Kobiety

2007-01-01
Lesław Ludwig
Lesław Ludwig

Na półkach: , , , ,

Wiersze Bukowskiego zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Proza jednak nie podobała mi się aż tak. Na początku było ciekawie, ale z każdą kolejną stroną, gdy już przyzwyczaiłam się do brutalnie szczerego stylu autora, książka zaczęła mnie najzwyczajniej nudzić. Co prawda było kilka śmiesznych i wartościowych momentów, lecz również było wiele powtarzalnych sytuacji....

Trochę jak literacki pornol, nie pozbawiony humoru i lekkiego pióra. A jednak o samotności i zaspokajaniu potrzeb.

Dodając audiobooka do LC zawahałem się, czy dodać książkę do działu "Literatura piękna". Nie żebym chciał potraktować "Kobiety" jako autobiografię Bukowskiego, raczej chodzi o to, że zawartość to w dużej części pornografia, kiedyś już odpadłem, jak dla mnie jednak za bardzo explicit. Na telefonie miałem audiobooki posortowane alfabetycznie według autorów, więc...

Nie zdołałem przeczytać całej. Książka jest prostacka, odpychająca i nużąca, aż dziw bierze, że znajduje się w dziale literatura piękna. Szkoda czasu.

Słyszałam, że twórczości Bukowskiego nie można nazywać literaturą. Nie wierzyłam, musiałam spróbować, no i mam za swoje. Absolutnie nie polecam. Coś strasznego. Nie wiem w jakim celu zostało to stworzone. Oczywiście nie przebrnęłam przez całość. Wystarczyło 6 rozdziałów w audio, moje uszy zakrwawiły i to był koniec tej przygody. Nie, nie i jeszcze raz nie.

Powiem tak - cały Bukowski!
Jednak wolę jego wiersze.
Styl książki, jak i przedstawione sytuacje mocno się powtarzają. Zakończenie miałkie.
Jest kilka śmiesznych momentów, ale jak tylko przyzwyczaimy się do szokującego stylu, to szybko się nudzi.
Plus jest taki, że szybko się czyta.

Niestety, chociaż początkowo budzi zainteresowanie, w okolicach połowy razi wtórnością i zwyczajnie - co szczególnie dziwne przy takiej bezpruderyjnej anegdotyczności - nudzi że hej.

Na początku nawet do mnie przemawiała ta bezpruderyjność i naturalizm, ale napisanie 400 stron w kółko o tym samym? Po 100 zrezygnowałam, uznając że szkoda czasu na czytanie anegdotek o alkoholu i seksie, które nie prowadzą do żadnej puenty. A i język prosty, przeciętny i pusty jak butelka po whiskey nad ranem.

ta ksiazka to totalna anarchia,
mnie podniaca czytnie takich kawałków,
jest w tej prozie szczerosc,
tam gdzie umiera duch tam rodzi sie forma,
taki wiersz

Czytam poniższe recenzje ,,Kobiet" kompletnie zażenowana. Ktoś pisze, że totalny gniot ,,Pokolenie Ikea" jest o wiele lepszy od szorstkiej i jakże prawdziwej powieści klasyka bitników.

Poziom pruderii polskich czytelników zawsze mnie zdumiewał, ale bijące z opinii bezguście mnie po prostu odrzuca.

Bukowski nie jest dla wszystkich, ale jeśli dla kogoś jego książki ,,są...

5 673
    3 021