Piękni przegrani

Wydawnictwo: Sic!

Śmiała obyczajowo, pełna czarnego humoru i prawdziwie poruszająca historia miłosnego trójkąta. Jego uczestników narratora, jego żonę Edith i ich maniakalnego przyjaciela F. łączą nie tylko więzi erotyczne, ale też kult Katarzyny Tekakwitha, indiańskiej świętej z XVII wieku. W dalszym planie powieść podejmuje temat masowych zagład nowożytnych cywilizacji, rewolucji seksualnej, rewolty politycznej lat 60. i kultury masowej jako substytutu religii.

• Żywopłot

5,44 (9 ocen i opinii)
Dziedzictwo Orchana
Aline Ohanesian

8 (3 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Krótka historia prawie wszystkiego
Bill Bryson

8,19 (797 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
magdalia | 2016-03-29

Kocham twórczość Leonarda Cohena, uwielbiam jego teksty, muzykę, głos, osobowość. Ale ta książka? Raczej nie... Jakaś taka zbyt amerykańska, nie mój styl, czasy bitników też już dawno minęły, a z nimi mi się trochę kojarzy. Doceniam, choć najprawdopodobniej po prostu nie jest to mój typ literatury. Przepraszam panie Leonardzie.

Alianne | 2014-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Erotyka, LGTB, 2014
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Nie jestem do końca pewna, czy tę książkę można zrozumieć. Wiem, że mi umknął gdzieś jej sens, co nie zmienia faktu, że większość lektury była niezwykle miła. Oczywiście: trzeba lubić tego typu rzeczy. Książki, w których można się pogubić, niezrozumiale przesłania, obsceniczność i mętlik w głowie.
Całkiem mi się podobało, ale nie sądzę, żebym chciała do niej wracać. Na końcu zabrakło mi puenty, czegoś, o co mogłabym zahaczyć mój mózg, co dałoby mi albo klarowny obraz historii, albo zamąciło jeszcze bardziej. Tymczasem zakończenie (dokładnie część trzecia, czyli epilog w trzeciej osobie) całkowicie mnie od książki oderwał.

visenna88 | 2012-08-14
Przeczytana: lipiec 2007

Poetycka proza, niesamowita, mroczna, groteskowa i depresyjna - jak cała twórczość Leonarda Cohena.

Calendula | 2010-09-24
Przeczytana: 24 września 2010

Ta książka znudziła mnie bardzo. Pierwsza część jeszcze jest znośna, jeszcze się da coś z niej wyciągnąć, natomiast druga jest chyba literacką masturbacją autora, który już "nie może".

Agnieszka Tytko | 2011-02-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2011

Ta powieści pozostanie jedną z najbardziej radykalnych i niezwykłych dzieł literackich, jakie kiedykolwiek zostały opublikowane w Kanadzie, na świecie i jaką kiedykolwiek przeczytałam. Kultowa książka lat 60. Wizjonerska i obsceniczna, głęboka, pełna strasznych wizji i czarnego humoru. Historie o seksie, polityce, religii i poezji łączą się w skomplikowany taniec, w którym niczego nie można być pewnym, z wyjątkiem transcendentnego piękna straty. To książka, w której zbyt łatwo się pogubić.

TTW | 2016-08-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Surrealizm, szaleństwo, pornografia, rzeka św. Wawrzyńca i indiańska święta z połowy XVII wieku. Świat zagubiony pomiędzy lustrami weneckimi, w labiryncie, za którego drzwiami nie ma już nic. Świat sam siebie stymulujący erotycznie. Proza uderzająca do głowy, jak alkohol, narkotyk, udar słoneczny. (Zresztą sam Cohen stwierdził, że pisał "Pięknych przegranych" na wyspie Hydra, w pełnym słońcu, nie zasłaniając głowy i jest to bardziej udar słoneczny, niż książka). Człowiek bierze udział w swoistym wyścigu do góry i nagle orientuje się, że tak jak jedna z bohaterek powieści siedzi na dachu windy i żeby przeżyć, musi zatrzymać tę pogoń, w której jest ofiarą, żyjącą złudzeniem o byciu myśliwym.

Andrzej | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Niestety kultowa powieść z lat 60 jakimi są Piękni przegrani nie przypadła mi do gustu,spodziewałem się głębszego spojrzenia na tamte czasy.Niestety historia trójki bohaterów,jak i historia Indianki Katarzyny Tekakwithy też mnie nie za bardzo zafascynowała.Książka ocieka seksem w bardzo odważnych odsłonach jak na lata 60 ,a historia trójkąta miłosnego, występującego w tej książce raczej mnie nie przekonuje ,tylko zniechęca,gdyż spodziewałem się innej formy i treści książki kultowej lat 60 ,bardziej szczegółowego obrazu rewolty młodzieżowej z 68 roku.

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 30 czerwca 1995

Zakręcona hipizująca meta autobiografia zbiorowego doświadczenia pokolenia beatników

Mroverpeople | 2014-12-04

Stylem nawiązuje chyba trochę do Nagiego Lunchu Borroughsa

GrzesiekLepianka | 2016-02-12

Niestety to kolejna ksiazka, ktora moze i jest jezykowym majstersztykiem, ale sensu to niestety w niej niezbyt wiele. I wlasnie brak sensu albo zbyt wiele sensow powoduje, ze ociera sie ona silnie o grafomanie, chcac chyba uchodzic za dzielo nowatorskie, otwarte, postmodernistyczne, odwazne i wreszcie eksperymentalne i awangardowe. Na pewno ta powiesc zaskoczy fanow muzyki Leonarda Cohena i tych, ktorzy odbieraja go jako statecznego pana spewajacego "Hallelujah" albo "Dance me to the end of love". Jak widac, w jego umysle roi sie mnostwo sprosnosci i dwuznacznych sytuacji, co jest jakos w tej ksiazce nawet ciekawe. Ale tak szczerze mowiac: ile mozna, no ile?