Barbara

Wielki powrót „Poczytaj mi, mamo” — zbiór zupełnie nowych, współczesnych historyjek, choć tak samo mądrych, zabawnych i wzruszających jak te zapamiętane przez nas z PRL-u. Specjalnie dla czytelników „Naszej Księgarni” napisali je znakomici autorzy: Marcin Brykczyński, Wanda Chotomska, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Joanna Olech, Joanna Papuzińska i Małgorzata Strękowska-Zaremba. To...

Specjalnie dla czytelników „Naszej Księgarni” napisali je znakomici autorzy: Marcin Brykczyński, Wanda Chotomska, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Joanna Olech, Joanna Papuzińska i Małgorzata Strękowska-Zaremba. To jednak nie koniec niespodzianek. O magiczny, niepowtarzalny poczytajkowy nastrój zadbali również artyści, którym powierzyliśmy wykonanie ilustracji — związani z tą kultową serią ulubieni ilustratorzy kilku pokoleń Polaków: Tomasz Borowski, Elżbieta Gaudasińska, Edward Lutczyn, Jolanta Marcolla, Krystyna Michałowska, Wanda Orlińska oraz Bogusław Orliński.
Pozycja obowiązkowa na półce z literaturą
dziecięcą!

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/files/

Oficjalna recenzja
Aaaaa książek: 186

Bo jest najfajniejsza

Trzytomowy zbiór klasycznych książeczek z serii „Poczytaj mi, mamo” to jak dotąd nasza ulubiona lektura. „Poczytaj mi, mamo, jeszcze raz” - zachęca Nasza Księgarnia, wydając w kolejnym tomie nowe utwory znanych pisarzy dziecięcych. Czytamy więc - ja oraz Amelka, lat 5 i pół.

Co nam się podoba:

Współczesne realia w opowiadaniu Grzegorza Kasdepke o dziewczynce, której koledzy wrzucają do Internetu ośmieszające ją filmiki. Nieunikanie tematów tabu, które w literaturze dziecięcej przestały być tabu i ostatnio są często poruszane - rak, niepełnosprawność, prześladowanie, zaniedbane emocjonalnie dzieci. Utrzymanie mimo to pogodnego i optymistycznego wydźwięku opowiadań. Stonowany, poetycki styl Wandy Chotomskiej, który w połączeniu z onirycznymi, delikatnie kolorowanymi ilustracjami Elżbiety Gaudasińskiej świetnie się broni nawet w dzisiejszych, krzykliwych czasach. Żywe kolory i dynamiczna, niepowtarzalna kreska Edwarda Lutczyna. Romantyczna historia Butoniusza i Pantofelii. Wgląd w psychikę dziecka w „Bezdomnych duchach”. Niesztampowe i ciekawe biogramy twórców, urozmaicone ich zdjęciami z dzieciństwa i luźnymi wspomnieniami. Doskonałe opracowanie redakcyjne i graficzne. Sam pomysł kontynuacji jednej z najlepszych serii książek dla dzieci.

Co nam się nie podoba:

Co nam się podoba:

Co nam się nie podoba:

W opowiadaniu „Niedziela Marcela” tata przedszkolaka jest inżynierem, a mama tylko zmywa naczynia, kąpie dziecko i posyła uśmiechy znad żelazka. Podczas zabawy w żołnierzy tata ma też oczywiście wyższy stopień wojskowy niż mama. Opowiadania są trochę zbyt długie, wyraźnie dłuższe od tych z wcześniejszych tomów.

Czego nam brakuje:

Wierszy. Potoczystych, dźwięcznych utworów w stylu ”Wyładunku z przeszkodami”, „Muzyki na krzywej wieży” czy „Aeroplanu” - takich, które czytane na głos, same płyną z ust.

Co jest najlepsze:

„Figa”. Dlaczego? Bo jest najfajniejsza. I „Wakacje w pudle”. Dlaczego? Bo jest fajne opowiadanie. I jeszcze „Biuro rzeczy wymyślonych”. Wiadomo dlaczego. I jeszcze...

Anna i Amelia Rycaj

Basia | 2014-01-16
Przeczytana: styczeń 2014

Czytałam wcześniejsze zbiorki, ten jest równie ciekawy i przeznaczony nawet dla starszych dzieci w wieku szkolnym. Mamy tu kilka cennych opowiadań, serdecznie polecam tę publikację.

goskrzys | 2016-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2016

Mam mieszane uczucia co do tej części cyklu. Całość ma przypominać wcześniejsze zbiory, bazujące na tekstach wydanych w PRL. Jednak podobieństw można się doszukać jedynie w samej formie książeczki. Opowiadania są znacznie dłuższe, zróżnicowane pod względem ciężaru gatunkowego, przeznaczone dla odbiorcy w różnym wieku ("Figa" i "Bezdomne duchy" z pewnością są bardziej odpowiednie dla dzieci w wieku szkolnym, niż przedszkolnym). Ponadto w niektórych czuć dość nachalny dydaktyzm i moralizatorstwo (vide" "Wakacje w pudle"). "Niedziela Marcela" - ciekawa i dobrze napisana, ale w sumie: dlaczego nawołuje do temperowania dziecięcych marzeń?

Chyba najbardziej przypadające do gustu jest "Strwożonko" - z mądrym przekazem, a równocześnie i zabawne, i unikające nadmiernego pouczania.

Potraktowałam ten zbiorek jako eksperyment - niestety niekoniecznie udany...

telrhosien | 2013-12-23

Pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków z pewnością pamięta małe, kwadratowe książeczki z serii "Poczytaj mi, mamo" wydawane przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. W 2010 roku, z okazji 90-lecia wydawnictwa, NK zebrała kilka dawnych opowieści w tomie "Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza". W następnych latach ukazały się kolejne zbiory, a w 2013 roku wydawnictwo poszło o krok dalej i wydało "Poczytaj mi, mamo, jeszcze raz". Książka jest zbiorem siedmiu nowych opowieści, które napisali wspaniali autorzy (m.in. Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska), a ilustrowali rysownicy, którzy wcześniej tworzyli oprawę graficzną dla małych książeczek z serii.
Po tę pozycję powinni właśnie sięgnąć właśnie dzisiejsi trzydziestolatkowie, którzy są obecnie rodzicami, a którzy chętnie kupowali też wznowienia zebrane w trzech tomach. "Poczytaj mi, mamo, jeszcze raz" będzie wspaniałą podróżą do dzieciństwa dla nich samych, a dla ich dzieci zbiorem mądrych, zabawnych historii opowiadających...

madzia | 2013-10-17

Jestem za stara chyba :) bo bardziej podobały mi się pierwsze wersje :)

roza6kucyk | 2018-04-07
Przeczytana: 2015 rok