Kochana moja: Rozmowa przez ocean

Wydawnictwo: Filia
literatura piękna
Ag2S

Dwie kobiety. Matka i córka. Wzruszająca rozmowa o domu, patchworkach rodzinnych, miłości i zwykłych ludziach. Matka i córka. Dwie kobiety, a między nimi ocean. Kochana Moja to szczera i wzruszająca rozmowa najbliższych sobie osób. Obie tęskniące kobiety, są tak daleko od siebie, mama w Polsce, a córka w Australii, a jednak tak blisko. Słowa są mocne, potrafią pokonać każdą odległość....

Matka i córka. Dwie kobiety, a między nimi ocean.

Basiu, Kochana Moja, Mamo, Mamuś, Córeńko… to piękne tytuły wspaniałych opowieści. O domu, patchworkach rodzinnych, miłości, tolerancji, pięknie i życiu w zgodzie z sobą. O rzeczach prostych i tych, trochę bardziej skomplikowanych. Jak to w życiu.

Basia Grabowska: z mamą można rozmawiać o wszystkim. Tęsknię za nią. Zawsze miałyśmy tyle tematów do obgadania, a tu nagle ocean wyrósł miedzy nami, a wraz z nim różnica czasu. Co począć? Pisać? No to piszemy. Dużo i na każdy temat. Bo Sami zobaczycie.

Małgorzata Kalicińska: Co za córę mam! Zawsze ceniłam Ją za mądrość, poczucie humoru i wrażliwość. To jest Piękny Człowiek. Tęsknię więc piszę - (trawestując Skaldów). To nasza rozmowa przez ocean.

źródło opisu: Wydawnictwo Filia, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

FioletowaRóża | 2019-07-17

Matka i córka. Matka mieszka w Polsce, natomiast córka w Australii. Kobiety bardzo za sobą tęsknią i uznały, że będą ze sobą rozmawiać za pośrednictwem listów. Doceniam w tej książce aspekt pamięci o polskich tradycjach, świętach i zwyczajach- szczególnie o Zaduszkach, które dla mnie są niezwykle istotne. Obie panie często przywołują też polskie zwyczaje kulinarne. Córka, która mieszka w Australii, przywykła do innej kuchni, między innymi obiadów bez zup (bo za gorąco), do arbuzów dostępnych przez cały rok. Ważne jednak, że pamięta o polskich przysmakach i za nimi tęskni. Kobiety rozmawiają też o zanikających przyjaźniach- dziś bardzo rzadko możemy o kimś tak powiedzieć.
Książka dobra, może momentami nieco zbyt filozoficzna, ale chyba taki był zamysł autorki. Niemniej jednak oceniam ją dobrze.

Klarciaa | 2019-07-09

Bardzo przyjemna ksiazka, lekko się czyta i dosyć szybko.

Danuta Hamidou | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Rozmowa matki z córką. Różne tematy ,poprzez kabaret , życie towazyskie , PRL czy wspominanie najbliższych. Życzyła bym każdej matce aby mogła tak o wszystkim rozmawiać ze swoimi dziećmi. Nie koniecznie rzez pół świata.

olgaaar | 2018-09-15
Przeczytana: 01 września 2018

Cudowna książka o życiu, wspomnieniach z dzieciństwa, doświadczeniach, rodzinie, przeszłości i miłości przedstawionych w formie listów/maili wymienianych między matką i córką. Dwie różne perspektywy, ze względu na wiek, doświadczenia i kraj w którym mieszkają, a które jednocześnie tak wiele łączy :)

liaguszka | 2018-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: sierpień 2018

Trudno powiedzieć, co podobało się najbardziej w książce- listach Matki i Córki. Chyba to, że było w niej tak wiele ciepła.

Joanna JJ | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 listopada 2017

Bardzo przyjemna lektura, czytało się fantastycznie :)

Patrycja Perzyna | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Ze względu że kocham język jakim posługuje się w swoich książkach (i w życiu, jak widzę w postach )Małgorzata Kalicińska, moja ocena tej książki może być nie obiektywna. Ale postaram się być jak zwykle wystarczajaco ostra.. 😁 Więc ..porównując wszystkie inne do tej pory czytane,(prawie wszystkie czytałam 😝 ) ta jest tą najsłabszą. Wydaje się pisana..na siłę. Kiedy padały zdania mówiące o czytającym to czytelniku było mi nie fajnie.. miałam nadzieję że najpierw do siebie pisały a później powstał pomysł wykrojenia z tego fajnych rozmów dla nas, a było odwrotnie. Były też momenty że przelatywalam wzrokiem tekst, bo był marudny, te narzekania na to że nic nie jest tak jak było dawniej, że teraz to wszystko jest be, że lepsze było kiedyś i szkoda że minęło.. niee, nie fajne. Też bywam marudą dokładnie w tych samych miejscach, ale nie lubię tego w sobie.. może właśnie nie lubię ludzi marudnych bo sama bywam? Tak, podobno właśnie najbardziej nie lubimy w innych tych cech, których nie...

Emilia Mówińska | 2017-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

"Kochana moja" to zapis korespondencji wymienianej przez dwie kobiety, między Polską a Australią - pełna ciepła i wspomnień. Może i liczyłam na więcej (zabrakło historii spajającej kolejne listy), ale i tak było miło. Zamiast pogaduch przy kawie ;)

MrsBookBook | 2017-06-13
Przeczytana: 08 maja 2017

Książka nie posiada fabuły ani nie ma pointy. Lecz jest bardzo ciepła i lekka. Czyta się szybko, oraz nie nudzi. Po każdym jednym mailu byłam ciekawa co na ten temat sądzi druga osoba. Czy zgodzi się ze zdaniem matki (żeby nie wytworzyć kłótni), a może właśnie ukaże swój pogląd, który też będzie sensowny? Książka bardzo mi się podobała. Oceniam na bardzo dobrą i gorąco polecam osobom dojrzalszym, gdyż uważam, że nastolatkowie mogą jeszcze nie docenić jak silna jest więź między matką i córką.

Cała recenzja znajduje się na moim blogu www.mrsbookbook.cba.pl

Cressi | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, Książki, 2017
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Zdecydowanie przyjemniej czytało mi się listy Basi, pomimo, że z Australii to bliżej mi do nich niż do maminych opowieści, sądów i poglądów.
Przyjemna lektura, niezbyt wymagająca - na czas choroby zupełnie wystarczająca.