Dziwna historia

7 (19 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Dziwna historia
literatura piękna
onika

Nowela ze zbioru opowiadań "Gloria Victis"
Czyta: Danuta Stenka
Reżyseruje: Marcin Cisło

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/gloria-victis-dziwna-historia/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/media/book/cover_thumb/glor...»

olaf2009 | 2015-10-09
Przeczytana: 08 października 2015

Zbyt romantyczna jak na pozytywizm.

Anne_Joy | 2015-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Niezwykła opowieść o miłości, zemście, zdradzie i odkupieniu win, którą z pewnością zapamiętam na bardzo długo. I to nie tylko za sprawą samej historii, stworzonej przez Elizę Orzeszkową, ale i Danuty Stenki, która czyta ją wręcz fenomenalnie:) Kiedy człowiek skupia się tylko na lekturach szkolnych, potem nie ma pojęcia, że spod pióra Orzeszkowej mogła wyjść tak przepiękna perełka, jaką jest opowiadanie "Dziwna historia".
Jak wszystkie opowiadania z tomu "Gloria victis", tak i to związane jest tematycznie z powstaniem styczniowym 1863 roku, ale choć bardzo istotne, nie stanowi ono tu głównego wątku. Bohaterką i narratorką jest młoda dziewczyna, którą wychował starszy brat. Pewnego majowego dnia poznaje ona przybyłego w te strony Stefana Niegirycza, mężczyznę mającego opinię hulaki i bawidamka. Młodzi zakochują się w sobie. Pod wpływem tej miłości Stefan pragnie zmienić siebie i swoje życie. Jednak na ich związek nie wyraża zgody brat dziewczyny. Dziewczyna poróżniona z bratem...

onika | 2015-01-29
Przeczytana: styczeń 2015

Od spotkania z „Jankiem Muzykantem” i „Antkiem” w szkole podstawowej mam awersję do pozytywistycznych nowel, którą pogłębiło szczegółowe omawianie dokonań rodzimych pisarzy w liceum. Myślałam, że z własnej woli już nigdy nie sięgnę po tego typu literaturę. Ale uwielbiam głos pani Danuty Stenki, więc włączyłam sobie audiobooka w jej interpretacji…I znacznie łatwiej się słucha tych opowiadań niż samodzielnie się je czyta.

Myślę, że twórczość Elizy Orzeszkowej na tle innych pozytywistów wypada zdecydowanie najmniej brutalnie. A „Dziwna historia” to naprawdę poruszająca nowela o miłości, zdradzie, pokucie i przebaczeniu. Pani Stenka swoim głosem doskonale oddaje te wszystkie uczucia miotające narratorką opowiadania. I sama nie wiem, co mnie bardziej urzekło: sama historia, czy interpretacja aktorki. Gorąco polecam ten utwór.