Fins de Siècle: Falangi Czarnego Porządku, Polowanie

Seria: Mistrzowie Komiksu
FINS DE SIÈCLE
komiksy
vold

Falangi Czarnego Porządku i Polowanie – dwa znakomite dzieła komiksowe Enkiego Bilala i Pierre’a Christina w jednotomowym, luksusowym wydaniu pod wspólnym tytułem FINS DE SIÈCLE. Artystyczne świadectwo wydarzeń zamykających XX wiek. Falangi Czarnego Porządku to gorzka, krwawa epopeja, stworzona w okresie, gdy w Europie zachodniej rozwijał się skrajnie lewicowy terroryzm.Akcja opowieści dzieje się w 1979 roku, czterdzieści lat po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii. Ludność niewielkiej wioski w Aragonii, znanej z długotrwałego oporu przed siłami faszystowskimi, zostaje doszczętnie wymordowana. Do rzezi przyznają się Falangi Czarnego Porządku – grupa weteranów frankistowskich, która postanowiła po latach dokończyć krucjatę przeciw komunistom. Wiadomość ta elektryzuje dawnych bojowników republikańskich Brygad Międzynarodowych, którzy planują zemścić się na odwiecznych przeciwnikach. Tak rozpoczyna się niezwykła wojna starców... Polowanie w metaforyczny sposób oddaje atmosferę ostatnich lat Związku Radzieckiego, ojczyzny realnego socjalizmu, naznaczoną śmiercią kolejnych członków politbiura. Pod pretekstem polowania na zwierzynę do położonej w Bieszczadach górskiej rezydencji przyjeżdża kilku prominentnych działaczy partyjnych z krajów komunistycznych. W rzeczywistości planują jednak polityczne zabójstwo. Nie chcą dopuścić do zmiany układu sił w Europie. W albumie FINS DE SIECLE Enki Bilal i Pierre Christin, stosując nowatorskie środki artystyczne, odmalowali polityczny obraz Europy, który po latach nie przestaje zaskakiwać wyjątkową przenikliwością.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Turysta | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Album składa się z dwóch historii ,niezależnych od siebie.Lecz jest też coś co je łączy-myśl lub postawa lewicowa(szeroko rozumiana)Tak,ta polityczna czy ideologiczna.I tak pierwsza część to opis poczynań "antyfaszystowskiej"bojówki,która po latach spotyka się by znów wkroczyć do akcji.Trzeba dodać-akcji starców.
Druga historia jak dla mnie to świetny opis tego jak funkcjonuje/funkcjonowało państwo komunistyczne.Opis na przykładzie kilku osób...jednak b.trafny.
POLECAM nie tylko fanom komiksów.

Falangi czarnego porządku 4/10
Polowanie 8/10
Pierwszy komiks jakoś specjalnie mnie nie urzekł, a natura bohaterów wręcz mnie brzydziła, za to drugi już był o niebo lepszy. Zupełnie inna kreska, inny klimat, od samego początku wciągający. Idealne zobrazowanie całego bloku wschodniego za pomocą spotkania kilku osób. Bardzo spodobał mi się czyjś komentarz, że Smarzowski mógłby to zekranizować.

giera | 2016-04-25

Album „Fins de siècle” to jedynie po części premierowa pozycja w naszym kraju. Wydana przez Egmont, w ramach serii „Kanon Komiksu”, pozycja składa się z komiksów zatytułowanych: „Falangi Czarnego Porządku” oraz „Polowanie”. Warto podkreślić, że zostały one rozdzielone kilkustronicowym wywiadem z Enkim Bilalem i Pierre’em Christinem – autorami obu pozycji.

Albumy znane są w Polsce od kilku lat. Pierwotnie ukazały się oddzielnie; pierwszy w 2002 roku, a drugi rok później. Teraz mamy okazję obcować ze zbiorczym wydaniem, chociaż każdy z nich zawiera zupełnie odrębną historię i właściwie nic, poza tym samym zestawem autorskim, ich ze sobą nie łączy. „Właściwie nic” – chociaż należy zwrócić uwagę, że obie opowieści należą do gatunku political fiction.

„Falangi Czarnego Porządku” to przygnębiająca historia, w której pierwsze skrzypce grają weterani – obu stron – hiszpańskiej wojny domowej. Wszystko zaczyna się w małym miasteczku Nieves w Aragonii. Z początkiem stycznia niewielka...

konradlegowik | 2018-12-23
Smigacz | 2018-05-23