Book of Mercy
poezja
Sophy

Wydany w 1984 roku klasyczny zbiór współczesnych psalmów Leonarda Cohena po raz pierwszy trafia do rąk polskiego Czytelnika (w poetyckim przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego). Wiersze z Księgi miłosierdzia wypełniają błogosławieństwa, rozpacz, gniew, zwątpienie i zaufanie. Wypowiadane przez współczesnego poetę, ale zanurzone w prastarej tradycji modlitewnej, strofy te stanowią głos naszych najgłębszych, najsilniejszych przeczuć.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-ksiega-milosierdz...»

książek: 2041
jamczyk | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 25 listopada 2017

50 psalmów na pięćdziesiąte urodziny. Proza poetycka, próba powrotu do korzeni, ukazana przez pryzmat doświadczeń duchowych, religijnych i życiowych autora.
Ból, tęsknota, pragnienie, miłosierdzie, miłość i wieczne poszukiwanie swojego miejsca w świecie i życiu. Dla fanów nieodżałowanego Mistrza - koniecznie.

Papusza | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, Poezje, Na regale
Przeczytana: 16 grudnia 2017

„Księga miłosierdzia” L. Cohena, to 50 psalmów napisanych z wewnętrznej potrzeby rozmowy z Wszechmogącym, w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego, znakomitego znawcę twórczości Cohena. W Polsce ukazała się po raz pierwszy w 2017 r., z okazji pierwszej rocznicy śmierci artysty.

Są to bardzo króciutkie rozmowy, pełne osobistych żalów, pretensji, często złości, refleksji, poszukiwań, mimo zwątpienia, zawierzenie temu Wszechmogącemu.

„Chociaż nie wierzę, przychodzę teraz do ciebie i powierzam swoje wątpienie twojemu miłosierdziu. Pomiędzy szyderstwami własnej dumy otwieram usta, by poprosić cię ponownie: Połóż kres tym uciążliwym przygotowaniom. Z twoim błogosławieństwem zrobiłem dla siebie koronę, tymczasem skazałeś mnie na kpiny z samego siebie. Powiedziałeś: „Badaj świat istniejący poza mną, ów szaleńczy pułap samotności”. Zamaskowałem więc ścieżkę pożądania, zerwałem most łez i przygotowałem bezdroża, po których chadza Oskarżyciel”.

L. Cohen nie odnosi się tylko do jednej religii....

skiatos | 2017-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 listopada 2017

Inne oblicze Leonarda Cohena

"Księga Miłosierdzia" Leonarda Cohena to prawdopodobnie jedna z najkrótszych książek świata, którą można czytać przez całe życie. 34 lata po swej kanadyjskiej premierze właśnie ukazała się w Polsce, we wspaniałym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego.

Polskie wydanie zapoczątkował mały skandal. Ostatecznie książkę opublikował Rebis, który sprzątnął sprzed nosa prawa do wydania Biuru Literackiemu. Dla czytelnika ma to niewielkie znaczenie, ponieważ w obu przypadkach i tak chodziło o tłumaczenie Daniela Wyszogrodzkiego. A to wybitny translator w "dziedzinie" Leonarda Cohena. Jego wcześniejsze przekłady uchodzą za wybitne. Tak jest i tym razem.

Premiera "Księgi Miłosierdzia" miała miejsce w 1984 roku. Pieśniarz skończył wtedy 50 lat i jak sam powiedział, odkrył odwagę zapisywania swoich modlitw. - Poczułem potrzebę zanurzenia się w źródle miłosierdzia. Uznałem, że akt pisania będzie najwłaściwszą formą modlitwy - wyznał Irze Nadel, autorce jego...

eR_ | 2018-01-05
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Leonard Cohen to kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz tworzący w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk rock. Jego ciepły baryton zyskał uznanie wśród fanów, przez których nazywany był bardem. Jego piosenki cechuje odwołanie przede wszystkim do życia, do przemijania. Przewija się także w tekstach czarny humor, z którego był znany. Utwory najbardziej znane, a przynajmniej ja je znam i lubię, to osławione już”Hallelujah”, „I’m your men”, czy „You Want It Darker „.
W 1984 roku wydał książkę „Księga miłosierdzia”.

Jest to zbiór 50 psalmów, w których autor porusza takie tematy jak miłość, radość, zaufanie, ale i śmierć czy zwątpienie. Poetyckie teksty, które czyta się z zadumą, a po odłożeniu tej cienkiej książki nadal pozostają z czytelnikiem.

W Polsce wydana w 2017 roku, w rocznicę śmierci Cohena. Tłumaczenia podjął się Daniel Wyszogrodzki, który oddał poetyckość myśli Mistrza. Polecam wszystkim wielbicielom twórczości Barda, ale nie tylko.

dobrerecenzje | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Leonard Cohen to wybitny artysta i poeta.
W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał aż czternaście albumów.
Ostatni z nich wydany w 2016 roku tuż przed śmiercią artysty.
A dziś Wydawnictwo Rebis proponuje Wam „Księgę Miłosierdzia”.
Jest to 50 psalmów, na pięćdziesiąte urodziny artysty.
W swych modlitewnych psalmach autor prowadzi czytelnika poprzez walkę z samym sobą, aż po zwycięstwo ludzkiego ducha.
Są to najgłębsze i najsilniejsze przeżycia.
„Wiele czasu, lata całe, zmarnowałem w tak ponurym nastroju. Teraz się targuję. Błagam o miłosierdzie”.
Z tych psalmów przebija mieszanina kultu, tęsknoty i skruchy.
„Błogosławiony bądź, który dałeś każdemu człowiekowi tarczę samotności, tylko Twoje imię przemawia do niej. Umocnij moja samotność”.
„Księga Miłosierdzia” została wydana w 1984 roku, a teraz właśnie po raz pierwszy trafia do rąk polskiego Czytelnika.
Autor był wybitnym artystą i bardzo wrażliwym człowiekiem.
W swych psalmach prowadzi polemikę o...

Mirya | 2018-01-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 23 grudnia 2017

W 2016 roku światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci prawdziwego artysty, współczesnego poety, piosenkarza, Leonarda Cohena. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby jego twórczości, chociażby nieświadomie. Jego niesamowite wykonanie utworu Hallelujah czy melodyjne Dance Me to the End of Love pozostaną z nami już na zawsze.

Osobiście, przez długi czas żyłam w błogiej nieświadomości i nie wiedziałam, że Cohen wydawał również książki i pisywał wiersze. Z pomocą przyszło wydawnictwo Rebis i najnowsza pozycja na polskim rynku, Księga miłosierdzia. Jest to tytuł, który Cohen napisał jeszcze w latach 80tych, ale w Polsce ukazał się po raz pierwszy pod koniec 2017 roku.

Książka składa się z pięćdziesięciu tekstów, które w sporym stopniu przywołują skojarzenia z religią, można je wręcz nazwać psalmami. Cohen sam mówił, że inspirował się twórczością biblijną, podczas pisania tych osobistych modlitw. Ma to oczywiście związek z jego korzeniami, podczas pisania czerpał z własnych tradycji i...

magda | 2018-04-21
DitaParlo | 2018-03-22