Mniszkówna... i co dalej w polskim kinie? Wybór tekstów z czasopism filmowych dwudziestolecia międzywojennego

Okładka książki Mniszkówna... i co dalej w polskim kinie? Wybór tekstów z czasopism filmowych dwudziestolecia międzywojennego
Barbara Gierszewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach film, kino, telewizja
299 str. 4 godz. 59 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
299
Czas czytania
4 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
8371331428
Tagi:
kino kino nieme dwudziestolecie międzywojenne publicystyka czasopisma filmowe polskie kino przedwojenne
Średnia ocen

                5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Konteksty źródłowe w badaniach filmoznawczych Monika Bator, Adam Cybulski, Andrzej Dębski, Barbara Gierszewska, Barbara Giza, Mariusz Guzek, Małgorzata Kozubek, Radosław Szmatoła, Adam Wyżyński, Piotr Zwierzchowski
Ocena 0,0
Konteksty źród... Monika Bator, Adam ...
Okładka książki Kwartalnik Filmowy. # 85: Wiosna 2014 - Film i media - przeszłość i przyszłość Adam Andrysek, Blanka Brzozowska, Andrzej Dębski, Barbara Gierszewska, Andrzej Gwóźdź, Alicja Helman, Barbara Kita, Konrad Klejsa, Ryszard W. Kluszczyński, Tomasz Kłys, Krzysztof Kornacki, Arkadiusz Lewicki, Tadeusz Lubelski, Anna Nacher, Małgorzata Radkiewicz, Redakcja Kwartalnika filmowego, Jakub Zajdel, Siegfried Zielinski, Piotr Zwierzchowski
Ocena 7,5
Kwartalnik Fil... Adam Andrysek, Blan...
Okładka książki Od „Sodomy i Gomory” do „Pépé le Moko”. Film zachodnioeuropejski w polskiej prasie 1918-1939. Recenzje Barbara Gierszewska, Roman Włodek, Adam Wyżyński
Ocena 6,0
Od „Sodomy i G... Barbara Gierszewska...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Teksty się starzeją - jedne szybciej, inne wolniej, ale nie wszystkie wytrzymują próbę czasu, a jeśli już przy swoim powstaniu tekst nie miał ambicji literackich, tylko wartość użytkową, to niemal na pewno można się spodziewać, że po blisko stu latach okaże się raczej niestrawny.
I tak właśnie jest z wyborem dokonanym przez Gierszewską. Zamieszczone w tej książce eseje, polemiki i szkice odstraszają głównie archaicznym językiem, a problematyka w nich podejmowana również może rozczarować. Powiedziałabym nawet, że jeśli ktoś zna mniej więcej trudne początki polskiej kinematografii, raczej zaciemni jej obraz niż go rozjaśni: całe polemiki poświęcone nieistotnym w zasadzie drobiazgom prowadzenia biznesu kinowego, kruszenie kopii w sporach, czy za niski poziom polskiego filmu odpowiada niski poziom reżyserów, czy niski budżet produkcji, teksty i tekściki o ideologii - o tym wszystkim można przeczytać w rzetelnych, kompetentnych opracowaniach bez potrzeby do odwoływania się do tak nudnego i męczącego zbioru. Jedyna atrakcja to dostęp do zwykle pomijanych wydawnictw ściśle branżowych, a nie tylko popularnych gazetek w typie "Kina", których artykuły gęsto wypełniły strony poprzednich książek tej autorki.
Swoją drogą, ciekawa jestem, czy cały talent pani Gierszewskiej polega na kopiowaniu w bibliotekach starych wydawnictw, a potem ich zwyczajnym przedrukowywaniu? Odnośniki i komentarze, jakimi opatrzone są niektóre z esejów są w sam raz na podstawie szkoły średniej, a tu chyba były ambicje na coś więcej.

Teksty się starzeją - jedne szybciej, inne wolniej, ale nie wszystkie wytrzymują próbę czasu, a jeśli już przy swoim powstaniu tekst nie miał ambicji literackich, tylko wartość użytkową, to niemal na pewno można się spodziewać, że po blisko stu latach okaże się raczej niestrawny.
I tak właśnie jest z wyborem dokonanym przez Gierszewską. Zamieszczone w tej książce eseje,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Lata 20., lata 30. - w starym kinie
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także