Esencja sukcesji

Onepress
2014-11-20
2014-11-20
poradnik biznes firma sukcesja

„Esencja sukcesji” to książka napisana przez wieloletniego doradcę polskich rodzin przedsiębiorców – Tomasza Budziaka, autora bestsellera z dziedziny ekonomicznej „Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne”. Może ona stanowić ciekawy poradnik dla osób dotykających bezpośrednio zagadnienia firm rodzinnych. W dziedzinie biznesu sukcesja, oznacza przekazanie zarządu oraz własności firmy w młodsze pokolenie.

Książka skierowana jest nie tylko do nestorów i sukcesorów, których sukcesja dotyka najdotkliwiej. Zawiera ona cenne słowa skierowane do rodziców, dzieci, małżonków i wnuków przedsiębiorców. Każdy członek rodziny może szybko zapoznać się z najważniejszymi problemami dotyczącymi zmiany pokoleniowej w firmie.

Krótkie fragmenty tekstu podzielone tematycznie na rozdziały pobudzają czytelnika do rozważania każdego zdania i odnoszenia go do własnej codzienności. Książki nie da się przeczytać w jeden wieczór, jej treść jest zbyt złożona. Codziennie można do niej wracać i rozmyślać nad wybranym zagadnieniem bądź rozwijać myśl poprzez korzystanie z umieszczonych kodów, które można skanować aplikacją mobilną. Kody są odnośnikami do bloga autora. Pozwalają one poznać jego szerszą myśl i odnoszą czytelnika do konkretnych przykładów.

Pełna recenzja książki na:

Za marzeniami zwykle idą konkrety. Stąd powstają firmy, które trwają i rosną w siłę. Z biegiem czasu naturalną koleją staje się sukcesja. Czy przekazanie dorobku życia z ojca na syna jest sprawą łatwą? Okazuje się, ze niekoniecznie.

Wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz rozpoczętą działalność gospodarczą przez ojca z powodzeniem miał kontynuować syn. W praktyce jednak nie jest to już takie proste. Średnia życia firmy na świecie jest dość krótka. To zaledwie 25 – 30 lat. W czym tkwi sedno problemu i dlaczego sukcesja nie jest sprawą prostą traktuje książka „Esencja sukcesji”.

Tomasz Budziak zawodowo zajmuje się doradztwem sukcesyjnym firm rodzinnych. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wiedzę pogłębiał także na studiach podyplomowych na SGH w Instytucie Studiów Podatkowych. Staże zawodowe odbywał w Niemczech. Członek Private Wealth Group Nexi Int. Autor poczytnego bestsellera – „Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne”.

Posiada ogromną wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu powstał doskonały poradnik ujmujący problem sukcesji. W nim autor zawarł sugestię odnośnie tego skąd wzięła się firma, wraca do marzeń o jej założeniu, mówi o takich wartościach jak rodzina, wspomina o konfliktach, szeroko zajmuje się problemami rodzinnymi a firmą i podsumowuje, nadmieniając o ładzie korporacyjnym.

Słowo wstępne napisał Andrzej Jacek Blikle, który jest przedsiębiorcą rodzinnym w czwartym już pokoleniu. I jest to świetna rekomendacja tej pozycji. Kapitalne wydają się pytania – Czy sukcesja to sukcesja własności, czy sukcesja władzy? – Czy nowy właściciel ma być automatycznie nowym szefem? – Czy sukcesor przejmuje obowiązki szefa, czy jedynie jego udziały?

Tak jak nie ma jednego modelu sukcesji oraz jednego modelu firmy tak i nie ma gotowych, złotych maksym, które mogłyby jasno doprecyzować ten specyficzny problem. Autor wspomina także o fakcie, gdy przychodzi moment, kiedy firmy nie ma komu przekazać z uwagi na brak potomka lub zainteresowania rodziny przejęciem.

Autor na te wszystkie pytania nie udziela prostych odpowiedzi w swojej książce. Musiałyby odnosić się one do konkretnych sytuacji, konkretnych firm i ludzi. Niestety objętość tej pozycji nie pozwala na napisanie o wszystkich możliwych konfiguracjach i następujących po nich mutacjach problemu.

Chociaż książka zestawiona jest w formie poradnika to uczyniono to w sposób niezwykły. Zaskakują krótkie rozdziały zebrane w matematycznym porządku, ponumerowane, ale oferujące niejako tylko wstęp do zagadnienia. Pod każdym z nich czytelnik za pomocą QR-code i smartfona ma możliwość poszerzenia wiedzy przenosząc się w internetowy świat problemu, gdzie autor stara się w sposób szerszy go naświetlić.

Pięknie wydana książka w twardej oprawie z wieloma rycinami jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy o tak skomplikowanym problemie, jak sukcesja. Faktycznie po jej przeczytaniu czytelnik ma wrażenie, że stanowi ona o esencji tego zagadnienia. Poradnik godny polecenia.

Do przeczytania zachęca blog: https://bachorski.wordpress.com/

• Zarządzanie
  • Biały
  • 11.09.2018

Dodaj cytat z książki Esencja sukcesji