Skarby Polski

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Polska jest jednym z najdotkliwiej doświadczonych przez historię państw świata. Wojny, najazdy, zabory wszystkie te dziejowe kataklizmy pozbawiły nas tysięcy elementów historycznego i kulturalnego dziedzictwa. Wiele z nich przepadło na zawsze, wiele też zamknięto w tajnych skrytkach budowli, w jaskiniach, wreszcie po prostu zakopano. Szansą na ich odnalezienie są prowadzone przez naukowców i pasjonatów poszukiwania. O najciekawszych z nich opowiada ta właśnie książka.

| 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Zdzisław Skrok, zawodowy archeolog, stara się w przystępny sposób opowiedzieć o swojej ulubionej dziedzinie nauki i o tym, jak rozwija się ona na ziemiach polskich.
Mamy tu ciekawostki dotyczące skarbów, skarbów tych odnalezionych, głównie tych zaginionych, tych legendarnych. Dość przyjemnie czyta się krótkie opowiastki zawierające ciekawostki z odkryć, których dokonywał sam autor jak i tych, w których nie mógł, z natury rzeczy, uczestniczyć.
Pan Skrok nie ustrzegł się niestety pewnych błędów, powtarza się w wielu opowiadaniach. Oprócz tego mógłby sobie darować zbytnią krytykę kolegów po fachu tym bardziej, że to książka o odkrywaniu skarbów a nie o metodach badawczych archeologów.
Mimo to to niezła książka dla osób, które szukają jedynie ciekawostek z tej dziedziny nauki. Mogą zobaczyć, że u nas nie ma skarbów na miarę egipskich, ani nasz naukowiec to nie Indiana Jones, a zupełnie co innego jest wartościowym skarbem narodowym.

Umina | 2010-10-02
Przeczytana: 24 sierpnia 2003