Tajemnica lorda Listerdale’a

Tłumaczenie: Adela Drakowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Listerdale Mystery
Małgorzata

"To dziwny gość - powiedział Rupert, wskazując na zamknięte drzwi - Jest w nim coś osobliwego, coś... -Podejrzanego? - wtrąciła pani St Vincent, uśmiechając się lekko. -Ależ mamo, skąd wiedziałaś, co chcę powiedzieć? - zapytał z całkowitą powagą Rupert. -Przecież to twoje ulubione określenie, kochanie. Wszystko dla ciebie jest podejrzane. Zapewne sądzisz, że to Quentin pozbawił życia lorda Listerdale'a i ukrył jego ciało pod podłogą?" fragment książki

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

12 krótkich opowiadań, w których zwykli ludzie zostają wplątani w niebezpieczne i tajemnicze przygody.

Rozczarowała mnie ta książka. Opowiadania są mało ciekawe, niektóre wręcz beznadziejne (co jest dla mnie nowością, jeśli chodzi o Agathę Christie), ponieważ niewiele się w nich działo. Kilka historii troszkę mnie zaintrygowało (najbardziej: "Domek Pod Słowikami", ale również "Jane szuka pracy", "Przygoda pana Eastwooda" czy "Szmaragd radży"), jednak większość nie przypadła mi zbyt do gustu (najbardziej: "Piosenka za sześć pensów" czy "Metamorfoza Edwarda Robinsona", "Owocna niedziela" lub "Złoty róg"). Ogólnie - bardziej na minus książka niż na plus niestety...

Szczegółowa ocena:
"Przygoda pana Eastwooda" - 5/10
"Złoty róg" -...

onika | 2014-12-05
Przeczytana: grudzień 2014

„Tajemnica lorda Listerdale’a” to zbiorek dwunastu opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest albo sekret z przeszłości albo zagadkowe zdarzenie, przypadek czy zbieg okoliczności, który zakłóca spokój bohaterów, wytrąca z rutyny i każe podejmować niecodzienne działania. Dla mnie, beznadziejnie zakochanej w twórczości Agaty Christie, był to balsam na moją czytelniczą duszę ;)

Miałam wrażenie, że w moich rękach znalazło się „cacko z dziurką”, literacki kaprys, słowna zabawka. Jest w tych opowiadaniach jakaś lekkość, coś na kształt flirtu z niektórymi wątkami. Jakby autorce wpadła do głowy myśl, która ją rozbawiła, zaintrygowała i dlatego trzeba jej było nadać kształt i wyposażyć w treść.

Pani Christie, doskonała obserwatorka, skonstruowała ciekawych bohaterów i pokazała, że zwykły, szary człowiek, może mieć mroczne tajemnice, a postawiony w sytuacji podbramkowej może wykazać się niezwykłą brawurą i odwagą. A zaznawszy przygody życia, z ulgą wraca do trudów dnia...

tvinge | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Zbiór dwunastu znakomitych opowiadań kryminalnych. Zamiast słynnych postaci takich jak Herkules Poirot czy też panna Marple zagadki rozwiązywane są tu przez zwykłych ludzi, którzy niespodziewanie stają częścią niecodziennych historii, które całkowicie odmieniają ich monotonne dotąd życie.

Książkę czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie. Mimo, że wolę intrygę w pełnym wydaniu, to jednak krótka forma jest miłą odmianą.

W szczególności polecam opowiadania "Domek pod słowikami", "Wypadek", "Jane szuka pracy" i "Łabędzi śpiew" - według mnie są najciekawsze i najbardziej zaskakujące.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Jest to zbiór opowiadań o zwykłych ludziach, których los stawia w różnych sytuacjach i różnych rolach. Wydaje się, że wynajem domu to nic specjalnego, ale co jeśli jego właściciel zginął w tajemniczych okolicznościach? Dlaczego ktoś szuka kogoś do pracy nie z odpowiednimi umiejętnościami a z konkretnym wyglądem? Co kryje zwykły koszyk z owocami, jaki cel może mieć mąż okłamując sąsiadów? Takie pytania zadajemy sobie podczas czytania tych historii, a postaci i ich metody są zaskakujące. Zakończenia wydają się być oczywiste, ale jak to bywa z Agathą Christie, nic do końca oczywiste nigdy nie jest.

Brakuje tu jednak detektywa z prawdziwego zdarzenia, który rozwiązuje zagadkę. Opowiadania są za krótkie i czasami szybko przychodzi rozwiązanie. Pewne jest jednak to, że autorka ma talent do tworzenia niezwykłych wątków. Postacie są niczego sobie, jednak nie da się bardzo zagłębić w ich osobowość.

Miaa | 2015-01-07

Jestem ogromnie zawiedziona. Opowiadania są nijakie, napisane bez żadnego napięcia, tylko nudzą. Nie polecam.

Magdalena T | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Liczyłam na coś trochę innego i z początku, byłam lekko zawiedziona, że nie ma jednej konkretnej zbrodni( wątku) a są opowiadania. Jednak im dalej czytałam tym czułam mniejszy zawód. Książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Co prawda, chciało by się niektóre z tych opowiadań rozwinąć i bardziej pomyśleć nad rozwikłaniem zagadki, ale lektura jest przyjemna. Jak na mój debiut ( mam za sobą może z 3 kryminały) to książką jest w sam raz. Pierwsze opowiadanie wprowadza w klimat, kryminału i zachęca do czytania, ale jest proste i nie zaskakuje. O wiele bardziej podobały mi się: „Piosenka za sześć pensów”, „Metamorfoza Edwarda Robinsona” , „Wypadek” , „Szmaragd radży” i „Łabędzi śpiew”. Niektóre z tych opowiadań cechuje czarny humor i ironia losu. Bywają zaskakujące i pobudzają myśli, żeby rozwiązać zagadkę i wyprzedzić fakty. Znajdziemy zbrodnię i motyw. Dawka adrenaliny i ryzyko. Coś co zachęca i fascynuje. Natomiast James Bond – „Szmaragd radży” – wywołał na mojej twarzy...

Renax | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

To mój przedostatni kryminał Agathy Christie do przeczytania, więc zachłannie go przeczytałam.
Ale jest to dosyć ciekawy zbiór opowiadań, ciekawe zbrodnie, wciągająca akcja. I ta pokusa, ze już dzisiaj "będę miała przeczytane' wszystkie kryminały pani Christie.

CzarneEspresso | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2017

Tajemnica lorda Listerdale'a to zbiór dwunastu opowiadań. Dotyczą najprzeróżniejszych wątków, jednak łączy je styl pani Agathy. Nie będę się rozpisywać na temat każdego opowiadania osobno, napomknę tylko najważniejsze motywy. Czego my tu nie mamy: "nawrócenie" pewnego lorda, wygraną na loterii, konsekwencje szybkiego małżeństwa, zaginiony szmaragd, złodziejską szajkę, zemstę pięknej Włoszki czy zabawę w zamianę osobowości :)

Niektóre z opowiadań były nieco słabsze, inne podobały mi się bardziej. Przygody, które spotykają naszych zwykłych obywateli są dość nieprawdopodobne :) Najlepszym przykładem jest opowiadanie Szmaragd radży i kwestia zamiany spodni :) Sytuacje, w których zostają postawieni, poprzez swoją nietypowość, zmuszą ich do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Niektórzy będą się musieć wykazać nie lada odwagą i rozumem. Większość kończy się dobrze, choć nie wszystkie. Dużo miejsca autorka poświęciła kwestii miłości i małżeństwa. Nie przestaje mnie zadziwiać, jak szybko w...

Kasiag | 2018-05-01
Przeczytana: 29 marca 2018

Agatha Christie to klasa sama w sobie.
Bez względu na to czy bohaterem jej powieści jest ekscentryczny Hercules Poirot czy spostrzegawcza panna Marple czy może oryginalni Tommy i Tuppence czytam historie przez nią wykreowane z najwyższą przyjemnością.
Nawet jeśli, tak jak w tym przypadku są to opowiadania. Bowiem również w tej krótkiej formie była Christie mistrzynią.
Dzięki doskonałej znajomości natury ludzkiej stworzyła historie wiarygodne, a dzięki niesamowitej wyobraźni również zaskakujące i pełne niespodzianek.
Opowiadania są różnorodne, każde jest inne. Łączy je jednak klimat, pomysłowość i nieunikniony element zaskoczenia.
Polecam serdecznie, nie tylko wielbicielom Pani Christie :)

To kolejny zbiór opowiadań autorstwa królowej kryminału. Przypadki w niej zawarte były pasjonujące i intrygujące zarazem. Nie każda sprawa wiązała się z kryminalną intrygą, za to w każdej przebrzmiewała miłość.Lektura, jak zwykle dostarczyła wielu interesujących zagadek i niejednokrotnie mnie zaskoczyła, wciąż pozostawiając pod wrażeniem ogromu pomysłów i talentu autorki.