Bajki rozebrane

Okładka książki Bajki rozebrane
Tatiana CichockaKatarzyna Miller Wydawnictwo: W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2014-07-23
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328009813
Tagi:
baśnie bajki archetypy
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Daj się pokochać dziewczyno. Poznaj sekret udanych relacji Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk
Ocena 7,5
Daj się pokoch... Katarzyna Miller, J...
Okładka książki Być synową i nie zwariować Anna Bimer, Katarzyna Miller
Ocena 6,6
Być synową i n... Anna Bimer, Katarzy...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

To nie bajka!



196 0 10

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
300 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Natrafiłam na świetną rozmowę o "Kopciuszku" ("Pantofelek w rozmiarze 42") w jednym z numerów Zwierciadła i przeczytałam z zapartym tchem. Kiedy się dowiedziałam, że rozszerzona wersja wraz z innymi rozmowami o bajkach ukazała się w książkowym zbiorze, rzuciłam się do biblioteki, żeby... no cóż, żeby się rozczarować, bo to, co świetnie sprawdziło się w małej dawce skondensowanej rozmowy, w wersji rozszerzonej okazało się trudnym do zniesienia bełkotem.

Generalnie rzecz biorąc uważam się za feministkę do szpiku kości. Daleka jestem jednak od uświęcania ideologią każdej rozmowy dwóch kobiet o tym, jak to innym kobietom jest źle, ciężko i niedobrze w okowach tej paskudnej kultury - po pierwsze dlatego, że nie wnosi nic nowego do mojej wiedzy o świecie, a po drugie nie robi nic, poza utwierdzaniem człowieka w jego mentalności ofiary.
Niestety, taką właśnie wartość mają pogaduszki przy herbacie dwóch pań, których interpretacja bajek i baśni jest tak wtórna, szablonowa i - przepraszam - brutalnie spłycona, że po kolejnej porcji człowiek ma ochotę płakać z żalu i bezsilności.
Schemat omówienia jest mniej więcej taki: płeć głównego bohatera bajki determinuje model interpretacji, nikt ani słowem się nie zająknął, że płeć postaci tak na dobrą sprawę może zejść na dalszy plan, a doświadczenia opisane w bajce są uniwersalne dla wszystkich ludzi. Prowadzi to do uproszczonego i cokolwiek płytkiego wniosku, że (najczęściej) bohaterka baśni niesie w swojej historii koszmarny przekaz patriarchalny tej biednej kobiety, która jest spętana zakazami kultury, skazana na zależność od mężczyzny i obciążona trudnymi relacjami z matką. Po ustaleniu tej ważkiej prawdy (najmniej pięć stron maglowania w kółko tego samego), z której niewiele wynika, przechodzimy do tzw. "ożywczej dekonstrukcji", czyli pokazania, że siostry to wyparte aspekty głównej bohaterki, macocha to symboliczna odrzucona matka i podobne oczywistości. Wszystkie bajki bez wyjątku na poziomie odczytania dosłownego powielają patriarchat, a na poziomie symbolicznym mówią mniej więcej tyle, że trzeba nawiązać kontakt ze swoim wyższym "ja" i skupić się na duchowości, chyba że zajdzie potrzeba, to pokazywać pazury, nie siedzieć w kącie i przebojem iść przez życie celem osiągnięcia w tym życiu pełni. Odkrywcze, nie ma co.

Pewnie, że bajki mają w sobie coś więcej niż tylko opowiastki o dzieciach, które wyruszyły w drogę i miały przygody - co wiadomo mniej więcej od czasów Junga. Ale żeby powiedzieć, co dokładnie, to już jakoś sił ani pomysłu nie stało... Autorki pogawędek zgrabnie żonglują okruszkami psychoanalizy, pływają sobie po powierzchni własnych doświadczeń, radośnie pokrzykują o tym, jaki patriarchat jest zły i z takich wyświechtanych frazesów budują swoją papkowatą książkę, z której niewiele wynika. Nie ma tu wskazówki, w stronę jakich jeszcze interpretacji można iść. Jakich wartości szukać. Jak te wszystkie opowieści mają się nie do kultury, ale do rozwoju osobowości człowieka. Jak, będąc dorosłym, nadsztukować i naprawić to, czego zabrakło w dzieciństwie.
Najgorszy zarzut: banalność, powtarzalność i schematyczność. Tego ostatniego proszę nie mylić z konsekwencją, bo jeśli kilkanaście różnych bajek można zinterpretować tak, żeby mówiły i przekazywały dokładnie to samo, to dla mnie jest to znak, że autorki poruszają się po tych samych wydeptanych ścieżkach. Żeby nie było wątpliwości: ścieżkach, które każdy może z niewielkim nakładem sił przemierzyć samodzielnie, oszczędzając czasu na lekturę cudzych rozmówek.

Natrafiłam na świetną rozmowę o "Kopciuszku" ("Pantofelek w rozmiarze 42") w jednym z numerów Zwierciadła i przeczytałam z zapartym tchem. Kiedy się dowiedziałam, że rozszerzona wersja wraz z innymi rozmowami o bajkach ukazała się w książkowym zbiorze, rzuciłam się do biblioteki, żeby... no cóż, żeby się rozczarować, bo to, co świetnie sprawdziło się w małej dawce...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    583
  • Przeczytane
    390
  • Posiadam
    117
  • Teraz czytam
    30
  • Ulubione
    20
  • Psychologia
    14
  • Chcę w prezencie
    10
  • Literatura polska
    6
  • 2014
    4
  • 2021
    3

Cytaty

Więcej
Katarzyna Miller Bajki rozebrane Zobacz więcej
Katarzyna Miller Bajki rozebrane. Jak odnaleźć się w swojej baśni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także