Dziennik

Het Achterhuis
historia, wojna, Holokaust
Ag2S

Inne wydania

II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości. Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o...

Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością.
Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.

Ojciec Anne, Otto H. Frank, przeżył wojnę i w 1963 roku założył fundację, która czuwa nad rozpowszechnianiem cudem ocalonego dziennika córki. W 2013 roku Fundacja im. Anne Frank rozpoczęła współpracę z UNICEF-em. Dzięki temu część dochodów ze sprzedaży niniejszej książki zostaje przekazana na cele walki o prawa dzieci na całym świecie.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

onika | 2015-08-11
Przeczytana: sierpień 2015

„Dziennik” Anne Frank to jedna z tych książek, których ocenić nie umiem i nie chcę. Bo jakie kryterium mam zastosować, by ocenić zapis przeżyć z dwóch lat spędzonych w ukryciu, gdy strach człowieka nigdy nie opuszcza, czasami tylko waruje gdzieś w tyle głowy i pozwala cieszyć się tym, co jest?

Niezwykłym dzieckiem była autorka tych zapisków. Przyznam, że nie poczułam do niej sympatii. Owszem, ma moje współczucie i wolałabym, by zamiast „Dzienników” pojawiła się, tak jak Anne planowała, powieść pod tytułem „Oficyna”. Ale obok podziwu dla żywej inteligencji dziewczyny, jej szczerości, bezkompromisowości i głębokiej analizy sytuacji w jakiej się znalazła, bardzo często nawiedzała mnie myśl, że chętnie bym gówniarę przełożyła sobie przez kolano i wlepiła trzy szybkie. I dochodzę do wniosku, że takie moje odczucie świadczy o sile tej książki – to nie jest litania żalów „o my biedni, nieszczęśliwi”, to manifestacja sił życiowych, których nawet śmiertelne niebezpieczeństwo nie jest w...

Anne Frank była zwyczajną nastolatką, mającą podobne problemy jak i jej rówieśniczki - chłopcy, szkoła, konflikty z rodzeństwem i rodzicami. Niestety jej rodzina została zmuszona do ukrywania się, a dzięki jej pamiętnikowi możemy zobaczyć jak wyglądało takie życie "od środka", z perspektywy młodej, pełnej energii dziewczyny, odciętej od świata.

Duża część tego dziennika to przemyślenia Anne na temat relacji ukrywających się osób i jej własnych uczuć. Nie jest zaskoczeniem, że dziewczynka w takim wieku bywa bezkompromisowa i nawet złośliwa w swoich zapiskach.
To jeden z takich fragmentów, który mi najbardziej utkwił w pamięci:
"Jestem w takim stanie, że wszystko mi jedno, czy zostanę zamordowana, czy będę żyć. Świat będzie się kręcić dalej i beze mnie, a ja i tak nie mogę się przecież przeciwstawiać wydarzeniom."

W pierwszej chwili pomyślałam: "dziewczyno, o czym ty mówisz?! Jak może być ci wszystko jedno czy przeżyjesz?". Jest to jednak dziennik pisany pod wpływem emocji,...

Książkowo_czyta | 2015-02-11
Przeczytana: 01 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niniejsza publikacja należy do grupy tych, których z oczywistych względów nie sposób oceniać.
Jest to osobisty dziennik autorki, która mając zaledwie trzynaście lat zmuszona została ze względu na współczesne jej wydarzenia historyczne do życia w ukryciu wraz ze swoimi najbliższymi oraz czworgiem innych osób.

W dniu swoich urodzin Anne otrzymuje w prezencie dziennik, który staje się jej powiernikiem, a na jego karty w formie listów do wymyślonej przyjaciółki Kitty przelewa ona wszystkie swoje myśli, uczucia i spostrzeżenia.
Dzięki systematycznie prowadzonym przez nastolatkę zapiskom mamy okazję zapoznać się nieco ze specyficznymi realiami życia panującymi w Amsterdamskiej Oficynie, która na czas nieokreślony stała się namiastką domu dla ośmiorga ukrywających się tam osób.

Dziewczynka w sposób niebywale szczery opisuje trudności życia w przymusowej izolacji od świata, wszystkie obawy i lęki związane z bombardowaniami i ostrzałem, doskwierające, z biegiem czasu coraz bardziej,...

Rose | 2011-05-06
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo żaluję, że nie mam tej książki na własność. Trzeba ją kilka razy przeczytać , żeby naprawdę zrozumieć.
Czasem po lekturze brakuje słów. Tak było w tym przypadku.
Anne Frank nie była pisarzem. Tak się zdaje. Ale ja mam wrażenie, że była najlepszym pisarzem na świecie, gdy opisała życie, dokładnie takim jakim jest.
Najbardziej uderzył mnie jeden fakt, fakt, który ten dziennik na stałe wbił mi do głowy. Kiedu widzimy w telewizji lub czytamy o śmierciach, tragediach-widzimy tylko liczby. Nic więcej. Mało kto sie przejmie. Dziennik pokazuje dobitnie, że każda zamordowana osoba- nie tylko podczas Holocaustu, ale w ogóle- to prawdziwy człowiek. Taki jak my. Taki jak ja. Mam plany, marzenia, życie.
I wszystko nagle sie kończy.

Alicja | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To nie jest dobry okres na czytanie tej książki, słońce i urokliwe lato z pewnością nie sprzyjały. Bo ten pamiętnik wstrząsa do głębi, porusza całym jestestwem i nie pozostawia obojętnym. Nie ma chyba gorszego obrazu niż widzieć wojnę oczami dziecka, dziecka które w nagły i brutalny sposób zostaje pozbawione w ciągu jednego dnia wolności, przyjaciół, szkoły, własnego domu, świeżego powietrza i zmuszone jest ukrywać się. Zamknięta, odcięta od świata, skazana na towarzystwo rodziców, siostry i czwórki całkiem obcych ludzi. To jakby pociąć skrzydła pisklęciu.
Zadziwiające jest to jak szybko przyszło jej dorosnąć, z rozpieszczonego podlotka zmieniła się w poważną, inteligentną, wrażliwą kobietę. Rozwinęła się w niej niespotykana mądrość życiowa, niezwykła dla tego wieku zdolność obserwacji i przywiązanie do detalu.
Skąd w tym dziecku brały się te niespotykane pokłady energii dobrego humoru, zapału do nauki i siły by być oparciem nie tylko dla siebie ale również dla otoczenia. Nawet w...

FannyBrawne | 2016-01-14

Anne Frank była żydowską dziewczynką,która w czasie II wojny światowej przez dwa ukrywała się wraz z rodziną i kilkoma znajomymi w oficynie, nad dawnym biurem swojego ojca. W wieku piętnastu lat Anne trafiła do obozu koncentracyjnego i tam zmarła, jednak jej dziennik cudem ocalał w wojennej zawierusze,by dać świadectwo zwykłego i jednocześnie niezwykłego życia swojej autorki.

Anne była bardzo mądra i dojrzała jak na swój wiek. W swoim dzienniku zamieściła wiele refleksji nad wojną, ukrywaniem się, losem Żydów, ale też nad miłością, rolą kobiet w społeczeństwie, Bogiem, seksualnością. Wiele miejsca zajmują rozważania dziewczyny nad swoim ciałem i dojrzewaniem, a także nad ludzką naturą. Anne była głodna wiedzy zarówno na temat ludzkiego ciała, jak i ducha, jakby przeczuwała, że zginie i w ciągu swojego ukrywania chciałaby poznać wszystkie aspekty ludzkiego życia.

Anne posiadała wielki talent literacki. W swoim życiu nie zetknęła się osobiście z różnymi okrucieństwami, jakie...

Justyna | 2014-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Do przeczytania „Dziennika” Anne Frank zachęciły mnie pochlebne opinie o książce i stwierdzenie, że jest to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Jednak jestem trochę zawiedziona treścią. Książka stanowi zapis przemiany małej dziewczynki w kobietę, żyjącej z siedmioma osobami przez 2 lata w zamknięciu w czasie II wojny światowej. „Dziennik” to opis wewnętrznych odczuć, rozterek, obserwacji stosunków międzyludzkich, powojennych planów pisany z perspektywy dojrzewającej dziewczyny, niewątpliwie inteligentnej, nad wiek dojrzałej, o dużych ambicjach pisarskich. Nie rozumiem tylko dlaczego ta książka jest uważana za jedno z najważniejszych świadectw holocaustu.

Luiza | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Nie poddaję ocenie dziennika Anne Frank, bo nie bardzo wiedziałabym, który punkt ze skali byłby odpowiedni. Przelane na papier emocje nie powinny być oceniane, choć nie ukrywam, że spodziewałam się czegoś innego, czegoś na wzór okrutnych i przerażających wspomnień ludzi przebywających w getcie.
Dwa lata spędzone w oficynie, w ukryciu, wojna, brak dostatecznych środków na żywność czy ubiór, ciągły strach, brak własnego kąta i możliwości bycia sam na sam ze sobą. W taką 'przestrzeń' zostaje 'wrzucona' Ania - trzynastoletnia dziewczynka, żydowskiego pochodzenia. Musi nauczyć się żyć na nowo, mimo że nie czuje oparcia w matce, jest ciągle krytykowana i lekko zagubiona. W momencie, kiedy kształtuje się jej charakter jest zmuszona do przebywania ciągle z tymi samymi osobami, nie może wymieniać poglądów, poddawać ich dyskusji, gdyż ciągle jest traktowana jak dziecko. Snuje plany na powojenną przyszłość, chce coś zrobić dla świata, chce być docenioną, dlategodużo czasu poświęca nauce i...

Tania | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

To jest Dziennik! To po pierwsze. Pisany kilka razy w tygodniu i datowany. Po drugie. W obliczu komercyjnych niby-powieści, które w tytule mają słowo "dziennik" i jeden-dwa wpisy na rok (może powinno być rocznik...), a ostatnio wydają je poczytni pisarze, jest to dzieło! - dokonanie 15-letniej Anny Frank z lat 1942-1944. Powala szczerością, prostotą stylu i mądrością, umiejętnością wyrażania siebie, samoświadomością i kontynuacją podejmowanych wątków. Bez patosu i "rozświergolenia" nastolatki. Po trzecie. Doskonałe socjologiczne rozpoznanie i opisanie terenu: 8 osób - dwie niespokrewnione rodziny + obcy mężczyzna, lekarz, ponad dwa lata przebywające w zamknięciu, w domu w Amsterdamie. Wojna jest realnością, która implikuje wszystkie ich poczynania, ale dla czytelnika jest tylko odległym tłem, na którym pierwszoplanowe role odgrywają sugestywnie bohaterowie - ludzie próbujący przeżyć, nie zawsze zachować godność, ale często zachować coś dla/z siebie. W sztucznych, na bieżąco...

Karolina | 2012-12-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Wartość książki niestety opiera się wyłącznie na okolicznościach, w których została napisana. Stąd ocena dobra. Jednak jako całość książka rozczarowuje. I to bardzo.

Absolutnie nie jest to książka o holokauście. Holokaust (jakkolwiek brutalnie to brzmi) jest tłem. Anne Frank pisząc swój pamiętnik pozostawała w ukryciu. W miarę bezpieczna, wraz z rodzicami oraz wiernymi przyjaciółmi, którzy o nich dbali. Niewiele jest w książce na temat tego, co działo się na zewnątrz. Jest to bardziej ewidencja ludzkich interakcji na ograniczonej przestrzeni i procesu dojrzewania dziewczynki. Z przykrością muszę stwierdzić, że momentami było to wręcz nużące (szczególnie początkowe miesiące 1944 roku i wywody na temat Petera).

Spodziewałam się czegoś innego.

Wiersz Anne Frank sprzedany na aukcji

Anne Frank znana jest głównie jako autorka Dziennika. Nastolatka opisuje w nim czas, kiedy wspólnie z rodziną ukrywali się przez nazistami w Amsterdamie. Jak się okazuje spod jej pióra wychodziły również wiersze. Jeden z nich został niedawno sprzedany za kwotę ok. 600 tys. zł.

Dziennik (nie tylko) Anne Frank

Majątkowe prawa autorskie do „Dziennika” Anne Frank wygasają z dniem 1 stycznia 2016 roku. Oznacza to, że od nowego roku książka weszłaby do domeny publicznej i tym samym szwajcarska Fundacja im. Anny Frank utraciłaby jedno ze źródeł dochodu. Żeby temu zapobiec dodano jako współautora... ojca Anny Frank.