David Bowie. Biografia

Wydawnictwo: Dobre Historie
Bowie: A Biography
muzyka, biografia, David Bowie, Bowie
Bastet

Biografia Davida Bowiego uznawana za najbardziej wartościową ze wszystkich dotąd wydanych. Książka wzbogacona serią rozmów i wywiadów m.in. z byłą żoną artysty Angie Bowie, menadżerem Kennethem Pittem, producentem Tonym Viscontim, Siouxsie Siux (wokalistką Siouxsie and the Banshees), Iggym Popem, Brianem Eno i wieloma osobami z najbliższego otoczenia muzyka. Biografia to podane ze smakiem...

Biografia to podane ze smakiem pikantne szczegóły i ciekawostki z życia artysty, ale także próba odpowiedzi na wiele ważnych, nurtujących fanów pytań - dlaczego Bowie tak długo milczał, jak wygląda jego proces twórczy i relacje ze światem muzyki, mody oraz sztuki?
Ogromnym atutem książki jest literacka forma narracji oraz osobiste uwagi autora na temat tego, jak David Bowie wpłynął na jego życie. Szczegółowe informacje dla fanów, lekki język przystępny dla każdego czytelnika, setki anegdot i dokładnie omówiona chronologia, zapewniają emocjonującą i satysfakcjonującą lekturę.

źródło opisu: Wydawca:Dobre Historie

źródło okładki: dobrehistorie.pl

dasza | 2016-05-24
Przeczytana: 20 maja 2016

Książka o mistrzu z 2013r., więc bohater jeszcze żyje. Niestety całkiem niezłą opowieść o Bowiem niszczy fatalne, zbiorowe tłumaczenie.

Niech tłumacze zapamiętają, że istnieje też Diane Keaton, a nie Michael Keaton czy Buster Keaton - bo raczej łatwo odgadnąć kto grał u Allena w filmie o Nowym Jorku. Strach myśleć ile innych błędów zostało przemyconych.

Webbie | 2015-09-04
Na półkach: Przeczytane, Muzyka, Biografie

Sama książka nie zachwyca (słyszałem, że jest inna biografia Bowiego na nieco wyższym poziomie, mam zamiar ją przeczytać), a dodajmy do tego fatalne tłumaczenie i polską redakcję... cóż, na drugie wydanie się nie zanosi. Jeżeli już to lepiej spróbować przeczytać po angielsku.

Fallen_Angel | 2015-03-18
Przeczytana: 15 listopada 2013

Interesujaca i pasjonujaca.

Książka gruba ale mało o Bowie. W jakiś sposób ciekawa. Jak na zagorzałego fana który pisał tą książkę to raczej napisana bez polotu i werwy. Z dystansem. Szkoda bo Bowie jest ogromnie barwną i nietuzinkową postacią.

monk | 2014-03-26
Przeczytana: 01 października 2013

Dla malych i dużych fanów mr.DB.
Choć uważam, że nawet sceptycy pokręconych pomysłów androgenicznego ANGLIKA, też znajdą w tej biografii wiele interesujących historii i ciekawostek.

Styro | 2014-02-10

Z D. Bowie po raz pierwszy zetknąłem się podczas koncertu "The Freddie Mercury Tribute" w 1992 r. Kilka lat później podczas oglądania "Christiane F. – My, dzieci z dworca ZOO" zafascynował mnie utwór "Heroes". Minęły kolejne lata i pomimo tego, że siedzę w całkiem innych klimatach to Bowie ciągle siedział mi w głowie.

Książka bardzo przybliża postać Davida Jamesa, początki jego kariery oraz to kim był przed i po osiągnięciu sukcesu. Momentami nawał nazwisk jest przytłaczający, ale dzięki temu można zapoznać się z tym jak wyglądała muzyczna strona show business'u w różnych latach II połowy XX wieku. Opisy tras koncertowych, kontaktów z innymi muzykami/artystami, fascynacja sztuką, dar patrzenia w przyszłość. Tego wszystko i wiele innych ciekawych rzeczy można się dowiedzieć z tej biografii.

Opisy płyt dla zwykłych czytelników mogą być troszkę nużące, ale dla fanów muzyki, zdanie autora na temat poszczególnych albumów/utworów może (tak było w moim przypadku) zachęcić do...

Andrzej | 2013-10-07

Książkę ewidentnie tłumaczyło stado pijanych małp.
Dostałem ją w prezencie i przebrnąłem przez góra 20 kartek. Tłumaczenie straszne i śmieszne, a i narracja niespójna, sucha i momentami chaotyczna. Szkoda.

lydia | 2013-08-09
Przeczytana: 2013 rok

Mam problem z tą książką. Bardzo długo czekałam, aż na polskim rynku ukaże się biografia Davida Bowiego i kupiłam ją jeszcze w przedsprzedaży. Jednak po lekturze byłam trochę zawiedziona.
Wadą tej książki jest na pewno tłumaczenie, błędy ortograficzne i literówki. Może to wynika z pośpiechu wydawnictwa i niechlujstwa korektorów, ale im dalej tym błędy stają się częstsze i czasami wręcz nie do zniesienia.

Co do samej treści, to muszę przyznać, że Marc Spitz odwalił całkiem, całkiem dobrą robotę. Książkę czyta się naprawdę szybko, a autor nie skupia się tylko na samej postaci Bowiego, ale też próbuje przedstawić nam całe środowisko muzyczne.
Niestety Marc Spitz bardzo pobieżnie potraktował płyty Bowiego wydane po Station to Station. O jednej z najważniejszych płyt "Low" jest naprawdę niewiele, a nawet średnio rozgarnięci fani wiedzą, że to jeden z najciekawszych okresów twórczych Davida. Po STS autor przyspiesza i pomija wiele ciekawych wątków. Zdarza się nawet, że niektóre płyty...

martin_guide | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Zbyt dużo wątków pobocznych o nieznaczących postaciach, zbyt dużo encyklopedycznych danych, zbyt dużo dat, wydarzeń, schematyczność opisu płyt - np. "Płytę otwiera XX, jest to utwór taki a taki, następnie kawałek XY, jest taki a taki... ...krążek zamyka XZ, który jest taki a taki".

To wszystko powoduje, że książka momentami bardzo nudzi. Do tego mnie osobiście irytujące romantyczne opisy przeżyć autora związane z osobą Bowiego.

Trzeba jednak książce oddać sprawiedliwość - bywa wciągająca, zaskakująca (jeśli chodzi o biografię), zabawna.

Pablo | 2013-05-21

Kompletna, absorbująca i ciekawa. Polecam.