Pytanie

Okładka książki Pytanie Zofia Dormanowska
Okładka książki Pytanie
Zofia Dormanowska Wydawnictwo: poezja
76 str. 1 godz. 16 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
76
Czas czytania
1 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8307012406
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2
1

Na półkach:

Poruszające wiersze o naturze człowieka, przemijaniu i odchodzeniu. Uważne spojrzenie, syntetyczna forma. Wielka szkoda, że zapomniane - autorka warta pamięci.

Poruszające wiersze o naturze człowieka, przemijaniu i odchodzeniu. Uważne spojrzenie, syntetyczna forma. Wielka szkoda, że zapomniane - autorka warta pamięci.

Pokaż mimo to

avatar
868
329

Na półkach: ,

Tomik wcześniej nieznanej mi poetki (znaleziony na regale miejskim) to zbiór wierszy kobiety u kresu życia, rodzaj spojrzenia wstecz. Dykcja Dormanowskiej sytuuje się gdzieś pomiędzy Herbertem i Różewiczem. Są to wiersze wolne pozbawione formalnych inwencji. Przewodnie tematy to odchodzenie, czy czasem wręcz wyczekiwanie na śmierć, utraty wiary i rozważania nad naturą rzeczywistości. Bóg, wielki nieobecny, pojawia się - a raczej nie pojawia - w tych wierszach bez dramatyzmu znanego z Różewicza, choć niepokój metafizyczny przenika całość tomiku. Odniesienia kulturowe nie są też tak bogate jak u Herberta, a miejscami zbyt oczywiste („Syzyf”). To poezja typowo o charakterze filozoficzno-refleksyjnym, nie zachwycająca się językiem, starająca się maksymalnie syntetycznie ująć i zobrazować temat, napisana sprawnie. Łączy te utwory refleksja jońskiego filozofa o niestałym świecie w wiecznym ruchu. Wspomnienia młodości, obserwowanie wiecznie odradzającego się i ginącego życia oraz własnego słabnącego ciała, pojawiają są tu bez skargi i nostalgii, a w celu odpowiedniego zarysowania perspektywy podmiotu lirycznego. A ten – a raczej „ta” – patrzy na świat ze współczuciem, ale bez sentymentu i bez akceptacji dla okrutnych praw, które nim rządzą („Zdziwienie”). Poezja ta nie porywa, zahacza wręcz czasem o banał. Robi to jednak z całą samoświadomością, że właśnie te banalne - czyli najważniejsze - pytania pozostają bez odpowiedzi. U kresu długiego życia zachować dziecięcą powagę ich zadawania to chyba nie tak mało?

Tomik wcześniej nieznanej mi poetki (znaleziony na regale miejskim) to zbiór wierszy kobiety u kresu życia, rodzaj spojrzenia wstecz. Dykcja Dormanowskiej sytuuje się gdzieś pomiędzy Herbertem i Różewiczem. Są to wiersze wolne pozbawione formalnych inwencji. Przewodnie tematy to odchodzenie, czy czasem wręcz wyczekiwanie na śmierć, utraty wiary i rozważania nad naturą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • 2014
    1
  • Poezja
    1

Cytaty

Więcej
Zofia Dormanowska Pytanie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także