Projekt handlu kabardyńskimi końmi

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Piszę o rzeczach, które się stały, i to w takim porządku, w jakim się stały. Albo w porządku, w jakim je sobie przypominam. Ponieważ nic nie wymyślam, mam niewielką swobodę komponowania treści. Muszę czekać, aż zdarzenia poukładają się i powiążą same. Ale nie znaczy to, że napisałem po prostu dziennik podróżny. Wydaje mi się, że faktycznie – zdarzenia poukładały się w opowieść rzucającą pewne światło również na inne sprawy.
Krzysztof Środa

Projekt handlu kabardyńskimi końmi to szczególny dziennik podróży na Kaukaz. Wyprawa, która ma się skończyć sprowadzeniem wyjątkowo wytrzymałej rasy koni kabardyńskich do Polski, staje się pretekstem do przedstawienia gry pamięci. Książka zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyki (2007).

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2014

źródło okładki: materiały wydawnictwa

bibi | 2015-02-18
Przeczytana: listopad 2014

Ta książka powstała z zapisków z kilku wypraw do Armenii, południowej części Kaukazu. Sam autor miał wątpliwości, po co tam jechać, skoro to zimny kraj. Cel się znalazł: sprowadzać konie z Kaukazu, a przede wszystkim opisać swoje przeżycia. Daty nie mają tu znaczenia. Są przygotowania, marzenia, wyjazdy, przemyślenia filozoficzne, powroty, są dialogi między ludźmi, ale mało porywające. Takie codzienne sprawy, jak kupowanie butów w Olecku czy wełnianych skarpetek w górach północnego Kaukazu, jazda pociągiem czy autobusem, tankowanie, śmierć teściowej Henia.
Ciekawszy fragment dotyczy czterorożnego barana, którego właściciel przywozi regularnie w łyżce koparki, żeby turyści mogli sobie robić zdjęcia, a jego bliscy dzięki temu mają za co żyć. Baran jest jedynym żywicielem tej rodziny. Są też uwagi o drogach, ciemnych, nieoświetlonych, z mnóstwem dziur i pokradzionymi studzienkami kanalizacyjnymi.
Podróżowanie jest po to, żeby się wzbogacać. Ale autor sugeruje tu nie tylko bogactwo...

Underwood | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Kaukaz, "unikalnyj czietierorożnyj baran", zielony polonez i sceptycyzm z herbatą przy oknie. Świetny klimat :)

Jacek Kloskowski | 2017-06-14
Edyta Urbaniak | 2015-10-26