Sto lat samotności

Okładka książki Sto lat samotności
Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców Ekranizacje: Sto lat samotności (1970) Seria: Kanon Na Koniec Wieku literatura piękna
436 str. 7 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kanon Na Koniec Wieku
Tytuł oryginału:
Cien años de soledad
Wydawnictwo:
Porozumienie Wydawców
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
436
Czas czytania
7 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8374952651
Ekranizacje:
Sto lat samotności (1970)
Tagi:
Macondo Buendia realizm magiczny
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
215
163

Na półkach: , , , , , ,

B.:

„Plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi.”

Powieść Marqueza jest moją ulubioną… Czytana kilkakrotnie, ale za każdym razem wywołuje inne emocje. Książka się nie zmienia. To ja się zmieniam. Rozwijam się. Dostrzegam nowe aspekty.

Historię rodziny Buendiów możemy śledzić na przestrzeni sześciu pokoleń w fikcyjnej miejscowości Macondo. Autor zawarł tutaj dosłownie wszystko: mamy zakazaną miłość, cierpienie, wzruszenia, wojny, samotność… Świat magiczny miesza się z szarą rzeczywistością. Wszystko tutaj jest doskonale dopracowane, każdy element jest ważny, każda postać jest na swój sposób wyjątkowa.

Przyznam, że kiedy czytałam to arcydzieło (TAK – tego słowa nie boję się tutaj użyć!) wydawało mi się, że nie zapamiętam wszystkich imion, nazwisk, wszystkich postaci. Ale myliłam się. A najbliższa stała mi się postać Amaranty w drugim pokoleniu… Sama nie potrafię tego wytłumaczyć. Może dlatego, że była to postać tragiczna, z góry skazana na samotność i zapomnienie…

Dzieło Marqueza wywarło ogromny wpływ na literaturę światową. I nic dziwnego. Ten człowiek miał własny, niepowtarzalny styl i umiejętnie umiał mieszać gatunki. Przecież „Stu lat…” nie da się zaklasyfikować jednoznacznie do konkretnego gatunku. A po lekturze długo nie można powrócić do szarej otaczającej rzeczywistości. Jest „Sto lat samotności” i… Długo, długo nic…
-------------------------------------------------------

Ś.:

"Bieda jest służką miłości”

Cytat równie paradoksalny jak całe moje pierwsze spotkanie z rodziną Buendiów w odizolowanej mieścinie Macondo.

Niewiele książek wprowadziły w mojej głowie taki zamęt jak dzieło Pana Marqueza. Autor umiejętnie miesza gatunki i zgrabnie nakierowuje akcje na inne tory. W tym arcydziele każdy znajdzie coś dla siebie. Rodzinne perypetie miksują się z aspektami politycznymi i praktykami okultystycznymi. Na wstępie przeraziła mnie ilość bohaterów (szczególnie, że potomkowie noszą te same imiona), całe szczęście moje obawy były niesłuszne. Każda z postaci jest malowana inną kredką i ani przez chwilę nie miałem wrażenia, że część naszej obsady jest jedynie tanim zapychaczem miejsca. Burzliwa i zaborcza Fernanda, chociaż budziła u mnie skrajne negatywne uczucia, jest moją faworytką.

Gabriel Garcia Marquez pracował nad tą powieścią osiemnaście miesięcy. Widać w niej ogrom pracy i chirurgiczną dokładność. Do jego specyficznego pióra pełnego aforyzmów i jedynie śladowymi ilościami dialogów też nie mam zastrzeżeń. Napisanie tej opinii również mi zabrało sporo energii. Ciężko opisać coś co wyrazić słowami. Takie właśnie jest ,,Sto Lat Samotności”. Oniryczny, pełen niedomówień, bezlitosny wyciskacz soków ze wspaniałego owocu który nazywamy naszą wyobraźnią.

„Plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi.”

B.:

„Plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi.”

Powieść Marqueza jest moją ulubioną… Czytana kilkakrotnie, ale za każdym razem wywołuje inne emocje. Książka się nie zmienia. To ja się zmieniam. Rozwijam się. Dostrzegam nowe aspekty.

Historię rodziny Buendiów możemy śledzić na przestrzeni sześciu pokoleń w fikcyjnej miejscowości Macondo....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    25 083
  • Chcę przeczytać
    17 931
  • Posiadam
    4 866
  • Ulubione
    1 903
  • Teraz czytam
    837
  • Chcę w prezencie
    290
  • Klasyka
    180
  • 100 książek BBC
    99
  • 2021
    88
  • Literatura iberoamerykańska
    80

Cytaty

Więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także