Zachodnia kraina

Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
The Western Lands
jusola

"Zachodnia kraina" jest Księga Umarłych W.Burroughsa, opartą na starodawnej symbolice egipskiej. W tej wielowątkowej powieści znajdziemy starożytny Egipt, stonogi i Zamieszki Medyczne z 1999r.; czarny humor, groteska, pastisz splatają się tu z głębokimi przemyśleniami na temat pisarstwa, osamotnienia i śmierci.

Dariusz Karbowiak | 2011-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 26 października 2011

Książka to zbiór luźnych obrazów i refleksji na temat śmierci. tak samo nieuporządkowanych jak sama śmierć - która pojawia się w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie. Dlatego może właśnie Williama S. Burroughsa przyjął taką konstrukcje książki. Nie mniej książka warta przeczytania, choć do łatwych się nie zalicza. W Książce pojawiają się piękne opisy, czasem przerażająco realistyczne opisy śmierci. Autor przedstawia różnego rodzaju kulty śmierci w różnych cywilizacja, choć szczególnie ukazany jest Egipt, gdzie zachodnia kraina jest kraina śmierci do której udaje się wielu pielgrzymów w celu uzyskania nieśmiertelności. Jednakże nieśmiertelność - jak podaje autor - nie jest dana wszystkim, co najwyżej jednemu na milion, co i tak jest zadowalające. Wplatane wątki autobiograficzne i rozprawa Williama S. Burroughsa ze swoimi krytykami, to jakby chęć uzyskania nieśmiertelności jako autora. Obawa że jego dzieła zostaną zapomniane wraz z odejściem do Zachodniej krainy pisarza.
Warto się...

Karolina | 2013-10-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 września 2013

Znów dałam się zgwałcić prozie Burroughsa. Choć perwersji tu znacznie mniej niż w osławionym Nagim Lunchu. Burroughs był też znacznie dojrzalszy pisząc tę powieść.

Zachodnia Kraina to wielowątkowa, chaotyczna i surrealistyczna mieszanka. Autor bombarduje czytelnika wizjami, obserwacjami, przemyśleniami. Nie tylko na temat śmierci (i pragnienia nieśmiertelności), choć to temat przewodni. Autor odnosi się do Egipskiej Księgi Umarłych, przenosi nas na grunt własnych doświadczeń. Często gorzkich, pełnych zawodu wobec ludzkości, religii, świata. Burroughs nie żałuje oskarżeń nikomu. Postaci przedstawione w książce to nic innego jak pielgrzymi z trudem brnący do celu, a może raczej w poszukiwaniu celu? Nie ma skrótów, trzeba stawić czoła przeciwnościom i wyjść z nich z jak najmniejszym szwankiem, bo zwycięsko, z podniesioną głową to się chyba nie uda...

Książka jest trudna, ma drugie dno (a może i trzecie, czwarte?). Brak linearnej narracji, jasnego powiązania rozdziałów niewątpliwie...

Jowita | 2013-12-08

(...)
"Zajrzyj w lufę wycelowanego w ciebie pistoletu/zajrzyj śmierci w oczy, gdziekolwiek jesteś, tak jak stoisz."
"Nie czekaj, aż śmierć po ciebie przyjdzie. Wyjdź jej na spotkanie, inaczej konfrontacja zeń odbędzie się na ich prawach, nie na twoich."-pisze William S. Burroughs w swojej powieści "Zachodnia Kraina",inspirowanej między innymi tekstem Egipskiej Księgi Umarłych. Posługując się onirycznym surowcem podświadomości, tworzącym sekwencje rozbudowanych alegorycznych pejzaży, kadrów-pocztówek z podróży do nieśmiertelności pisarz demaskuje zinstytucjonalizowane systemy ortodoksji religijnej, które wykorzystując archaiczne, pierwotne siły targające ludzką psychiką "monopolizują" odrodzenie i kupczą nieśmiertelnością.
"Ze Śmierci zbudowano Zachodnią Krainę; fosę Druad broniącą doń dostępu zbudowano z chorób, lęku, bólu, krwi i potu fellachów".

Jedynym sposobem na dotarcie do Zachodniej Krainy (osiągnięcie nieśmiertelności) jest podjęcie indywidualnej rozprawy z demonami...

Scheidt | 2016-10-12
Na półkach: 2016, Przeczytane