Nowy brewiarz Europejczyka

Wydawnictwo: Więź

Zbiór esejów wybitnego tłumacza literatury greckiej i rzymskiej, znacznie poszerzony w stosunku do wydania z 1996 roku. Książka ta wraz z wydanym w 2000 r. tomem Uśmiech kore stanowi syntezę eseistyki Zygmunta Kubiaka poświęconej tradycji polskiej i jej śródziemnomorskim źródłom.Autor towarzyszy lękom, rozpaczom i nadziejom naszej epoki. Mówi o dziedzictwie polskim, czyli europejskim. Czytelnicy znajdą w tych książkach, oprócz wielkich problemów, także utrwaloną cierpliwym piórem tajemniczą urodę spraw zwykłego życia.

Pafnucy | 2011-02-05

W krótkiej formie eseju widać najlepiej głębię uczuć i myśli Kubiaka (ich szczególne, wzajemne w stylu połączenie). "Trylogia antyczna", zapoczątkowana świetną "Mitologią" jest wielka, ale krótkie eseje są z niczym nieporównywalne. Można je ze sobą brać do autobusu, na przechadzkę, do ogrodu czy parku. Czytać do poduszki i ku pokrzepieniu. Niemodne to określenie, ale są to teksty "budujące". Podczas ich czytania pragnie się coś we własnym życiu zmienić - być dzielniejszym, odważniejszym, bardziej prawym czy ofiarnym. Zupełnie passe i demode, ale ja takie lektury lubię najbardziej.

Camille | 2016-11-19
Tadzio Strzałkowski | 2016-09-14