Tajemnica lorda Listerdale'a

Tłumaczenie: Adela Drakowska
Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Listerdale Mystery
lacerta

Zbiór krótkich utworów mistrzyni kryminału opublikowany w latach trzydziestych XX wieku. Wprawdzie opowiadania mają więcej wspólnego z powieścią awanturniczą niż z kryminałem, ale dla miłośników klasycznej „czarnej prozy” też coś się znajdzie. Choćby zmodernizowana wersja bajki o Sinobrodym. Autorka umieszcza akcję większości opowiadań w tak zwanych wyższych sferach, do których jej stosunek...

Autorka umieszcza akcję większości opowiadań w tak zwanych wyższych sferach, do których jej stosunek trudno nazwać jednoznacznym.
Choć opowiadania są krótkie, czytelnik z niecierpliwością przewraca kartki, nie mogąc się doczekać rozwiązania zagadki.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015

źródło okładki: agathachristiekolekcja.pl

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Jest to zbiór opowiadań o zwykłych ludziach, których los stawia w różnych sytuacjach i różnych rolach. Wydaje się, że wynajem domu to nic specjalnego, ale co jeśli jego właściciel zginął w tajemniczych okolicznościach? Dlaczego ktoś szuka kogoś do pracy nie z odpowiednimi umiejętnościami a z konkretnym wyglądem? Co kryje zwykły koszyk z owocami, jaki cel może mieć mąż okłamując sąsiadów? Takie pytania zadajemy sobie podczas czytania tych historii, a postaci i ich metody są zaskakujące. Zakończenia wydają się być oczywiste, ale jak to bywa z Agathą Christie, nic do końca oczywiste nigdy nie jest.

Brakuje tu jednak detektywa z prawdziwego zdarzenia, który rozwiązuje zagadkę. Opowiadania są za krótkie i czasami szybko przychodzi rozwiązanie. Pewne jest jednak to, że autorka ma talent do tworzenia niezwykłych wątków. Postacie są niczego sobie, jednak nie da się bardzo zagłębić w ich osobowość.

Kasiag | 2018-05-01
Przeczytana: 29 marca 2018

Agatha Christie to klasa sama w sobie.
Bez względu na to czy bohaterem jej powieści jest ekscentryczny Hercules Poirot czy spostrzegawcza panna Marple czy może oryginalni Tommy i Tuppence czytam historie przez nią wykreowane z najwyższą przyjemnością.
Nawet jeśli, tak jak w tym przypadku są to opowiadania. Bowiem również w tej krótkiej formie była Christie mistrzynią.
Dzięki doskonałej znajomości natury ludzkiej stworzyła historie wiarygodne, a dzięki niesamowitej wyobraźni również zaskakujące i pełne niespodzianek.
Opowiadania są różnorodne, każde jest inne. Łączy je jednak klimat, pomysłowość i nieunikniony element zaskoczenia.
Polecam serdecznie, nie tylko wielbicielom Pani Christie :)

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Polecam na zabiegany czas, gdy nie ma się na nic ochoty ponieważ doba jest za krótka :)

CzarneEspresso | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2017

Tajemnica lorda Listerdale'a to zbiór dwunastu opowiadań. Dotyczą najprzeróżniejszych wątków, jednak łączy je styl pani Agathy. Nie będę się rozpisywać na temat każdego opowiadania osobno, napomknę tylko najważniejsze motywy. Czego my tu nie mamy: "nawrócenie" pewnego lorda, wygraną na loterii, konsekwencje szybkiego małżeństwa, zaginiony szmaragd, złodziejską szajkę, zemstę pięknej Włoszki czy zabawę w zamianę osobowości :)

Niektóre z opowiadań były nieco słabsze, inne podobały mi się bardziej. Przygody, które spotykają naszych zwykłych obywateli są dość nieprawdopodobne :) Najlepszym przykładem jest opowiadanie Szmaragd radży i kwestia zamiany spodni :) Sytuacje, w których zostają postawieni, poprzez swoją nietypowość, zmuszą ich do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Niektórzy będą się musieć wykazać nie lada odwagą i rozumem. Większość kończy się dobrze, choć nie wszystkie. Dużo miejsca autorka poświęciła kwestii miłości i małżeństwa. Nie przestaje mnie zadziwiać, jak szybko w...

papalotl | 2017-01-07
Na półkach: Przeczytane, Lekkie
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Dobre do czytania przy kolacji.

Monika | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 października 2016

Agata Christie. Niezawodna jak zawsze.

Karolina | 2016-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 lipca 2016

Bardzo przyjemnie się czytało. Łatwo przyswajalna forma krótkich acz zaskakujących opowiadań :) Książka w sam raz na wakacje.

12 krótkich opowiadań, w których zwykli ludzie zostają wplątani w niebezpieczne i tajemnicze przygody.

Rozczarowała mnie ta książka. Opowiadania są mało ciekawe, niektóre wręcz beznadziejne (co jest dla mnie nowością, jeśli chodzi o Agathę Christie), ponieważ niewiele się w nich działo. Kilka historii troszkę mnie zaintrygowało (najbardziej: "Domek Pod Słowikami", ale również "Jane szuka pracy", "Przygoda pana Eastwooda" czy "Szmaragd radży"), jednak większość nie przypadła mi zbyt do gustu (najbardziej: "Piosenka za sześć pensów" czy "Metamorfoza Edwarda Robinsona", "Owocna niedziela" lub "Złoty róg"). Ogólnie - bardziej na minus książka niż na plus niestety...

Szczegółowa ocena:
"Przygoda pana Eastwooda" - 5/10
"Złoty róg" -...

Anakonda | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Czytam, czytam kryminały Christie i zastanawiam się, kiedy i czy w ogóle, mi się znudzą. Z tego co wiem, to jestem w połowie pochłaniania jej dorobku i jak na razie nie mam dość. Robię przerwy na książki innych autorów (bo ileż można?), ale i tak zaraz coś mi każe wracać do słynnej Angielki. Mają jej opowieści, kryminały, opowiadania, jakiś taki urok, który mi bardzo odpowiada. Doskonała obserwatorka.
Tak się czasem zastanawiam, czy Mary Westmacott też jest tak interesującą pisarką.

książek: 1900
Gwathgor | 2016-02-15
Przeczytana: 03 lutego 2016

Ot, takie tam nieszczególne i mocno schematyczne opowiadanka. Można przeczytać, ale prawdopodobnie po tygodniu już nic się nie będzie pamiętać.