Wspólna droga z Rogerem Raczyńskim

Okładka książki Wspólna droga z Rogerem Raczyńskim
Morawski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie powieść historyczna
309 str. 5 godz. 9 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
309
Czas czytania
5 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
838613867X
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
967
967

Na półkach: ,

Kajetan Morawski wspaniale napisał swe wspomnienia dotyczące jego znajomości, przyjaźni z Rogerem Raczyńskim. Opisał wspólne życiowe dzieje w sposób ciekawy, żywy, a także na odpowiednim poziomie szczegółowości.
Książkę rozpoczyna wstęp Janusza Pajewskiego i przedmowa Marcina Libickiego. Tekst wspomnieniowy Morawskiego jest podzielony na wstęp i dziesięć interesujących rozdziałów. Morawski ukazuje w nim siebie i swego przyjaciela Rogera Raczyńskiego na przestrzeni lat - od wspólnych zabaw w dzieciństwie po ostatnie spotkanie w czasie drugiej wojny światowej. Obaj panowie to postaci niezwykłe, ich osobiste historie wplątane zostały w potężne wiry ówczesnej trudnej historii Polski i Europy. Obaj panowie włożyli w tę historię swój niebagatelny wkład. Ta dwójka bohaterów poświęciła większość swego życia dla spraw z naszym krajem związanych. Niezwykle wartościowe są także (oprócz samych wspomnień oczywiście) dodatki i uzupełnienia na końcu książki. Pierwszy dodatek dotyczy wahań w sprawie odsieczy dla Lwowa. Drugi to zapiski ambasadora Rogera Raczyńskiego dotyczące przejścia Naczelnych Władz Polskich do Rumunii i rezygnacji byłego Prezydenta RP Prof. Ignacego Mościckiego. Trzeci dodatek to notatka urzędowa ambasadora Rogera Raczyńskiego w sprawie tzw. "złota niemieckiego". Czwarty dotyczy sądu marszałkowskiego nad Korfantym i wyroku w tej sprawie. Piąty to tekst Kajetana Morawskiego dotyczący "Dziennika Ambasadora Raczyńskiego". Szósty to list Kajetana Morawskiego na wieczór autorski Edwarda Raczyńskiego urządzony przez Związek Pisarzy Polskich po ukazaniu się książki "W sojuszniczym Londynie" oraz zbioru wierszy i przekładów tegoż autora. Dodatek siódmy to notatka sporządzona przez gabinet Generała do Gaulle'a z jego rozmowy z Ambasadorem Polskim, Morawskim, 20 grudnia 1943 r. Ósmy dodatek to listy Rogera Raczyńskiego do Kajetana Morawskiego z lat 1943 - 1945. Po dodatkach książkę kończą uwagi Macieja Morawskiego, tekst Jerzego Giedroycia o Rogerze Raczyńskim, tekst od redakcji autorstwa Przemysława Matusika oraz indeks nazwisk.
Z przyjemnością, zaciekawieniem i wielkim zainteresowaniem przeczytałem wspomnienia i wszystkie teksty dodatkowe. Warto zaznaczyć też, iż wspomnienia i dodatki są opatrzone dużą ilością przypisów, które pomagają w lekturze i stanowią świetne dodatkowe źródło i informacji. Całość oceniam bardzo wysoko. Zasługuje na to ta książka i wszyscy autorzy tekstów w niej zawartych z Kajetanem Morawskim na czele.

Kajetan Morawski wspaniale napisał swe wspomnienia dotyczące jego znajomości, przyjaźni z Rogerem Raczyńskim. Opisał wspólne życiowe dzieje w sposób ciekawy, żywy, a także na odpowiednim poziomie szczegółowości.
Książkę rozpoczyna wstęp Janusza Pajewskiego i przedmowa Marcina Libickiego. Tekst wspomnieniowy Morawskiego jest podzielony na wstęp i dziesięć interesujących...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    2
  • Karski
    1
  • 2.Wspomnienia/Pamiętniki/Listy
    1
  • Przeczytane 2019
    1
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
    1
  • Z polecenia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wspólna droga z Rogerem Raczyńskim


Podobne książki

Przeczytaj także