Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Sword Art Online 01 - Aincrad

Tłumaczenie: Anna Piechowiak
Cykl: Sword Art Online (tom 1)
Wydawnictwo: Kotori
Sword Art Online - Aincrad
d2b

Dopóki gra nie zostanie ukończona, opuszczenie jej uniwersum jest niemożliwe, a wirtualna śmierć równa się śmierci w rzeczywistości. Dziesięć tysięcy graczy, nie znając prawdy o tajemniczej grze Sword Art Online, loguje się do jej świata, a wtedy rozpoczyna się brutalna gra o przetrwanie. Jeden z użytkowników uwięzionych w SAO, Kirito, bardzo szybko akceptuje prawdziwe oblicze gry. Wybiera...

Jeden z użytkowników uwięzionych w SAO, Kirito, bardzo szybko akceptuje prawdziwe oblicze gry. Wybiera drogę samotnego wojownika, by zdobywać kolejne kondygnacje stupiętrowego, dryfującego w przestrzeni zamku Aincrad. W drodze na szczyt w pojedynkę walczy z potworami i pokonuje wszystkie przeciwności losu. Pewnego dnia jednak zostaje zmuszony przez Asunę, mistrzynię rapiera, do zawiązania z nią drużyny. To spotkanie okaże się brzemienne w skutki i wciągnie Kirito w wir nieprzewidzianych zdarzeń.

Oto nadchodzi legendarna powieść, która na stronie internetowej autora pochłonęła już ponad sześć i pół miliona czytelników!

źródło opisu: http://www.kotori.pl

źródło okładki: http://www.kotori.pl

Alex Ritter | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Po SAO sięgnał dlatego, że chciałam porównać anime (które bardzo mi się spodobało) z pierwowzorem.
Jeżeli zna się już zakończenie, to powieść nigdy nie jest już tak wciągająca. Książkę jednak czytało się szybko i przyjemnie. Wolę, gdy książki mają dużo dialogów, w SAO prawie ich nie ma, ale nie ubolewałam specjalnie nad tym. Bardzo spodobały mi się opisy walk, których jak dla mnie było za mało. Dzięki narracji pierwszoosobowej jeszcze bardziej polubiłam Kirita.
Powieść wydaje się za krótka, jakby brakowało w niej czegoś. Wydaje mi się, że wątek miłosny Kirita i Asuny powinien być dłuższy. Chodzi mi o sam początek ich znajomości, bo nic o nim nie wiemy.

Dawid | 2017-08-03
Na półkach: Lns, Posiadam, Przeczytane

Kupiłem bo spodobało mi się anime i pragnąłem dowiedzieć się więcej o Aincradzie. Ta powieść dała mi to czego anime nie dało, miałem taki nie dosyt akcja działa się za szybko. A tutaj po woli mogłem sobie czytać o losach Kirito i Asuny. Mogłem ponownie przeżyć historię samotnego gracza.

Anna | 2014-12-12

Trzymam kciuki za kolejne light novel na polskim rynku, kłaniając się jednocześnie w stronę wydawnictwa Kotori za ten odważny i, mam nadzieję, opłacalny eksperyment. Więcej!

"Sword Art Online" nie jest złe. Czytało się faktycznie lekko, chociaż bywają fragmenty, przy których nieco się nudziłam. Błędów nie dostrzegłam, tłumaczenie trzyma poziom. Z racji, że nowelka pochodzi z Japonii, posiada specyficzny styl, długie okrzyki "Aaaaaaaaa" w czasie walk, co może drażnić - jednak fabuła na tym nie traci, wciąż wzbudzając ciekawość. Świat przedstawiony jest przekonujący, skonstruowany z pomysłem, chociaż za którymś razem miałam go dość, bo tłumaczenia jego funkcjonowania spowalniały akcję. Ilustracje cudne, zakochałam się, oglądając je kilkanaście razy podczas czytania.

Skąd w takim razie taka ocena?

Bo, pomimo całej mojej sympatii do light novelek, zdarzały się niedociągnięcia i błędy logiczne. Jeden z nich jest tak rażący, że nie sposób go nie zauważyć. Na początku Kirito stwierdza,...

Bardzo przyjemna i lekka książka. Jest to pierwsze light novel, jakie miałam okazję przeczytać i jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę pozycję.
Fabuła jest ciekawa i bardzo przyjemnie się czyta tą powieść. Zakończenie było nieprzewidywalne, co sprawiło, że z wielką chęcią sięgnę po kolejne części SAO.

electric_cat | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

MMORPG (Massive Multiplayer Online Role-Playing Game) to rodzaj komputerowej gry fabularnej, w której gracze, dzięki łączu, mogą grać ze sobą w wirtualnym świecie. Ten rodzaj rozrywki popularny jest nie tylko wśród młodzieży szkolnej - duża część graczy to osoby dorosłe i samodzielne.
O tym, że świat MMORPG to idealna sceneria do umieszczenia akcji opowieści, fani azjatyckiego komiksu i animacji mieli szansę przekonać się za sprawą produkcji spod znaku .hack (czyt. dot hack). Po ogromnym sukcesie .hack//Sign, anime opowiadającego o losach niemogącego się wylogować Tsukasy, ruszyła lawina innych historii osadzonych w realiach uniwersum. Gry, nowe serie anime, mangi, powieści, gadżety... Rynek o ogromnej wartości.

lullaby96 | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Angielskie
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

SAO Aincrad jest to pierwsza książka w języku angielskim, po którą sięgnęłam. Powód był prosty - znaleźć coś do czytania w Anglii. Pierwsza myśl czemu, by nie kupić jakiejś mangi. Jednak padło na nowelkę.
Niedawno udało mi się obejrzeć SAO, więc bez problemu mogę odnieść książkę do anime. Wszystko jest idealne, co do słowa. Jednak wiele wątków, które wystąpiły w anime, w książce w ogóle nie występują. Są to raczej wątki poboczne, ale sądzę, że ważne. Przez brak tych drobnych wydarzeń książką ma zastraszające tempo. W pewnym momencie muszę przyznać, że się zgubiłam. Akcja w pewnym momencie poleciała szybciej niż w anime - a w anime zgubiłam się w tym samym momencie.
Bardzo podoba mi się możliwość poznana świata SAO z punkty Kirito. To jakie odczuwał emocje. Jak wszystko wyglądało. Była to zachwycająca podróż. Choć przyznam szczerze, że opisy były bardzo rozległe w niektórych momentach. Przez te opisy akcja zwalniała i to znacząco.
Od momentu jak Asuna pojawia się w powieści akcja...

Darya | 2013-03-15
Przeczytana: marzec 2013

Niestety historię znałam już z serialu - niestety, bo nie zdołała mnie zaskoczyć, a serial jednak cenię niżej niż nowelkę. Mimo to trudno nie docenić świetnego pomysłu i klimatu świata gry komputerowej, która stała się rzeczywistością. Czyta się szybko i lekko, polecam fanom fantastyki, najlepiej przed zapoznaniem się z wersją animowaną.

WampireQ | 2016-04-24

Dwie godziny zastanawiam się jak zacząć ocenę. I właściwie dalej do końca nie wiem.

Nigdy wcześniej nie czytałam light novel, ale to nie znaczy, że nie miałam pewnych wymagań, jako, że brat to czyta i zarzekał się, że to zdecydowanie genialne. No cóż, ja mam odmienne zdanie, choć nie przeczę, że to było ciekawe doświadczenie i z pewnością nie ostatnie.

No więc, może po tym krótkim wstępie w końcu wiem od czego zacząć.

Na początku, byłam zafascynowana. Perspektywa odsapnięcia od wampirów i tym podobnych pochłonęła mnie bez reszty. Wprawdzie gry to nie moja bajka, aczkolwiek grałam swego czasu, a gdyby mi podłożyli pod nos TAKĄ grę, zdecydowanie bym się skusiła. W końcu możliwość 'całkowitego zanurzenia' - pozwólcie, że będę używać terminologii zaczerpniętej z samej noveli - to zupełnie coś nowego i aż się chce spróbować, ale nie o moich marzeniach będziemy tu pisać.

Moje zaintrygowanie bardzo szybko minęło, ku ogólnej rozpaczy, bo... no cóż. Tak jak podobało mi się wszystko,...

Sięgnęłam po tę light novelkę z prostego powodu - chciałam porównać ją z anime, które bardzo mi się spodobało. Przez obejrzenie wszystkich odcinków, wiedziałam jak się książka zakończy, ale mimo wszystko czekałam z zapartym tchem przeżywając tę historię na nowo. Oprócz porównania chciałam też bardziej poznać Kirito, jego uczucia. Dzięki tej light novelce udało mi się zbliżyć do głównego bohatera i jeszcze bardziej go polubiłam.

Bardzo spodobała mi się oprawa graficzna. Okładka jak dla mnie jest po prostu piękna i przyciąga wzrok. W środku można oczywiście znaleźć świetne rysunki, które są urozmaiceniem całej historii, a także aż osiem kolorowych stron przedstawiających krótko najważniejsze postacie (cytat z nimi związany, opis oraz jak wyglądają). Miejsce akcji również jest króciutko pokazane.

Jestem bardzo zadowolona z zakupu i na tym jednym tomie się nie skończy. Zapewne spróbuję uzbierać całą kolekcję. Choć to będzie wymagało czasu na uzbieranie potrzebnej kwoty na wszystkie...

Fabuła tej nowelki, którą na stronie internetowej autora czytały tysiące Japończyków, w 2012 roku została przeniesiona na ekrany telewizorów jako anime, które zyskało jeszcze większą popularność. Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, gdzie konsolą najnowszej generacji jest Nerve Gear, korzystający z technologii "Full Dive" - hełm przesyła do mózgu wszystkie sygnały, dzięki czemu użytkownik "zanurza się" w świat gry, odczuwając go wszystkimi zmysłami.

Kawahara napisał powieść na konkurs o Nagrodę Literacką Dangeki; co prawda przekroczył limit znaków (później napisał inną książkę, która wygrała), ale i tak widać, że historia nie została spisana dokładnie. Skupiamy się głównie na ostatnich miesiącach życia w Aincradzie, podczas których Asuna i Kirito zbliżyli się do siebie, niemniej przecież oni byli zamknięci w grze przez dwa lata! Co prawda w drugim tomie poznajemy kilka pobocznych historii, autor napisał także jeszcze trochę "luźnych" one-shotów, które można znaleźć...