Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Anklage Vatermord. Der Fall Philipp Halsmann
literatura faktu

Fotografie Filipa Halsmanna wiszą dziś we wszystkich największych galeriach świata. Autor portretów Alberta Einsteina, Salvadora Dalego, Marca Chagalla, Johna F. Kennedy’ego, Marylin Monroe i Alfreda Hitchcocka, twórca ponad 100 okładek dla magazynu „Life”, w 1958 został uznany przez „Popular Photography” za jednego z dziesięciu najlepszych fotografów świata, co postawiło go w jednym rzędzie z takimi sławami jak Irving Penn, Henri Cartier-Bresson, Ansel Adams czy Alfred Eisenstaedt.
Nie zawsze jednak los sprzyjał Halsmannowi. Na całym jego życiu zaważyła śmierć ojca. 10 września 1928 roku Morduch Max Halsmann – 48-letni dentysta z Rygi – zginął podczas wspinaczki górskiej w Dolinie Ziller w Tyrolu. 22-letni wówczas Filip mówił, że to był wypadek, ale ponieważ był jedynym świadkiem śmierci ojca, jeszcze tego samego dnia został oskarżony o morderstwo. Podczas procesu w jego obronie stawali m. in. Zygmunt Freud, Albert Einstein, Jakob Wassermann, Erich Fromm i Thomas Mann.
Pasjonująca, quasi-kryminalna opowieść o tajemniczym morderstwie ukazanym na tle narastającego w Tyrolu lat 30-tych antysemityzmu i faszyzmu.

źródło opisu: Czarne, 2008

źródło okładki: czarne.com.pl

Kryminał, reportaż, dramat sądowy, socjologiczna i kulturowa próba ukazania mechanizmów rodzącego się faszyzmu na przykładzie jednostki, wreszcie przedstawienie wycinka biografii znanego fotografa Filipa Halsmanna, na życiu którego cień położyło oskarżenie o zabójstwo ojca, jakiego miał dokonać podczas jednej z wycieczek w górach Tyrolu.
Książka napisana w wyważony i oszczędny sposób jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z 1928r.
Zagadki śmierci Morducha Halsmanna nigdy nie wyjaśniono, podobnie jak Filip nigdy nie przyznał się do winy, z całym uporem przekonując o swojej niewinności, ale oskarżenie o ojcobójstwo zaważyło na reszcie jego życia.
Polecam!!

rokita49 Boruta | 2013-06-14
Przeczytana: 04 maja 2013

Pasjonująca książka.Jest przykładem na to,że dobry pisarz potrafi stworzyć cenne i interesujące dzieło nawet z dość trywialnego tematu.
W tle różne twarze nazizmu i rola Austriaków w procesie jego umacniania.

Dotka76 | 2012-01-24
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Dziwaczny epizod z zycia młodego Filipa Halsmanna - później znanego fotografa - oskarżono go o zabójstwo ojca. Rzeczywiście okoliczności tej śmierci niepokojące i nie wyjaśniono ich do dziś.
Plus - za komentarzem z okładki - rozwój "faszyzmu" w tle.
Mnie nie porwała i czytałam szybko i niedokładnie.

marckoza | 2013-11-06

Książka na pewno nie do autobusu czy tramwaju. Jest dość szczegółową rekonstrukcją procesu sądowego więc właściwie każde kolejne zdanie wnosi jakiś nowy/ważny szczegół do percepcji całości. Przypomina nieco "Sztukę politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa" Goldmana. No i minus dla Andrzeja Stasiuka zdradzającego na okładce zakończenie :).

Nadis | 2018-02-12
Przeczytana: 19 listopada 2017
nataliaszymanska | 2017-11-05
gjex | 2017-10-08

Zamek reporterów - spotkanie z Martinem Pollackiem

Zamek Reporterów to roczny cykl spotkań z czołówką polskich reporterów oraz z wybitnymi autorami z zagranicy. 14 kwietnia zapraszamy na spotkanie z Martinem Pollackiem - austriackim pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem literatury polskiej.

Zamek reporterów - spotkanie z Martinem Pollackiem