Dziennik

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Het Achterhuis
historia, wojna, Holokaust
Ag2S

II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości. Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o...

Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością.
Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.

Ojciec Anne, Otto H. Frank, przeżył wojnę i w 1963 roku założył fundację, która czuwa nad rozpowszechnianiem cudem ocalonego dziennika córki. W 2013 roku Fundacja im. Anne Frank rozpoczęła współpracę z UNICEF-em. Dzięki temu część dochodów ze sprzedaży niniejszej książki zostaje przekazana na cele walki o prawa dzieci na całym świecie.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Eleckra | 2018-05-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2018

"Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."*

"Ludzie są po to, żeby żyć i tańczyć
Ludzie są po to, żeby mogli walczyć
Ludzie są i nie będą nigdy lepsi
Ludzie są... "**

"Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;
Łam, czego rozum nie złamie:
Młodości! orla twych lotów potęga,
Jako piorun twoje ramię."***

Długo zastanawiałam się czy przyznawać tej książce gwiazdki. Jak mogę oceniać czyjś pamiętnik, czyjeś myśli, marzenia? Prosta, jasna odpowiedź: nijak. Nie mogę. A więc te dziesięć gwiazdek widocznych nad moim wywodem nie jest oceną treści "Dziennika", ale tego co on ze sobą niesie.

Anne Frank to najzwyklejsza w świecie nastolatka- taka jak miliony przed nią, miliony razem z nią, i miliony po niej. Najzwyklejsza przed wojną, najzwyklejsza podczas niej, oraz... najzwyklejsza w Oficynie. Kiedy sięgniecie po tą książkę nie myślcie: jak ta dziewczynka jest głupia!, jakie straszne czasy!, ale powspominajcie. Przypomnijcie sobie własną pierwszą...

onika | 2015-08-11
Przeczytana: sierpień 2015

„Dziennik” Anne Frank to jedna z tych książek, których ocenić nie umiem i nie chcę. Bo jakie kryterium mam zastosować, by ocenić zapis przeżyć z dwóch lat spędzonych w ukryciu, gdy strach człowieka nigdy nie opuszcza, czasami tylko waruje gdzieś w tyle głowy i pozwala cieszyć się tym, co jest?

Niezwykłym dzieckiem była autorka tych zapisków. Przyznam, że nie poczułam do niej sympatii. Owszem, ma moje współczucie i wolałabym, by zamiast „Dzienników” pojawiła się, tak jak Anne planowała, powieść pod tytułem „Oficyna”. Ale obok podziwu dla żywej inteligencji dziewczyny, jej szczerości, bezkompromisowości i głębokiej analizy sytuacji w jakiej się znalazła, bardzo często nawiedzała mnie myśl, że chętnie bym gówniarę przełożyła sobie przez kolano i wlepiła trzy szybkie. I dochodzę do wniosku, że takie moje odczucie świadczy o sile tej książki – to nie jest litania żalów „o my biedni, nieszczęśliwi”, to manifestacja sił życiowych, których nawet śmiertelne niebezpieczeństwo nie jest w...

FannyBrawne | 2016-01-14

Anne Frank była żydowską dziewczynką,która w czasie II wojny światowej przez dwa ukrywała się wraz z rodziną i kilkoma znajomymi w oficynie, nad dawnym biurem swojego ojca. W wieku piętnastu lat Anne trafiła do obozu koncentracyjnego i tam zmarła, jednak jej dziennik cudem ocalał w wojennej zawierusze,by dać świadectwo zwykłego i jednocześnie niezwykłego życia swojej autorki.

Anne była bardzo mądra i dojrzała jak na swój wiek. W swoim dzienniku zamieściła wiele refleksji nad wojną, ukrywaniem się, losem Żydów, ale też nad miłością, rolą kobiet w społeczeństwie, Bogiem, seksualnością. Wiele miejsca zajmują rozważania dziewczyny nad swoim ciałem i dojrzewaniem, a także nad ludzką naturą. Anne była głodna wiedzy zarówno na temat ludzkiego ciała, jak i ducha, jakby przeczuwała, że zginie i w ciągu swojego ukrywania chciałaby poznać wszystkie aspekty ludzkiego życia.

Anne posiadała wielki talent literacki. W swoim życiu nie zetknęła się osobiście z różnymi okrucieństwami, jakie...

Anne Frank była zwyczajną nastolatką, mającą podobne problemy jak i jej rówieśniczki - chłopcy, szkoła, konflikty z rodzeństwem i rodzicami. Niestety jej rodzina została zmuszona do ukrywania się, a dzięki jej pamiętnikowi możemy zobaczyć jak wyglądało takie życie "od środka", z perspektywy młodej, pełnej energii dziewczyny, odciętej od świata.

Duża część tego dziennika to przemyślenia Anne na temat relacji ukrywających się osób i jej własnych uczuć. Nie jest zaskoczeniem, że dziewczynka w takim wieku bywa bezkompromisowa i nawet złośliwa w swoich zapiskach.
To jeden z takich fragmentów, który mi najbardziej utkwił w pamięci:
"Jestem w takim stanie, że wszystko mi jedno, czy zostanę zamordowana, czy będę żyć. Świat będzie się kręcić dalej i beze mnie, a ja i tak nie mogę się przecież przeciwstawiać wydarzeniom."

W pierwszej chwili pomyślałam: "dziewczyno, o czym ty mówisz?! Jak może być ci wszystko jedno czy przeżyjesz?". Jest to jednak dziennik pisany pod wpływem emocji,...

Rose | 2011-05-06
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo żaluję, że nie mam tej książki na własność. Trzeba ją kilka razy przeczytać , żeby naprawdę zrozumieć.
Czasem po lekturze brakuje słów. Tak było w tym przypadku.
Anne Frank nie była pisarzem. Tak się zdaje. Ale ja mam wrażenie, że była najlepszym pisarzem na świecie, gdy opisała życie, dokładnie takim jakim jest.
Najbardziej uderzył mnie jeden fakt, fakt, który ten dziennik na stałe wbił mi do głowy. Kiedu widzimy w telewizji lub czytamy o śmierciach, tragediach-widzimy tylko liczby. Nic więcej. Mało kto sie przejmie. Dziennik pokazuje dobitnie, że każda zamordowana osoba- nie tylko podczas Holocaustu, ale w ogóle- to prawdziwy człowiek. Taki jak my. Taki jak ja. Mam plany, marzenia, życie.
I wszystko nagle sie kończy.

kama100 | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Mam bardzo mieszane uczucia. Z pewnością nie można odmówić Anne wielkiego talentu literackiego. Jej przemyślenia są bardzo dojrzałe jak na 14 - 15 letnią dziewczynkę. Oczekiwałam jednak czegoś innego i całkowicie zgadzam się z opinią Justyny i Karoliny i nie potrafię zrozumieć jak "Dziennik" może być jednym z najlepszych świadectw holocaustu.

Książkowo_czyta | 2015-02-11
Przeczytana: 01 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niniejsza publikacja należy do grupy tych, których z oczywistych względów nie sposób oceniać.
Jest to osobisty dziennik autorki, która mając zaledwie trzynaście lat zmuszona została ze względu na współczesne jej wydarzenia historyczne do życia w ukryciu wraz ze swoimi najbliższymi oraz czworgiem innych osób.

W dniu swoich urodzin Anne otrzymuje w prezencie dziennik, który staje się jej powiernikiem, a na jego karty w formie listów do wymyślonej przyjaciółki Kitty przelewa ona wszystkie swoje myśli, uczucia i spostrzeżenia.
Dzięki systematycznie prowadzonym przez nastolatkę zapiskom mamy okazję zapoznać się nieco ze specyficznymi realiami życia panującymi w Amsterdamskiej Oficynie, która na czas nieokreślony stała się namiastką domu dla ośmiorga ukrywających się tam osób.

Dziewczynka w sposób niebywale szczery opisuje trudności życia w przymusowej izolacji od świata, wszystkie obawy i lęki związane z bombardowaniami i ostrzałem, doskwierające, z biegiem czasu coraz bardziej,...

Alicja | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To nie jest dobry okres na czytanie tej książki, słońce i urokliwe lato z pewnością nie sprzyjały. Bo ten pamiętnik wstrząsa do głębi, porusza całym jestestwem i nie pozostawia obojętnym. Nie ma chyba gorszego obrazu niż widzieć wojnę oczami dziecka, dziecka które w nagły i brutalny sposób zostaje pozbawione w ciągu jednego dnia wolności, przyjaciół, szkoły, własnego domu, świeżego powietrza i zmuszone jest ukrywać się. Zamknięta, odcięta od świata, skazana na towarzystwo rodziców, siostry i czwórki całkiem obcych ludzi. To jakby pociąć skrzydła pisklęciu.
Zadziwiające jest to jak szybko przyszło jej dorosnąć, z rozpieszczonego podlotka zmieniła się w poważną, inteligentną, wrażliwą kobietę. Rozwinęła się w niej niespotykana mądrość życiowa, niezwykła dla tego wieku zdolność obserwacji i przywiązanie do detalu.
Skąd w tym dziecku brały się te niespotykane pokłady energii dobrego humoru, zapału do nauki i siły by być oparciem nie tylko dla siebie ale również dla otoczenia. Nawet w...

książek: 1974
Ola | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

Zapaliłam się do Dziennika i miałam nadzieję na wielkie poruszenie. I nie doczytałam do końca, jedynie przerzuciłam pobieżnie. To nie dla mnie, nie na teraz. Co próbowałam, to przysypiałam. Czegoś w tym zabrakło do tego stopnia, że biorąc książkę do ręki, natychmiast zaczynałam szukać wymówki, żeby ją odłożyć. Nużyła mnie. I nie potrafię określić dlaczego. Może innym razem. A może nie, raczej nie. I nie potrafię podać racjonalnego powodu.

Justyna | 2014-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Do przeczytania „Dziennika” Anne Frank zachęciły mnie pochlebne opinie o książce i stwierdzenie, że jest to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Jednak jestem trochę zawiedziona treścią. Książka stanowi zapis przemiany małej dziewczynki w kobietę, żyjącej z siedmioma osobami przez 2 lata w zamknięciu w czasie II wojny światowej. „Dziennik” to opis wewnętrznych odczuć, rozterek, obserwacji stosunków międzyludzkich, powojennych planów pisany z perspektywy dojrzewającej dziewczyny, niewątpliwie inteligentnej, nad wiek dojrzałej, o dużych ambicjach pisarskich. Nie rozumiem tylko dlaczego ta książka jest uważana za jedno z najważniejszych świadectw holocaustu.