Nick Cave. Chłopak z sąsiedztwa

2014-10-22
2014-10-22
Maciej Majchrzak
muzyka rock

Gdybym w podstawówce oddał tak napisaną pracę, to polonistka by mi jej nie zaliczyła.

Serio? "Terefere" w ustach brutalnych punkowców i heroinistów? SERIO!?

Serio? "Terefere" w ustach brutalnych punkowców i heroinistów? SERIO!?

Historia bardzo ciekawa i dobrze napisana, jednak ilość błędów stylistycznych, tłumaczeniowych oraz drukarskich była zatrważająca, co sprawiło, ze książki praktycznie nie da się czytać.

nieznacznie mniej błędów niż w poprzednim wydaniu, ciągle jednak zatrważająca ilość

Z pewnym niedosytem oddawałem książkę do biblioteki. Po pierwsze, ze względu na wypominane już wcześniej błędy edytorskie. Po drugie, z uwagi na brak tego "czegoś", co cechuje wybitne pozycje - przy takim "oryginale" jak Cave liczyłem na ciut więcej. Było poprawnie i nic poza tym.

Mam wrażenie, że ktoś w wydawnictwie posłał do druku złą wersję książki, bo ilość pomyłek w tłumaczeniu i błędów edytorskich jest ogromna. Aż dziw, że na okładce nie przekręcili nazwiska autora.

Zdecydowanie odradzam, dużo lepiej sięgnąć po oryginał.

Zdecydowanie odradzam, dużo lepiej sięgnąć po oryginał.

Uwielbiam Nicka Cave'a, szanuję jego twórczość (kilka albumów wielbię, mógłbym słuchać w kółko),ale książka jest niestety nie do przebrnięcia.

Myślę, że to pozycja obowiązkowa dla fanów Cave'a. Czy zadowalająca to już druga sprawa. Znajdując tę książkę liczyłam na uzupełnioną wersję, więc zdziwiłam się trochę odkrywając, że jest to tylko nowe wydanie. Biografia kończy się w połowie lat '90, co jest trochę rozczarowujące. Oczywiście jako wierna fanka pochłonęłam szybko całą historię, uważam że autor wykonał całkiem dobrą pracę, opartą w dużym stopniu na śledztwie dziennikarskim, bo na próżno szukać jego rozmów z Cavem (wszystkie wypowiedzi są wyciągnięte z wywiadów jakich muzyk udzielił na przestrzeni lat). To zawsze jakiś minus książek biograficznych, które nie są autoryzowane i nie znajdujemy tam wywiadu, wyjaśnień samego bohatera książki, co poddaje pod wątpliwość autentyczność zawartych w niej treści.
Myślę, że jest to trochę stracona okazja na uzupełnienie biografii, ale pozycja i bez tego jest obszerna biorąc pod uwagę przebieg kariery muzyka.

Brakuje informacji że książka jest po prostu nowym wydaniem starej, dostępnej od dawna na rynku z dodanym posłowiem i odświeżoną szatą graficzną.

Uwielbiam Nicka Cave'a, jednakże muszę przyznać, że momentami zasypiałam nad książką. Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś innego. Pomimo opisów szalonych lat Nicka nie czułam tego do końca.

Czyta się szybko i 'przyjemnie', polecam fanom Cave'a, bo na pewno wiele można dowiedzieć się na temat jego osoby i twórczości. Stąd wysoka ocena książki - za dobrą robotę Iana Johnstona, fakty/mity, zbiór ciekawych anegdot.

Samo nowe wydanie oceniam jednak 2/10: okładka/opis/zdjęcia/nawiązanie do filmu 20 000 dni na Ziemi sugerują mi, że dowiemy się czegoś również na temat współczesnej twórczości Nicka Cave'a. Tymczasem nic bardziej mylnego: to tylko 'ładnie' wznowione wydanie z lat 90, nawet dyskografia nie jest zaktualizowana. Nie wspominając już o tym, że nigdy nie czytałam książki z tak dużą ilością błędów edytorskich: literówek, błędów w składni czy tłumaczeniach i końcowym komentarzem dot. wątpliwego posiadania przez wydawnictwo praw autorskich. Wybór zdjęć (i ich niewielka ilość) wydaje się nieadekwatny. Pozostawia wiele do życzenia..

• Muzyka
  • Biografie