Pierwsza na liście

Wydawnictwo: Filia
literatura polska
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa i romans. Historia przyjaźni, która po latach rodzi się na nowo, miłości, która wybucha gwałtownie i niespodziewanie… Opowieść o trudnych wyborach, które mogą podarować komuś życie, o przebaczeniu i zrozumieniu oraz o wielkiej nadziei i sile kobiet. Czy najbliższej przyjaciółce potrafiłabyś...

Opowieść o trudnych wyborach, które mogą podarować komuś życie, o przebaczeniu i zrozumieniu oraz o wielkiej nadziei i sile kobiet. Czy najbliższej przyjaciółce potrafiłabyś wybaczyć wszystko? Mimo tego, że zabrała Tobie to, co kochałaś najbardziej? A gdyby jej wybór okazał się błędem? A gdyby jej dni były policzone? Ina myślała, że przeszłość zostawiła daleko za sobą. Teraz jej życie przebiegało tak, jak sobie tego życzyła. Czasem zapraszała do niego mężczyzn, ale tylko na chwilę. Patrycja w każdej chwili mogła wszystko stracić. Los postawił przed nią najtrudniejsze z zadań. Jak w ciągu kilku tygodni nauczyć ukochane córki jak żyć? Karola musiała wziąć sprawy w swoje ręce.
Wyruszyła w podróż aby odnaleźć pierwszą na liście.
Odnalazła. Ale wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia.
Mimo niezagojonych ran, dawnych zdrad i upływającego czasu, przyjaźń powróciła. Powróciła z wielką mocą, która kruszy góry, sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.

Kolejny raz Magdalena Witkiewicz ukazała wielką siłę zwyczajnych kobiet. Bo ona jest w nas, musimy ją tylko w sobie odkryć i wszystko stanie się możliwe.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5191

Podaruj komuś życie!

Stań przed lustrem. Spójrz w nie. Widzisz siebie. Kimkolwiek jesteś masz szansę, by uczynić na tym świecie wiele dobra. Nie wiem czy wiesz, ale jesteś w stanie odmienić czyjś los. Nieważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną, czy mieszkasz w dużym mieście czy może na wsi. Nie jest istotne czy pracujesz czy prowadzisz dom, czy skończyłeś studia i czy lubisz pomidorową czy nie. Masz w sobie skarb, który dla kogoś jest jedyny i bezcenny. Nie ma znaczenia czy wierzysz w Świętego Mikołaja czy też nie. Ty nim możesz być. Właśnie ty możesz podarować swojemu genetycznemu bliźniakowi najbardziej potrzebny prezent. Swój szpik, który uratuje komuś życie. Nie wahaj się, ale podejmij poważną decyzję. Przemyśl ją i stań się kimś wyjątkowym. Podaruj komuś nowe życie, spraw, by ten ktoś urodził się po raz drugi.

W dość nietypowy sposób zaczęłam tę recenzję, ale właśnie takie przemyślenia, taki apel bije z lektury najnowszej powieści Magdaleny Witkiewicz, pisarki, która niczym najlepszy wirtuoz potrafi grać na emocjach czytelniczek. Tym razem jej powieść opowiada bardzo wzruszającą historię, która dzieje się współcześnie i która głosi siłę kobiecej przyjaźni.

Pewnego dnia na progu mieszkania singielki Iny Rybińskiej pojawia się przemoczona do suchej nitki nastolatka. Znana dziennikarka jest zaskoczona tą wizytą. Kompletnie nie kojarzy młodej damy, która puka do jej drzwi. Ba, w pierwszym odruchu nawet nie ma ochoty z nią rozmawiać i dziewczyna odchodzi. Na szczęście jednak Ina zmienia zdanie, a tym samym zmienia się diametralnie jej życie. Odżywa przyjaźń, która wiele lat była w uśpieniu. Zmienia się podejście do życia, cele i marzenia kobiety, którą kiedyś ktoś bardzo zranił. Pęka kokon, który miał chronić serce Iny przed kolejnym bólem, ale tym samym Ina zaczyna naprawdę żyć. Oprócz Iny zmiany zachodzą w życiu dwóch innych kobiet. Jedna z nich wskutek diagnozy lekarskiej traci grunt pod nogami, święty spokój i zaczyna walkę o życie. Druga, która ledwo co pozbierała się po bolesnej stracie ma szansę sprawić komuś najlepszy pod słońcem prezent i stać się bohaterką.

„Pierwsza na liście” to książka o kobietach, które są zwyczajne, mają wady i zalety, popełniają błędy. Ale nie można o nich powiedzieć słaba płeć. Wszystkie bohaterki stać bowiem na heroizm, na właściwą postawę, gdy los tego zażąda. Każda z bohaterek budzi sympatię, z każdą chętnie bym się spotkała i zaprzyjaźniła. Każda zasługuje na miano superprzyjaciółki.

Ta powieść to książka o sile przyjaźni i o miłości. To lektura, która uświadamia jak wiele dobra może uczynić każdy z nas. Nie warto być egoistą, nie warto patrzeć tylko na czubek własnego nosa. W życiu tak już jest, że czasem trzeba pominąć siebie, zrozumieć drugą osobą, powiedzieć przepraszam, umieć wybaczyć i zapomnieć krzywdy z przeszłości. Dane komuś dobro z pewnością do nas wróci.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

"Ale podobno każdy koniec jest początkiem czegoś nowego, lepszego. Bardzo chciałam w to wierzyć".

Siedzę i zastanawiam się, co mogę napisać o najnowszej powieści Magdaleny Witkiewicz. Może to, że jest wspaniała, ciepła, mądra, refleksyjna, pouczająca. A może tak po prostu, że jest to najlepsza powieść obyczajowa, jaką miałam przyjemność przeczytać. O jej doskonałości świadczą emocje, które wciąż mną targają, myśli, które zawładnęły mój umysł, ale także sama w sobie historia, od której nie sposób się oderwać.

Magdalena Witkiewicz to absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Jak sama mówi: „moje powieści są lekiem na deszcz za oknem i nieco smutniejsze dni. Moje książki zawsze kończą się dobrze. Niezależnie, jakie przeciwności losu napotykają bohaterów na swojej drodze - zawsze potem...

Kasiek | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Wspaniała historia z przesłaniem. Książka o przyjaźni trwalszej niż miłość, o walce z chorobą, której trzeba stawić czoło, o wybaczaniu, które daje ukojenie, a przede wszystkim o bezinteresownej chęci niesienia pomocy i daru życia. Wzruszająca historia, przepełniona optymizmem i niosąca nadzieję. Sama jakiś czas temu zarejestrowałam się w bazie dawców szpiku i chciałabym otrzymać kiedyś wiadomość, że mam szansę podarować komuś drugie życie.
Książka jest wielowątkowa, z szeroko zarysowaną fabułą i dobrze wykreowanymi bohaterami. Czytało mi się ją przyjemnie również ze względu na lokalny patriotyzm. Mieszkając w Trójmieście, dobrze znane są mi wszystkie okolice, o których wspomina autorka. Gorąco polecam tę pozycję.

awiola | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

"- Dlaczego ja? (...)
- Dlaczego? Bo byłaś pierwsza na liście".

Lek na deszcz za oknem i smutniejsze dni – tak o swoich książkach pisze Magdalena Witkiewicz. I trudno po lekturze jej najnowszej powieści z tym stwierdzeniem się nie zgodzić. Jeśli macie gorszy dzień, potrzebujecie chwili wytchnienia, bądź po prostu cały świat wydaje się Wam być zły – sięgnijcie koniecznie po "Pierwszą na liście". Książka ta bowiem gwarantuje odnowienie waszej wiary w ludzi.

Magdalena Witkiewicz to absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów, jest z wykształcenia marketerem. Miłośniczka literatury oraz swoich dwóch pociech. Jej powieści zawszą kończą się szczęśliwie. Autorka obecnie prowadzi firmę marketingową "Efekt Motyla", mieszka w Gdańsku.

Pewnego dnia do drzwi Iny – dziennikarki potrafiącej zdobyć wszelkie informacje, puka młoda dziewczyna – Karola, która twierdzi, że jej matka Patrycja to właśnie ją umieściła, jako...

Kiwi_Agnik | 2015-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Kojąca niczym balsam, piękna niby kwiat i ciepła jak wiosenny dzień powieść o przyjaźni, o miłości, o życiu, która wzrusza, pociesza, bawi i pomaga.

Sceptycznie podeszłam do tej pozycji i bardzo miło się rozczarowałam.

Polecam wielbicielom słodko-gorzkich opowieści.

andzia12 | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Genialna! Jak zawsze w przypadku książek Magdaleny Witkiewicz.
Kolejna książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia, poruszająca ważne problemy obecnego świata.
"Pierwsza na liście" to historia kobiet, które połączyła historia jednej z nich, chorej Patrycji.
Młoda Karolina znajdująca miłość, Ina( odkrywająca swoje zycie) i Grażyna. A w tym wszystkim kwestia bycia dawcą szpiku. I tego, jak wygląda taki zabieg i tego czego obawiają się dawcy. Jak i jaki ból sprawiają chorym i ich bliskim, wycofując się z tego.
Bardzo mądra i potrzebana książka!
Polecam!

Pokrecona | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Właśnie przeczytałam kolejną książkę Pani Magdaleny Witkiewicz "Pierwsza na liście" i chyba u mnie też będzie pierwsza na liście najlepszych książek. Gdy zaczęłam czytać pierwsze strony książki, wiedziałam, że będzie po mnie. To książka, którą powinien przeczytać każdy. Opowiada o przyjaźni, lojalności oraz przekazuje przesłanie do podjęcia decyzji, by stać się dawcą szpiku. W cudowny sposób pokazuje nadzieję oczekujących i wahania dawców.
Kilka razy miałam łzy w oczach ze wzruszenia ale był też uśmiech na ustach, gdyż autorka mimochodem wspomniała moje rodzinne miasto Ostródę.
Książka cudowna!!!
Polecam

Książkowo_czyta | 2015-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2015

!RECENZJA PRZEDPREMIEROWA!

Najnowsza książka Magdaleny Witkiewicz pt. „Pierwsza na liście” to już kolejna pozycja, autorki, którą miałam możliwość przeczytać. Z czystym sumieniem mogę przyznać, iż po raz kolejny jestem zachwycona historią, która została fantastycznie „namalowana” słowem.

Trzy kobiety, jeden mężczyzna… Banalna zdawać by się mogło historia jakich wiele, a jednak nic podobnego…
Gdy pewnego dnia Karolina znajduje zapiski swojej cierpiącej na białaczkę mamy, a wśród nich listę pięciu osób, do których może się zwrócić gdyby cokolwiek się stało uwagę młodej dziewczyny przykuwa znajdująca się na pierwszej pozycji Ina, o której Karola nigdy wcześniej nie słyszała… Nie mogąc zrozumieć dlaczego właśnie ta, a nie któraś z czterech pozostałych osób z listy znajduje się na pierwszym miejscu nasza młoda bohaterka postanawia ją odnaleźć…

Tak oto rozpoczyna się przepełniona niezwykle bogatym wachlarzem emocji opowieść o przyjaźni, miłości, trudnych życiowych wyborach oraz...

Ela | 2015-01-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Co takiego mają w sobie książki Magdaleny Witkiewicz, że gdy zacznie się je czytać, to nie sposób opuścić świata ich bohaterów, aż nie doczyta się do ostatniej strony? Wieczorem „na chwilę” sięgnęłam po „Pierwszą na liście”, a potem... Stały schemat: tylko kilka stron... no, do połowy... przecież muszę skończyć ten rozdział... teraz nie opłaca się odkładać... jak to – koniec??? I choć często łzy w oczach utrudniały mi czytanie wiedziałam, że ta historia nie wypuści mnie dopóki jej nie skończę.

Chyba każda kobieta odnajdzie tu fragment swojego życiorysu. Zdrowie, przyjaźń, miłość, odpowiedzialność, wybaczenie – to tylko niektóre z poruszanych przez autorkę zagadnień. Podoba mi się, że autorka nie proponuje łatwych rozwiązań i nie ocenia swoich bohaterów, pozostawiając to czytelnikowi. I w zależności od własnych doświadczeń każdy znajduje to, co dla niego najważniejsze. Samo życie.

Co takiego mają w sobie książki Magdaleny Witkiewicz? Prawdziwych bohaterów, żywe emocje,...

Hanna | 2015-12-31
Przeczytana: grudzień 2015

Na początku pragnę podziękować przyjaciółce Kamilii, za to, że podarowała mi tę książkę!:)
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Witiewicz i wiem już teraz, że na pewno nie ostatnie.
Pierwsza na liście to lektura wyjątkowa. Jest już tyle pięknych opinii i komentarzy napisanych na jej temat, że ja nie będę więcej nic dodawać tylko zamiast pisać, będę się zachwycać tą cudowną, wspaniałą, jedyną w swoim rodzaju historią.

Z całego serca polecam!

Beata | 2015-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Wzruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i o ludzkiej dobroci. Niesamowita książka, napisana prostym językiem o rzeczach tak ważnych jak samo życie. Główne przesłanie to dobro, jak czasami niewiele musimy, bardziej chcemy, by rozprzestrzenić dobro wokół nas. Świat nie jest zły, my go tworzymy i od nas zależy jaki jest. Dzielmy się dobrem, a ono pomnoży się i wróci.

Sama lubię szczęśliwe zakończenia - przeczytajcie Wasz wywiad z Magdaleną Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz - poczytna autorka książek zaliczanych do tzw. literatury kobiecej, odpowiedziała na Wasze pytania. Przeczytajcie skąd wziął się pomysł na panią Piontek, gdzie najchętniej wypoczywa i czy planuje napisać komiks.

Magdalena Witkiewicz odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 2 czerwca będziemy zbierać propozycje pytań do Magdaleny Witkiewicz. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do pisarki, a jej odpowiedzi opublikujemy w serwisie. Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki "Moralność pani Piontek" ufundowane przez Wydawnictwo Filia.