rozwińzwiń

Lesław Ludwig

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Ruchanie, ja jestem fajniejszy od was, bo was nienawidzę, chlanie, więcej ruchania. Patrzcie, ta kurwa ma zepsute zęby, nie mieliście tak w prawdziwym życiu?
Dobrze napisane, ale zieje z tego pustka. W połowie robi się nużące. "Takie właśnie jest życie" powie materialista. A ja powiem: "zamknij dupę".

Cóż za rewelacyjna książka! "pisanie to objaw choroby psychicznej" - i to w skrócie wszytko, by tak rzec. Czytajcie, smakujcie!

Po Bukowskiego sięgnąłem dlatego, że często jest cytowany w sieci. Po tej lekturze raczej już nie zajrzę do innego dzieła o Henrym Chinaskim. Bukowski ma krótkie przebłyski, będące przerywnikami dla opisów picia alkoholu, spółkowania i wymiotowania. O nałogach, seksie, rynsztoku i naturze ludzkiej świetnie pisał I.B. Singer. Bukowski do poziomu Singera nawet się nie zbliża.

Będę szczery i nie będę się tu silił na jakieś głębsze wywody, próby interpretacji, ta książka to ściek. Kloaka.

Bukowski w swoim stałym stylu - wulgarnie, dowcipnie, prosto z mostu, bez upiększeń.

Tym razem trochę monotonnie. Teoretycznie chwytliwy temat seksu, sprowadzany do prostego opisu czynności, staje się momentami nudny.

Polecam przeczytać, ale jako jedną z kolejnych powieści autora. Na pewno nie na pierwszy raz z Bukowskim.

Porno z zacięciem lekko artystycznym:)

Porno z zacięciem lekko artystycznym:)

Wspaniale się to czytało mając 19 lat.

Wspaniale się to czytało mając 19 lat.

..a książka to porno :)

Co by tu jeszcze można powiedzieć o Bukowskim? ;)) No był z niego satyr, oj był. Kawał łobuza, pijaczyna, erotoman gawędziarz i seksista. Co zrobić. Lubię dziada, może to przez zasiedzenie w robocie na odwyku (ach, iluż to 'bukowskich' i 'hłasków' się przewinęło!) a może trzeba go lubić, bo to jednak niezwykle, by po wypiciu cysterny alkoholu nie zgubić polotu i erudycji....

Kolejne spotkanie z Bukowskim. Kolejny powrót do strefy komfortu. Im więcej Bukowskiego tym bardziej jestem wybredna w czytelniczych wyborach i coraz bardziej doceniam surową prawdę bez ozdobników.

Od drinka do drinka. Od kobiety do kobiety. Jednak gdzieś pomiędzy leży całe sedno życia. Samotność. Traumy. Przemijanie. Lęk. Próba zrozumienia siebie.

To jak słodko gorzkie rozliczenie ze sobą. Z pragnieniami, pokusami, z percepcją siebie. Ale też swoboda, przyzwolenie i zgoda na to kim jesteś i jak przeżywasz swoje życie. Najlepiej jak potrafisz. Bez spiny. Bez lukru. Bez żyli długo i szczęśliwie.

To jak słodko gorzkie...

Ciężko mi tę powieść ocenić. Opisy hedonistycznego stylu życia bohatera, jego ciągłego pijaństwa i licznych romansów są interesujące na początku, ale pisanie o tym samym przez 400 stron to lekka przesada. Brakuje jakiejś osi fabularnej i brzmi to bardziej jak zbiór anegdot niż powieść. Do tego dochodzi mizoginizm i homofobia. Wiem, że są to elementy kreowania postaci, ale nie zmienia to faktu, że czytało mi się to ciężko.

Mimo to nie mogę tej pozycji jednoznacznie skrytykować. Przede wszystkim dlatego, że Hank Chinaski i jego życie nie są romantyzowane. Po lekturze "Kobiet" czułem mieszankę żalu i obrzydzenia do protagonisty i to się autorowi zdecydowanie udało. Poza tym, to Bukowski, więc jest tu sporo mądrości, do której warto dotrzeć nawet przez te rzeczy, które krytykowałem.

6 043
    3 159