Kochana moja : rozmowa przez ocean

Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Dwie kobiety. Matka i córka. Wzruszająca rozmowa o domu, patchworkach rodzinnych, miłości i zwykłych ludziach. Matka i córka. Dwie kobiety, a między nimi ocean. Kochana Moja to szczera i wzruszająca rozmowa najbliższych sobie osób. Obie tęskniące kobiety, są tak daleko od siebie, mama w Polsce, a córka w Australii, a jednak tak blisko. Słowa są mocne, potrafią pokonać każdą odległość....

Matka i córka. Dwie kobiety, a między nimi ocean.

Basiu, Kochana Moja, Mamo, Mamuś, Córeńko… to piękne tytuły wspaniałych opowieści. O domu, patchworkach rodzinnych, miłości, tolerancji, pięknie i życiu w zgodzie z sobą. O rzeczach prostych i tych, trochę bardziej skomplikowanych. Jak to w życiu.

Basia Grabowska: z mamą można rozmawiać o wszystkim. Tęsknię za nią. Zawsze miałyśmy tyle tematów do obgadania, a tu nagle ocean wyrósł miedzy nami, a wraz z nim różnica czasu. Co począć? Pisać? No to piszemy. Dużo i na każdy temat. Bo Sami zobaczycie.

Małgorzata Kalicińska: Co za córę mam! Zawsze ceniłam Ją za mądrość, poczucie humoru i wrażliwość. To jest Piękny Człowiek. Tęsknię więc piszę - (trawestując Skaldów). To nasza rozmowa przez ocean.

źródło opisu: Wydawnictwo Filia, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

ewula | 2015-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 lutego 2015

Lubię spędzać czas w towarzystwie twórczości pani Małgorzaty Kalicińskiej,w tym przypadku to wymiana korespondencji elektronicznej między mamą a córką mieszkającą na innym kontynencie.Odpowiada mi styl pisania autorki jak i jej sposób postrzegania świata a pisze pięknie i mądrze zarówno o przyrodzie jak i o ludziach.Polecam!

eduko7 | 2015-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 22 lipca 2015

Babskie pogaduchy? Może chwilami, lecz dlaczego nie, skoro dialog prowadzą dwie inteligentne, bliskie sobie kobiety: MATKA I CÓRKA. Dzieli Je ocean i różnica pokoleniowa, lecz Im to nie przeszkadza. Mnie jako czytelniczce też nie. Treść Ich e-listów jakże inna od tego, co w pospolitych mailach, a jednocześnie taka swojska. Każdy rozdział-wiadomość zachęca do przemyśleń, poszukiwania własnych odpowiedzi. Czasem rozbawi, czasem trąci wrażliwą strunę.

Najnowsza książka autorstwa Pani Małgorzaty Kalicińskiej jest już kolejnym tytułem autorki, który znalazł się na mojej prywatnej liście czytelniczej.
Współtwórczynią niniejszej publikacji jest córka autorki Barbara Grabowska mieszkająca aktualnie w Sydney.

Książka ta jest bardzo ciepłym i sympatycznym dialogiem dwóch kobiet, matki i córki, które ze względu na dzielącą je odległość geograficzną nie mają możliwości rozmawiać na co dzień twarzą w twarz. W związku z powyższym korzystają one z dobrodziejstw jakie przynosi ze sobą współczesna technika czyli między innymi poczty elektronicznej.

Za pomocą e-maili rozmawiają o swoim dosyć odmiennym na różnych kontynentach życiu.
Korespondują o sprawach bieżących, jak również snują wspomnienia. Poruszają tematy dla nich ważne, a także wiele różnych kwestii – w książce znajdujemy sporo odniesień do kultury czy sztuki.
Czytając wręcz czujemy jak autorki razem się śmieją, wzruszają, córka zwierza się matce, a matka cierpliwie słucha i...

zosia_bm | 2015-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Piękna, refleksyjna, przyjacielska wymiana listów pomiędzy matką i córką. Piszą o wszystkich aspektach życia, czerpią z siebie wiedzę, doświadczenie i dzielą się wspomnieniami. Spojrzenie na wiele spraw bardzo mi bliskie. Kilkakrotnie przywracające mi wiarę, że nie tylko mi nie podoba się narzekactwo, powierzchowność, chodzenie na skróty, kombinatorstwo..... , a wartość rodziny i przyjaźń w rodzinie to podstawa równowagi życiowej.
Jeżeli ktoś lubi takie klimaty to serdecznie polecam.

Veronique | 2015-06-06

Małgorzata Kalicińska, autorka m.in. "Domu nad rozlewiskiem" oraz jej córka, Basia Grabowska rozmawiają przez ocean. Mama przebywa w Polsce, jej dziecko - w Australii, mimo to obie są sobie bardzo bliskie. Za pomocą e-maili, listów korespondują o miłości, patchworkach rodzinnych, zwykłych ludziach, wsi i prostej kuchni. Ich rozmowy mogą wydawać się bardzo intymne, autorki jednak uprzedzają w przedmowie, iż zbyt osobiste fragmenty wycięły oraz lekko ulepszyły formę listów tak, by Czytelnikom dobrze się je czytało.
Muszę przyznać, że pierwszy raz spotykam się z taką formą i nie jestem zawiedziona. Wręcz przeciwnie - opisana w książce tęsknota jest bardzo rzeczywista. Z bohaterkami (dwoma prawdziwymi osobami!) jest mi się łatwo utożsamić - ja także mieszkam daleko od swojej mamy i nieraz niesamowicie mi jej brakuje. Obie piszemy do siebie i wygląda to całkiem podobnie jak u Małgorzaty Kalicińskiej i Basi Grabowskiej.
"Kochana moja" to historia autentyczna, z przesłaniem, tworząca...

Kasia Chabło | 2015-04-22

Kochana moja to zbiór listów matki i córki , pisarki p. Małgorzaty i jej córki Basi . Wzruszająca, dająca do myślenia lektura. Ciepła, kojąca.
Ja utwierdziłam się w przekonaniu czytając książkę,że żadna siła nie jest w stanie ,odległość, czas ,zniszczyć uczuć między matką i córką, dwojgiem przyjaciół.
Ważne jest toi by pielęgnować więzi niezależnie od wszystkiego .

Moni | 2014-12-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Jak Ona to robi, że w tak prosty i pozbawiony wyrafinowanych zabiegów sposób, potrafi iść prostą ścieżką do mojego serca?
Nie wiem, ale po raz kolejny z ufnością otwieram się na Jej rzeczywistość, pełną ciepła, wzruszeń, prostoty, zapachów kuchennych, ale i przemyślanego konceptu, alegorii, porównań i dygresji.
Małgorzata Kalicińska to człowiek przez duże C- mądry i kochający- ludzi i świat dookoła. Świadomy wartości życia, spotkania z drugim człowiekiem, odpowiedzialności za swój los i ważność relacji łączących nas z innymi.
Potrafi pięknie pisać o różnych spotkaniach, wspominać, nawiązywać do istotnych dla siebie spraw, naświetlać problemy, mieć własne zdanie.
Listy, które wyszły spod "pióra" autorki i jej równie nieprzeciętnej córki są wielopłaszczyznowe, pachną herbatą z cytryną i są zaproszeniem do refleksji.
Myślę sobie, że coś tracę nie mając córki, nie wiem czy uda mi się wejść na taką płaszczyznę porozumienia z synem.
Pani Małogosiu- czekam na kolejną książkę!

Patrycja Perzyna | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Ze względu że kocham język jakim posługuje się w swoich książkach (i w życiu, jak widzę w postach )Małgorzata Kalicińska, moja ocena tej książki może być nie obiektywna. Ale postaram się być jak zwykle wystarczajaco ostra.. 😁 Więc ..porównując wszystkie inne do tej pory czytane,(prawie wszystkie czytałam 😝 ) ta jest tą najsłabszą. Wydaje się pisana..na siłę. Kiedy padały zdania mówiące o czytającym to czytelniku było mi nie fajnie.. miałam nadzieję że najpierw do siebie pisały a później powstał pomysł wykrojenia z tego fajnych rozmów dla nas, a było odwrotnie. Były też momenty że przelatywalam wzrokiem tekst, bo był marudny, te narzekania na to że nic nie jest tak jak było dawniej, że teraz to wszystko jest be, że lepsze było kiedyś i szkoda że minęło.. niee, nie fajne. Też bywam marudą dokładnie w tych samych miejscach, ale nie lubię tego w sobie.. może właśnie nie lubię ludzi marudnych bo sama bywam? Tak, podobno właśnie najbardziej nie lubimy w innych tych cech, których nie...

Lenka | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Ciekawa książka należąca do tych lekkich, łatwych i przyjemnych, ale mimo to według mnie nic nie wnosząca. To zbiór listłw, e-maili właściwie, pomiędzy autorką a jej córką na różne życiowe tematy, powroty do wspomnień sprzed lat, czasami bardziej aktualne tematy, ale w sumie mimo, że dobrze się czytało to nie wróciłabym do tej książki, mimo, iż poznałam parę rzeczy, które dzieją się w Australii, gdyż Basia Grabowska mieszka w Australii i opisała też jak wygląda życie w tym kraju.

Nanette | 2015-01-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Książka bardzo przyjemna. Porusza przeróżne tematy, takie jak miłość, rodzina, uczciwość, wspomnienia z dzieciństwa, piękno, przyjaźń, kuchnia itp, a to wszystko układa się w jedno - samo życie.
Listy wymieniane między matką i córką, które mieszkają na dwóch różnych kontynentach, w ciekawy sposób ukazują podobieństwa i różnice w pojmowaniu świata przez starszych i młodszych, opowiadają o tym, jak różne są zwyczaje w Polsce i Australii oraz pokazują, jak ważna i piękna jest relacja między matką i córką. Polecam.

Exodus