Kobiety

Women
Lesław Ludwig
literatura piękna
Ag2S

Kobiety to już nawet nie osobny rozdział w życiu Charlesa Bukowskiego - to cała książka, której pierwsze zdania brzmią: "Miałem pięćdziesiątkę na karku i od czterech lat nie byłem w łóżku z kobietą. Nie miałem żadnych przyjaciółek. Kobiety widywałem jedynie na ulicy lub w innych miejscach publicznych, lecz patrzyłem na nie bez pożądania, z poczuciem, że nic z tego nie będzie. Onanizowałem się regularnie, ale myśl o jakimkolwiek związku z kobietą - nawet nie opartym na seksie - była mi obca. "Po czym następuje blisko trzysta stron poświęconych głównie opisom zbliżeń z imponującą liczbą partnerek. Kobiety pociągały autora z siłą, która pozbawia mężczyzn nie tylko rozsądku, ale i instynktu samozachowawczego. Czasem uważał je za modliszki, przystawał jednak na każde ryzyko, byle tylko dokonać kolejnego podboju. Nawet czytelnicy, których mogłaby razić nadmierna dosadność opisów, nie rozstaną się z tą książką w połowie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Unblessed Daisy | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

Sama nie wiem, dla mnie chyba jednak zbyt kontrowersyjna i przez głównego bohatera lektura stała się bardzo przykra dla mnie, bo przez większość czasu spędzonym na czytaniu było mi smutno że tak wyglądają myśli przeciętnego faceta z dziwnym pragnieniem, by mieć wszystkie możliwe kobiety.
Protagonista jest filozofem, który przelewa swoje myśli wprost na papier dosłownie jakby defekował (w połowie czytania tej książki trafiłam na "Madame" Libery i po prostu porównując oba style odkrywam, że po prostu nie umiem strawić prostego jak budowa cepa stylu Bukowskiego; przepraszam, jeśli swoim porównaniem kogoś urażam).
Dobrze jest to przeczytać tylko po to, żeby mieć pojęcie, z jakim rodzajem literatury jest kojarzony ten pisarz. Nie rezygnuję z Bukowskiego na zawsze, chętnie poczytam od niego coś jeszcze, ale ta lektura zwyczajnie mi się nie podobała.

Hana | 2019-06-30
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Książki powinny wzbudzać emocje. Ta swoje zadanie spełniła. Zirytowała mnie. Jaki jest cel tego całego piepszenia autora i jego bohatera? Czy zapijaczony, śmierdzący rzygami i przetrawionym alkoholem facet po piędziesiątce może być atrakcyjny dla kobiety? Jak ktoś kto jednocześnie nie może rano, bo jest chory i nie może wieczorem, bo jest pijany ,może być dobrym i jurnym jak Henry kochankiem? No i o co chodzi? Co autor miał na myśli? – jak pytała pani od polskiego analizując jakiś tekst .Henry Chinaski przeprowadził spis kobiet, które przeszły przez jego łóżko, zresztą bardzo sprawnym piórem autora i ….. tyle. Nie polecam .

Arleta Jurkiewicz | 2019-05-30
Przeczytana: 24 maja 2019

Książka mi się podoba, przedstawia mężczyznę takim jaki jest na prawdę. Nie oszukuje czytelnika jaki to mógłby być tylko przedstawia fakty. Przeczytałam w jeden dzień, polecam, bo wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że tacy mężczyźni na prawdę istnieją. Nie każdy oczywiście taki jest i nie każda kobieta jak przedstawiona w książce to prawda, jednakże widać, że autor nie miał na celu nikogo obrażać itd po prostu przedstawił punkt widzenia jednej strony a co do podsumowania, że nie każda kobieta taka jest.. czy kobiety, które rzeczywiście takie nie są poszłyby z nim od razu do łóżka? Dodatkowo jak się dobrze wczytać to były tu kobiety, które chciały być tylko z nim. Pozdrawiam

Bzibzioh | 2019-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Pieprzenie o pieprzeniu – tak można krótko i dosadnie zrecenzować tę książkę. Stary satyr i alkoholik zdaje relację ze swego bachicznego życia. Jest to barwny kalejdoskop epizodów, przy czym rzuca się w oczy ogromna powierzchowność autora i bohatera w przedstawianiu zdarzeń, brak jakiejkolwiek głębi i odniesień egzystencjalnych. Wbrew opinii oficjalnego recenzenta rozstałam się z książką w połowie bez bólu, a wręcz z ulgą. Ktoś z czytelników zauważył, że to „50 twarzy Greya” dla mężczyzn. No niestety coś w tym jest, z tym, że Grey jest gniotem dla masowego czytelnika, natomiast w twórczości Bukowskiego krytycy doszukują się znamion literatury z trochę wyższej półki.

Grzegorz Nieckarz | 2019-03-29

Zawsze zastanawiałem się, skąd się wzięła ta fascynacja Bukowskim...
Po tej książce nadal tego nie wiem.
Mało tego... Czuję się jeszcze bardziej pogubiony!
Język i sposób prowadzenia fabuły jest prostacki. Brakuje w nich polotu, uniesienia, jakiejkolwiek fascynacji... Narracja aż męczy fizycznie. Krótkie rozdziały, i opisy wydarzeń, jakby bohaterowie skakali, znikali i pojawiali się metr dalej. TO . JAK . CZYTANIE . KOMIKSU . OKRO . PNE . I . MĘ . CZĄ . CE
Fabuła jest denna -jeśli w ogóle jakaś jest.
Chlanie
Rzyganie
"Rżnięcie" - już nie wspominając o tym, że główny bohater, czyli alterego autora, pomimo swojej odpychającej aparycji tak łatwo zdobywa młode i piękne kobiety; one są aż tak głupie, czy ślepe?
Wyzywanie się.
Jadą gdzieś.
Chlanie.
Kłótnia.
Rżnięcie
I tak dalej, i tak dalej...
Szkoda słów.
Peace.

Sonia | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Dużo erotyki, dużo kobiet, zbyt mało innych wątków - trochę szkoda - ale w końcu tytuł to "Kobiety" i doskonale oddaje on tematykę powieści.

manqu | 2019-01-24
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Stary dobry Bukowski, w swoim pełnym humoru i dystansu do życia stylu. Dobry na odmóżdżenie od cięższych pozycji. Kobiety w twórczości Charlesa mają swoje stałe miejsce, jako jeden z ważniejszych elementów jego życia. Tym razem stają się tematem przewodnim, a jego alter ego wykorzystuje zdobytą popularność, by poznawać coraz to nowe i zazwyczaj wiele lat młodsze partnerki. Wszystko ja zwykle idzie w parze z alkoholem płynącym strumieniami, celnymi puentami autora i humorem. Humorem który sprawia, że słuchając audiobooka wiele razy zaśmiejemy się na głos, budząc pełne zdziwienia spojrzenia.

Rogi | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Ze dwieście stron zajęło mi zrozumienie, co jest właściwie w prozie Bukowskiego takiego atrakcyjnego, że zapamiętany został jako niezwykła osobowość. Podobnie jak w przypadku Pilcha i innych pisarzy erudycją bądź bezpośredniością usiłujących polukrować swoją dupkowatą naturę, Bukowski jest mistrzem autokreacji: swojemu alter ego, Chinaskiemu, nadaje cechy skrajnie odpychające, ale w takiej konfiguracji, by podkreślić jego nieprzeciętność. A zatem nasz antybohater jest pisarzem, ale gardzi literaturą, użala się nad sobą, ale nie jest w sobie zakochany, prowadzi się jak menel, ale ma pieniądze, jest odludkiem, ale nie narzeka na brak towarzystwa, jest uprzedzony do całego świata po równo, ale... No właśnie, nie ma żadnego ale. Chinaski wypina się na wszystko i wszystkich bez podawania powodów, i być może ta niewiedza, ta tajemnica, to wielkie misterium jego dupkowatości sprawia, że jest postacią fascynującą. Same jego podboje i chlanie momentami jednak przynudzają, a korowód kobiet,...

KalleBlomquist | 2019-01-07

Książka fatalna, pozbawiona artystycznej głębi i przekazu. Idealna dla kobiet niemających związku z literaturą i januszy, którzy chcą poprzeć swoje patriarchalno-seksistowskie mniemanie na temat świata.

Hamlet | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Nie dajcie się zwieść tytułowi, to nie jest powieść o kobietach i seksie. To bardzo gorzka spowiedź człowieka, który uzmysłowił sobie, że w dużej mierze zmarnował własne życie. Analiza własnego postępowania i motywacji. Nie szczędzi sobie bolesnych słów. Zadaje sobie kolejne ciosy prosto w twarz. Nihilista, alkoholik, erotoman, dziwkarz, hazardzista - to tylko kilka z przymiotników, którymi moglibyśmy określić głównego bohatera. Tak się zdarzyło, że przy okazji jest on pisarzem i poetą. I stąd wynikają kolejne kłopoty. Społeczeństwo wcale nie chce widzieć w nim człowieka z problemami. Nie stara się mu pomóc. Wręcz przeciwnie. Gdy przychodzi na jeden z wieczorów autorskich po raz pierwszy trzeźwy, fani podnoszą krzyk. Jak to wielki Chinaski jest trzeźwy? I od razu szybciutko wciskają mu w ręce butelkę. Pij, pij - mówią mu. I z uśmiechem patrzą jak ich idol staje się coraz bardziej pijany. Każda osoba, którą spotyka na swojej drodze proponuje mu alkohol. „Przychodzicie i płacicie za...