Kotek Mamrotek

Okładka książki Kotek Mamrotek Piotr Olszówka
Okładka książki Kotek Mamrotek
Piotr Olszówka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Umiem opowiadać opowiadania, powieści dla dzieci
48 str. 48 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Umiem opowiadać
Nasza Księgarnia
2015-02-18
2015-02-18
48 min.
Kacper Dudek kot opowiadania Świerszczyk

Okładka książki Świerszczyk. Wielka księga Paweł Beręsewicz, Grzegorz Chomicz, Łukasz Dębski, Ewa Dziewulska, Piotr Gabrysz, Dorota Gellner, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Jakub Lepiorz, Ada Modrzanka, Piotr Olszówka, Elżbieta Pałasz, Tomasz Plebański, Joanna Plesnar, Marcin Przewoźniak, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Andrzej Krzysztof Torbus, Maciej Trzepałka, Agnieszka Urbańska, Natalia Usenko, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Ewa Zachara
Świerszczyk. W... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Science Fiction 2001 08 (08) Wasilij Gołowaczow, Sara Janik, Dariusz S. Jasiński, Konrad T. Lewandowski, Ewa Misztal, Piotr Olszówka, Tomasz Pierzchała, Red. Science Fiction Fantasy & Horror, Tomasz Suwalski, Agnieszka Szady, Wojciech Szyda, Rafał A. Ziemkiewicz
Science Fictio... Wasilij Gołowaczow,...

Książka była taka szalona! :)

Książka była taka szalona! :)

„Kotek Mamrotek” to książka z niewielką ilością tekstu, ale za to bardzo interesującymi ilustracjami ćwiczącymi dziecięcą spostrzegawczość, umiejętność wyciągania wniosków. Niewielkich rozmiarów książeczka korzysta z zasobów naszego bogatego języka i nieco je nagina, dzięki czemu może być przydatne nie tylko w pracy z przedszkolakami, a nawet nieco młodszymi maluchami, które potrafią już mówić. Ilustracje podsumowane jednym zdaniem mogą stać się dobrym materiałem edukacyjnym również w gimnazjum, a nawet liceum. Ilustracja może być pretekstem do snucia dłuższych opowieści, ćwiczenia umiejętności pisania czy wypowiadania się. Będą to ilustracje doskonale wprowadzające do zajęć o języku: od związków frazeologicznych, przez synonimy, antonimy. Młodsze dzieci mogą wykorzystać ją do przeglądania ilustracji, wskazywania elementów ilustracji. Proste czarnobiałe obrazki sprawiają, że dzieci łatwiej mogą wyodrębnić poszczególne elementy. A jak książka się znudzi zawsze może przedszkolakowi posłużyć, jako kolorowanka. Wiem, że może to się niektóry wydawać zachęcaniem do profanacji książek, ale moim zdaniem dziecko ma się przede wszystkim zaprzyjaźniać z książką, czyli móc po nią po prostu sięgnąć, opowiadać, bazgrać, przeglądać, przekształcać opowieści i znowu bazgrać.
„Kotek Mamrotek” będzie przydatny w terapii dzieci z zaburzeniami spostrzegawczości, skupienia uwagi, wymowy, dysleksji.

To nie są przyjemne rysuneczki. Dużo czerni, mazów, dość nieokreślonych kształtów (pierwszy raz zobaczyłam TAK rysowane żaby). Sama musiałam się niejeden raz zastanowić, o co chodzi w danej historyjce. I nie raz zupełnie nie rozumiałam przesłania, dopóki nie przeczytałam końcowego komentarza. Więc mam mieszane uczucia. I nie wiem, czy mi się ten Kotek Mamrotek podoba. Może jest nazbyt inny...

Kotek Mamrotek - doskonale znany dzieciom bohater historyjek publikowanych w kultowym Świerszczyku, tym razem z dowcipem opowiada swoją własną, odrębną historię, w której prym wiodą minimalistyczne czarno-białe obrazki, a sam tekst okrojony jest do niezbędnego minimum.

"Kotek Mamrotek" autorstwa Piotra Olszówki to pozycja przeznaczona dla najmłodszych czytelników, bowiem to nie sama treść stanowi istotę książki, a właśnie proste, sugestywne obrazki, które kolejno ponumerowane, mają ułatwić odbiorcom przyswajanie poznawanej historii. Ilustracje, choć czarno-białe, z pewnością oddziałują na wyobraźnię, zmuszając czytelnika do stopniowego poznawania historii oraz własnej osobistej analizy, opartej na ciągu przyczynowo-skutkowym. Książeczka, jak żadna inna znana mi historia, wyzwala kreatywność, ćwiczy spostrzegawczość oraz uczy wyciągania wniosków. Bo choć historia Kotka Mamrotka opowiada z humorem rok z życia naszego uroczego bohatera, to w rzeczywistości autor nie oddaje czytelnikowi gotowej opowieści, pozwalając mu na kreowanie, swojej własnej i niepowtarzalnej historyjki.

Proste i minimalistyczne obrazki układają się w swoisty komiks, który jest świetną alternatywą dla tradycyjnych i kolorowych bajek, zaś krótki komentarz dla każdej opowieści, ułatwia własną analizę, w końcu nakierowuje młodego czytelnika na odpowiednią interpretacją historii o Kotku Mamrotku, nie krępując przy tym niepotrzebnie kreatywności dziecka. Książeczka prowadzi czytelnika przez cały rok z życia kociego bohatera, w którym nie tylko cieszymy się pierwszym śniegiem, przyodziewając w ciepłe ubranie pokracznego bałwana, ale również ozdabiamy pisanki czy zbieramy smaczne grzyby.

"Kotek Mamrotek" to nietypowa pozycja, która przy wtórze humoru i dowcipu, za pośrednictwem sugestywnych rysunków, uczy najmłodszego czytelnika tworzenia własnej i niepowtarzalnej historii. Polecam!

To pierwsza książka o Kotku Mamrotku, bohaterze magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.

Jest to komiks, w którym pojawia się: Czarownica, pies Pufek, Wszędobylskie myszy i słoń Bimbi Uszalski. Warto zakupić tą książkę, bo pierwsze historyjki są wiosenne, a przecież 21 marca zaczęła się wiosna. Mamrotek wymyślił też świetny sposób na pomalowanie pisanek, a niedługo Wielkanoc.

Mamrotek uczy czytelników opowiadać! Patrząc na obrazki układamy historię. Możemy zapisać ją i opowiedzieć rodzicom!

Na pewno będą zdziwieni, że tak dobrze umiesz opowiadać!:)

Przy okazji polecam do czytania „Świerszczyk”. Sama go kolekcjonuję i czytając go zawsze świetnię się bawię.

Myślę, że książka powinna spodobać się dzieciom od 5 lat!

Więcej na blogu ksiazkoteka.bloa.pl

Niebanalna książka. Zdecydowanie inna od większości publikacji, z którymi mamy kontakt na co dzień. Dlaczego inna? Bo to nie jest tradycyjna książka do czytania, to komiks książkowy, który pobudzi wyobraźnię dziecka i niejednego rodzica. Głównym bohaterem książki jest tytułowy kotek Mamrotek. Sympatyczny pasiasty kociak z wielką głową i uśmiechem od ucha do ucha. Być może niektórzy z Was już wcześniej poznali Mamrotka w Świerszczyku. Zobaczcie sami jak ta publikacja wydawnictwa Nasza Księgarnia wygląda z bliska.
Każda z przygód kotka Mamrotka to ciąg czarno-białych obrazków. Dobrze przeczytaliście, nie znajdziecie w tej książce barwnych ilustracji, za to nic nie stoi na przeszkodzie abyście sami dodali barw przygodom Mamrotka i pokolorowali strony książki.
Dzięki komiksowej formie, książka ta jest wspaniałą okazją do ćwiczenia wyobraźni, umiejętności opowiadania historii, kojarzenia oraz spostrzegawczości dziecka. Aby łatwiej było odnaleźć kolejność ilustracji są one ponumerowane. Na końcu każdej dwustronicowej historii znajduje się krótki tekst podsumowujący, dzięki któremu łatwiej będzie dziecku samodzielnie opowiedzieć jej przebieg.
Tekst jest jedynie dodatkiem do ilustracji, jednak litery są na tyle duże, że z pewnością starszak nie będzie miał problemów z ich przeczytaniem. Książka dedykowana jest dla dzieci z grupy wiekowej od 0 do 6 lat. Myślę, że i dla starszego dziecka będzie nie lada frajdą przeżywać przygody wspólnie z kotkiem Mamrotkiem i opowiadać je według własnego pomysłu jedynie posiłkując się ilustracjami
Historie, które znajdują się w książce to swojego rodzaju przegląd zdarzeń w ciągu roku, które niewątpliwie są bardzo ważne dla dzieci. Tak więc, znajdziemy tu historię o baziach w wazonie, ozdabianiu pisanek, pływaniu w jeziorze, zbieraniu grzybów, lepieniu bałwana czy też o ubieraniu choinki.
Pełną recenzję znajdziesz na mojej stronie www.kiedymamaniespi.blogspot.com

Książki są ważne w życiu dziecka. Nie bez powodu zaleca się, by dzieciom czytać co najmniej przez 20 minut dziennie codziennie. Tym razem jednak w moje i mojego Janka ręce trafiła książeczka inna niż wszystkie do tej pory. Nie jest to bowiem książeczka do czytania, lecz do opowiadania.

Nadeszła wiosna i dla Kotka Mamrotka, kultowego bohatera z równie kultowego Świerszczyka, zaczął się nowy wspaniały rok, pełen zwariowanych przygód, radości, szaleństwa i spędzania czasu z przyjaciółmi. Kotek Mamrotek nie znosi nudy, zawsze znajdzie sposób, by zapewnić sobie rozrywkę, choćby płatając psikusa psu, malując pisanki, stojąc choinkę, podróżując do ciepłych krajów bądź śpiewając do Księżyca w kocim chórze i zdobywając przy okazji główną nagrodę.

Kotek Mamrotek to książeczka, która stawia wyzwanie przed młodym człowiekiem, w którego ręce trafia. Tu opowieść o przygodach zawsze pogodnego kotka snuje sam czytelnik. Na podstawie zamieszczonych obrazków może stworzyć historię swą własną, niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju. Książka świetnie pobudza dziecięcą wyobraźnię, skłania do działania, rozwija spostrzegawczość i uczy wyciągania wniosków. Dzięki niej możemy wspaniale i z przyjemnością pracować z dzieckiem, rozwijać jego umiejętności językowe, zachęcać do większej aktywności w tym zakresie. Dziecko jest aktywnym uczestnikiem twórczego procesu, a nie tylko biernym odbiorcą kolejnej przeznaczonej dla jego uszu opowieści.

Czarno-białe ilustracje autorstwa Kacpra Dudka powinny zdecydowanie przypaść do gustu młodego czytalnika-odkrywcy. Mnóstwo w nich humoru i zabawy. Książka w całości prezentuje się bardzo estetycznie, a twarda okładka sprawia, że przetrwa ona wiele godzin zabawy w opowiadanie o przygodach Kotka Mamrotka.

Nadeszła wiosna i dla Kotka Mamrotka, kultowego bohatera z równie kultowego...

Wiecie, ze nasz blog istnieje już grubo ponad 3 lata?Niesamowite prawda? Nie... to nie żadna rocznica. I nie zamierzam teraz zacząć wspominać naszych początków. Po prostu uwierzyć nie mogę, że choć przez ten długi czas zrecenzowałam już setki książek dla dzieci to wciąż znajdzie się taka, która będzie umiała mnie zaskoczyć czymś nowym! Wydawało mi się, że widziałam już wszystko. Gdy nagle trafia mi się znów jakiś "Kotek Mamrotek", który w jednej chwili burzy moją pewność siebie i każe od nowa uczyć się czegoś nowego. Ale wiecie co? Właśnie to lubię najbardziej w tej naszej małej blogowej działalności. Bardzo lubię książki dla dzieci i możliwość poznawania coraz to nowszych pozycji na rynku sprawia, ze jeszcze bardziej chce się tym zajmować. To zajęcie nigdy się nie nudzi :)

A dziś chcę Wam przedstawić przeuroczego kociaka. Choć pewnie część z Was doskonale wie o kim mowa. W końcu Kotek Mamrotek to popularny bohater kultowego komiksu ze "Świerszczyka". I to właśnie on stał się także bohaterem tej oto nie dużej, ale jakże mądrej i zabawnej książeczki. Zawsze uwielbiałam tego sprytnego zwierzaka. Ale moje dzieciaki jeszcze nie miały okazji się z nim zapoznać. Więc teraz nadrabiamy zaległości. Jestem pewna, że obie dziewczyny będą nim zachwycone! A dlaczego? Już wam pisze :)

Natalka to jeszcze maluch. Ale historyjki z Kotkiem Marotkiem od razu wpadły jej w oko. Przede wszystkim - bohaterem jest kotek. A znacie dziecko, który nie lubiłby tych zwierzaczków? Ja nie. Poza tym, ilustracje wewnątrz książeczki są czarno-białe. Wbrew pozorom to ogromna zaleta. Moje dziecko wpatrywało się w każdy szczegół z taka uwagą, ze po prostu nie mogłam w to uwierzyć. Wydawało mi się, że każde dziecko najbardziej przykuwają uwagę kolorowe obrazki. Tymczasem te tutaj zajęły moje dziecko na bardzo długi czas. Może dlatego, ze to coś nowego? Nie mam pojęcia, ale mała była zachwycona. Poza tym, w książeczce tej nie ma zbyt wiele tekstu, więc mała nie nudzi się podczas czytania. Za to mała uwielbia gdy jej pokazuje poszczególne obrazeczki i opowiadam to co się tam dzieje :) Dla niej to wspaniała zabawa.

Ale nie tylko mój młodszy bąbel pokochał Kotka Mamrotka. Moja starsza córeczka także go uwielbia. Alicja ma już skończone 7 lat, więc jest to już bystra młoda dama i podczas lektury tejże książki niekiedy śmiała się do łez. Bowiem historyjki z naszym uroczym futrzakiem są przezabawne. Kotem ma mnóstwo niesamowitych pomysłów, w jego życiu stale coś się dzieje i naprawdę nie można się przy nim nudzić. Moje dziecko z wielką uwagą śledzi każdą jego przygodę i najchętniej w ogóle nie odkładałaby tej książeczki. Jest nią po prostu zachwycona.

Bo "Kotek Mamrotek" to nie jakieś zwykłe opowiadanie. To nie książka do czytania na dobranoc, ani jedna z tych edukacyjnych, które uczą nasze dzieci tego czy owego. To zbiór krótkich, kilkuobrazkowych komiksów przedstawiających ciekawe historyjki z życia tego wesołego kociaka. Wszystkie te obrazki są czarno-białe i poukładane w odpowiedniej kolejności tak by tworzyły mini opowiadanie. Śledząc je po kolei oglądamy jedną z wielu przygód kotka, by na samym końcu trafić na krótką, ale bardzo treściwą puentę podsumowującą oglądaną właśnie historię.

Ale ta książeczka to nie tylko świetna zabawa. To także trening spostrzegawczości dla naszych pociech. Bo żeby zrozumieć o co chodzi w każdej z przygód Mamrotka musimy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym obrazkom i wyciągnąć wnioski. W innym razie nie zrozumiemy jak do tego doszło, że na przykład nasz uroczy kociak podlewa chmury lub jest czarny jak smoła. A może chcecie wiedzieć, dlaczego kotek zbiera liście w lesie, albo zamiast oglądać ptaków ogląda żabki w stawie? No cóż. Wystarczy zerknąć na obrazki i wszystko szybko staje się jasne :)

Ale to jeszcze nie wszystko, bowiem jak już koniecznie chcemy, by nasza książeczka była nie tylko zabawą, ale także nauka dla naszych dzieci, to także możemy coś z tym zrobić. Bowiem nasze mini komiksy zawarte na poszczególnych stronach w tej lekturze to także świetny trening dla dzieciaków. Wystarczy, ze poprosimy je by nam opowiedziały co się dzieje z Kotkiem Mamrotkiem tu czy tam. Maluchy uwielbiają nam coś opowiadać, a ta lektura jest świetnym sposobem by dać im temat do wspólnej rozmowy. Dzięki tym obrazeczkom i naszej małej pomocy dzieci nauczą się wypowiadać pełnymi zdaniami, poszerzą swój zasób słów itp. Zresztą sami chyba doskonale wiecie jakie zalety ma tego typu zabawa, więc ja już nic więcej nie będę Wam tu pisać. No poza jednym krótkim wyrazem, który mówi samo za siebie. POLECAM!!!

"Kotek Mamrotek" to zbiór przygód poczciwego kotka, bohatera komiksu, którego być może znacie już ze "Świerszyka". Wiosenną porą, kiedy na drzewach pojawiają się pierwsze listki, a w powietrzu unosi się śpiew ptaków, w naszym bohaterze budzi się dusza artysty: muzyka i malarza. Wraz z kolejnymi stronami książki coraz lepiej poznajemy kotka Mamrotka, który okazuje się dowcipnisiem, ale niezwykle życzliwym, pomocnym i pomysłowym. Wraz z nim mija nam ciekawie lato, jesień i zima. Plażujemy, wędkujemy, zbieramy grzyby i gromadzimy zapasy, bawimy się w pierwszym śniegu, ubieramy choinkę i świętujemy nowy rok. I nawet przez chwilę nie ma mowy o nudzie. Przy czym cały ten rok z życia kotka opowiedziany został prawie bez słów.

Historyjki w książce "Kotek Mamrotek" opowiedziane są głównie za pomocą ilustracji, dzięki temu już najmłodsi czytelnicy mogą brać czynny udział w jej czytaniu. Wiadomo, że dziecku dopiero zaczynającemu mówić, to rodzice muszą opowiadać, ale już trajkoczące 3-latki same mogą zacząć bajać na temat ilustracji w książce i dzięki temu rozwijać się na nowej płaszczyźnie. "Kotek Mamrotek" dzięki swojej formie, uczy obserwować, wyciągać wnioski i opowiadać. Ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność szukania związków przyczynowo-skutkowych. I oczywiście rozwija wyobraźnie. Spójrzcie chociażby na tę ilustrację z wierzbami, którą ozdobiła moja córcia :) Dlaczego kotek nagle porzucił swój plan zerwania gałązek i wskoczył (a może wpadł) do dzbanka? Myślę, że odpowiadać nie muszę :)

"Kotek Mamrotek" to książka w twardej okładce z czarno-białymi ilustracjami i kilkoma zdaniami tekstu. Ilustracje są proste i często dowcipne, ponumerowane, żeby nie było problemu z ustaleniem kolejności wydarzeń. Czy są one ładne, a raczej czy podobają się - to kwestia gustu. Mnie nie zachwycają, ale przekonałam się już nie raz, że dzieci inaczej patrzą na obrazki, są bardziej otwarte, więc nie moje zdanie liczy się w tej kwestii, a każdego dziecka indywidualnie. Wiki kotek się spodobał :) ale już w pierwszej chwili postanowiła zmienić kolorystykę książki. Za nim jeszcze ja zdążyłam pomyśleć, ona już chwyciła za pisaki i sprawiła, że wiosna w książeczce nabrała kolorów, a kotek Mamrotek przywdział ubranko przypominające pszczółkę :)
Wiktoria każdorazowo ogląda książkę "Kotek Mamrotek" w wielkim skupieniu i zaciekawieniu. Póki co, jeszcze samodzielnie nie opowiada przygód Mamroka, ale powoli ćwiczymy tę umiejętność. Na razie to ja opowiadam, a ona dopowiada lub odpowiada na moje pytania. Bardzo się cieszę, że ta książeczka akurat teraz trafiła w nasze ręce, bo Wika niedawno zaczęła mówić i teraz musimy jak najwięcej ćwiczyć tę umiejętność, a "Kotek Mamrotek" świetnie się do tego nadaje. Myślę, że z tą książką, oraz książkami z serii Opowiem, Ci mamo, Wiktoria szybko się przełamie i sama będzie płynnie opowiadać.

Zdjęcia książeczki możecie obejrzeć na moim blogu, zapraszam

Popularny Kotek Mamrotek ze "Świerszczyka" uczy opowiadać!

"Kotek Mamrotek" to komiksowa książeczka dla dzieci o przygodach Kotka imieniem Mamrotek. Ten dość nietypowy bohater, znany wielu małym czytelnikom z wydań Świerszczyka, występuje tutaj tym razem jako pełnoprawny i najważniejszy bohater. Co ciekawe - wszystkie ilustracje tej pięknej książeczki są czarno-białe, a samego tekstu jest raczej niewiele. Dwukolorowe obrazki mogą prawdopodobnie odstraszyć większość dziecięcych oczu, ale niepotrzebnie, bo taki właśnie jest urok Kotka Mamrotka. A zresztą w każdej chwili książeczka może posłużyć jako kolorowanka i wyzwalacz kreatywności :)

"Kotek Mamrotek" Kacpra Dudka i Piotra Olszówki to doskonała pozycja dla dzieci, które znają już litery i próbują czytać niedługie teksty. Przeglądając książeczkę wyraźnie widać, że dołożono wszelkich starań, aby nauka czytania i kojarzenia była dla małego dziecka przyjemnością, a nieponumerowane ilustracje dodatkowo ćwiczą spostrzegawczość i budują wyobraźnię.

"Kotek Mamrotek" to książeczka proponująca edukację na wesoło,
i z pewnością spotka się z zainteresowaniem każdego malucha :)

48 stron wypełnionych czarno-białym bohaterem to tak naprawdę kalendarzowy rok, w którym Kotek wraz ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi przeżywa między innymi pierwszy wiosenny deszcz, razem z księżycem słucha Kociej Muzyki Nocą, maluje pisanki, robi psikusy na Prima Aprilis, cieszy się ciepłem słońca i zbiera jesienne liście, a także na koniec - ubiera dziwaczną choinkę :)

Jedno jest pewne, Mamrotek to kotek bardzo zabawny i psotliwy, ale zachęcający dziecko do pierwszych prób w opowiadaniu własnych historyjek.
Bo aby poznać przygody Kotka Mamrotka, trzeba uważnie obserwować i wyciągać wnioski :)

RECENZJE AMI.

Popularny Kotek Mamrotek ze "Świerszczyka" uczy opowiadać!

• 2015
  • 2015 dla dzieci