zuchwałą i przerażającą zbrodnią Czort porazi pokojowy, KAPUŚCIANO-CHRONOZOFICZNY ludek? Nie powiem. Czytać!

W poprzednich opiniach pojawił się głos, że do pojęcia treści potrzebna jest znajomość archaicznej terminologii - problem znika, jeśli w ręce chwycimy darmowe wydanie ze strony wolnelektury.pl - tam przypisy wyjaśniają każde obco brzmiące słowo! Polecam zatem sprawdzenie, lektura...

SFspace | 2019-03-25
Przeczytana: 25 marca 2019

Tego się nie spodziewałem. Poe, to mistrz grozy, a tu mamy bajeczkę o skrzatach. Jeśli trochę by to skrócić, to mógłby być to dowcipny monolog, na konkurs recytatorski.
Na plus słownictwo, ale tego oczywiście mogliśmy spodziewać się po mistrzu. Myślę, że autor napisał to dla zabawy.

Mylengrave | 2013-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2013

Śmieszne, z polotem i pomysłem, niemniej jednak styl jest mocno przestrzały, a opasłość opisów zdaje się zabijać treść. Łatwa historyjka na pięć minutek.

Zastanawiam się, co powiedzieć o tej nowelce. Poza faktem, że niezrozumiała dla mnie miłość do kapusty tu występuje... ;)
Nieco zabawna, drwiąca nieco z ludzkości opowieść o "diable" który wykpił ludzkość pewnego miasteczka. Archaizmy? Roi się od nich. Nie mniej... warto się zapoznać.

niedźwiadek Pi | 2017-04-23

Zabawne opowiadanie o mocy diabelskiego ogona, który jak raz się zakręci to wszystko zdoła na wieki pokręcić.
To też, a raczej w szczególności, historia ludzkich przyzwyczajeń i śmiesznych prawideł. Tekst mówi wyraźnie o tym, że lepiej być giętkim i inteligentnym niż wygodnym i rozpasanym.
6/10 dlatego, bo ja wolę Poe w formie pięknej grozy niż lekkiej komedii.

Jacob Scott | 2014-02-24

Nieco mniej przerażająca, ale za to całkiem zabawna historia. Szkoda tylko, że autor pokusił się o tak długi wstęp i opis miejsca zdarzenie owych dziwactw, w moim odczuciu to wiele ujmuje owemu dziełu.

Robert | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, XIX
Przeczytana: 19 września 2014

Do zrozumienia utworu wymagana jest specjalistyczna wiedza z epoki - bez jej posiadania nie ma sensu go czytać.

BlueCarmen | 2018-05-12
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 maja 2018

Napisana pięknym językiem, bardzo dynamiczna historia ze świetną gawędą o zamkniętej społeczności.