Cicha noc

Okładka książki Cicha noc Mary Higgins Clark
Okładka książki Cicha noc
Mary Higgins Clark Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Diament kryminał, sensacja, thriller
Diament
Silent Night
Prószyński i S-ka
1996-11-18
1996-11-18
837180136X
Ewa Gorządek
mary higgins clark cicha noc

Okładka książki Cząstka mojego serca Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Cząstka mojego... Alafair Burke, Mary...
Okładka książki Nie jestem Twoją własnością Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Nie jestem Two... Alafair Burke, Mary...

Cicha noc , to słowa jednej z popularnych kolęd. Jednak nie tylko. Jest to także tytuł jednej z wielu powieści poczytnej pisarki , gatunku thriller/kryminał/sensacja- Mary Higgins Clark.

Jest to pisarka przez jednych nie lubiana, przez innych uwielbiana. Jeśli chodzi o moją osobę, to mam do pisarki dziwny stosunek. Nie zachwyca mnie ona swoją twórczością, ale i nie odpycha na tyle mocno, bym raz na zawsze się z nią pożegnała. Co jakiś czas sięgam po twórczość pisarki, by szukać jednostajnego rozstrzygnięcia tegoż dylematu i możliwość klasyfikacji pisarki po jednej ze stron , za czy przeciw.

W ramach wyzwania POD HASŁEM sięgnęłam po dosyć cieniutką powieść, której fabuła idealnie wpasowuję się w towarzyszący wam i mnie czas, czyli święta Bożego Narodzenia.

Catherine Dornan, matka dwójki synów, żona lekarza dowiaduje się o nagłej chorobie męża. Przybywa do Nowego Jorku i zamierza z synami odwiedzić męża, który musi się poddać operacji ratującej mu życie. Zanim jednak dotrze do szpitala , zatrzyma się , by posłuchać kolędników przy słynnej już choince Rockefeller Center. W całym tym chaosie upuści portfel , by podniosła go nieznajoma kobieta i nie oddawszy zguby udała się do domu, do córki. W portfelu jest medalik, który ma sprawić , że mąż Catherine powróci do pełni sił. Młodszy syn pod wpływem chwili oddala się od matki i rusza za nieznajomą. Chłopiec nie zdaje sobie sprawę , że oddalając się od matki skazuję się na porwanie i chwilę uwiezienia....

Jak już wspomniałam objętość książki nie jest porażająca. Mimo to uważam , że jest ona lepsza od tych, które czytałam do tej pory. Mamy zrozpaczoną matkę, która boi się o swoje zaginione dziecko , mamy samego chłopca, który staje oko w oko z uciekinierem z więzienia, a ten nie zawaha się przed niczym , by uciec do Kanady. Mamy "złodziejkę" z przeszłością kryminalną., która w obawie, że zostanie ponownie niesłusznie oskarżona ma wahania moralne, by zadzwonić na policję i wyjawić prawdę o zaginięciu chłopca...

W tej pozycji kreacje są wiarygodniejsze. Postacie są lepiej nakreśleni i czytelnik może sobie wyobrazić , tego zarośniętego więźnia, który jedzie autostradą marzy o ucieczce wymiarowi sprawiedliwości, i jednocześnie obmyśla plan , jak pozbyć się niewygodnego balastu, w postaci dzieciaka.

Mamy chłopca, który mimo wieku, jest dzielny i bardziej racjonalny w chwili zagrożenia niż w chwili , gdy swoją pogonią za "złodziejką" ukierunkował swój los.

Muszę przyznać , że Catherine nie odgrywa tak wielkiej roli, jak siostra więźnia. Na tle innych bohaterów , to ona się wyróżnia. To jej postawę, jej leki, przeszłość i marzenia czytelnik poznaje. To do niej nabieramy sympatii , a być może i współczujemy jej.

Tempo akcji jest szybkie, ale w końcu cała fabuła dzieje się na przełomie zaledwie dwóch dni. Toczy się niczym pędzące auto po autostradzie. Czytając słychać odgłosy dudnienia kół o asfalt, szybsze bicie serca i modlitwę o ocalenie chłopca.

Mary Higgins Clark napisała powieść, która być może nie jest zbyt oryginalna. Nie poraża, nie wbija za mocno w fotel. Tym razem jest to powieść świąteczna, która niesie pozytywne przesłanie i wiarę w to, że jest taki czas w roku, gdzie cuda się zdarzają.

Chyba najgorsza z czytanych przeze mnie powieści Higgins Clark. Bardzo naiwna fabuła. Ryzykowna mieszanka magicznych świątecznych klimatów (znanych z książek pisanych w duecie z córką Carol) i wątku bezwzględnego, do szpiku kości złego przestępcy. A wszystko to podlane mało strawnym religijnym sosem. Rozumiem specyfikę autorki, dla której bohaterka ateistka/lesbijka/radosna singielka/radosna bezdzietna/kobieta, która z własnej woli urodziła po 35. roku życia to kompletna abstrakcja, jednak stopień rozmodlenia bohaterów stanowczo przerósł mój próg tolerancji .

Trzyma w napięciu, ale prawie od początku wiadomo jak się to skończy. Nie ma elementów zaskoczenia ani strachy, jakie oczekuję od kryminałów/thilerów. Ogonie fajna, bo nic a nic nie nudzi.

Krótka, zgrabnie napisana książka. Autorka należy do tych którzy potrafią stworzyć napięcie i ciekawą fabułę. Do tego łatwa w odbiorze , nie "przekombinowana", jak zwykle dobra zabawa.

Bardzo przyjemne zimowe czytadło. Niby napięcie jest, ale z rodzaju tych, co to i tak z góry wiadomo, że wygrają nasi. Momenty do wzruszeń dość sztampowe i oklepane. Można przeczytać dla relaksu i z czystym sumieniem zapomnieć.

Coś fajnego na długie zimowe wieczory.

Coś fajnego na długie zimowe wieczory.

• 2008
  • Kryminały
  • Świąteczne
  • Przeczytane w 2018
  • Higgins Clark
  • Psychopaci. Zbrodnia.

Dodaj cytat z książki Cicha noc