Daleko Stąd

Wydawnictwo: Muza

Daleko stąd to panoramiczna opowieść o losach młodej Lilian Lejb epicka i zarazem kameralna. Lilian staje się jej bohaterką mimo woli, tak jak mimo woli staje się niebezpieczna w swojej naiwności. Po śmierci rodziny w rosyjskim pogromie Lilian samotnie przybywa do Ameryki, zdecydowana podjąć wyzwanie, jakie stawia przed nią nowy kraj. Kiedy dowiaduje się, że jej córka, Sophie, być może jednak przeżyła, podejmuje swoją wielką odyseję. Porzuca świat nowojorskiej Lower East Side, świat żydowskiego teatru, w którym, jak się zdawało, odnalazła swoje miejsce, a odtąd trasa jej wędrówki będzie wiodła przez Dzielnicę Jazzu w Seattle aż na Alaskę i dalej, legendarnym Szlakiem Telegraficznym na Syberię. W tej kapitalnej powieści, wzruszającej, romantycznej, zapadającej głęboko w pamięć, zawierają się wszystkie cechy prozy Amy Bloom, które tak pokochali czytelnicy: jej humor i dowcip, zmysłowość, elegancki, czasem prześmiewczy styl, głębokie zrozumienie namiętności i dylematów serca. AMY BLOOM jest finalistką konkursu o nagrodę National Book Award za powieść Come to Me, autorką A Blind Man Can See How Much I Love You, nominowanej do nagrody National Book Crtitics Circle, oraz powieści Love Invents Us i Normal. Jej opowiadania zostały wydrukowane w antologiach Best American Short Stories, O. Henry Prize Short Stories, The Scribner Anthology of Contemporary Short Fiction oraz wielu innych w kraju i za granicą. Publikowała m. in. w czasopismach The New Yorker, The New York Times Magazine, The Atlantic Monthly, Vogue, Slate i Salon, otrzymała nagrodę National Magazine Award. Wykłada naukę pisania kreatywnego w Yale.

wiejskifilozof | 2015-12-18

Czego się ja,spodziewałem ? Jakieś wybitnej książki.O Żydach ? O ich prześladowaniu.Ale,nie w Rzeszy,tylko w Rosji.
Tak,tak myślałem.I się przeliczyłem.Oto,co mnie spotkało.
Jakaś kara ?
Bo,tak to można nazwać.
Dostałem powiastkę,o dziewczynie.Której tylko chyba,sex w głowie.
Odwiedziłem pełno burdeli.I dowiedziałem,się że jedna z czarnych dziewczyn.
Ma,jedno marzenie.Zostać czarną szefową burdelu.
Moim zdaniem strata mego czasu.

Anysta | 2014-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Książka tak bardzo nijaka, że nawet nie wiem co o niej napisać. Akcja książki rozkręcała się przez dobre 200 stron. Jak na książkę, która stron tych ma raptem 250 to drobna przesada, nie uważacie?
Cała historia, pomimo dobrego zarysu napisana była tak, że nie sposób było ani poczuć tej opowieści, ani dramatu bohaterki. Fabuła w wielu momentach rwała się w dziwaczny sposób, tak, że nie wiadomo było w pewnych momentach po co wątek ten był w ogóle wprowadzony. Pewne detale z dużą skrupulatnością opisywane przez 3 strony okazywały się nie mieć dalszego powiązania w fabule.
Chaos i nuda.
Na plus zasługuje jedynie ostatni rozdział książki.

DWVigilante | 2016-05-09
Przeczytana: październik 2015

przeczytałem po angielsku, więc pewnie wiem o niej więcej niż inni tutaj komentujący. tą wiedzę zachowam jednak dla siebie, było tam sporo gry słowem i płytkich metafor.

Dobra książka na czytanie w autobusie, jadąc do szkoły/pracy. Nic więcej, nic mniej.

marpil | 2011-01-06
Przeczytana: 04 października 2010