Bajki rozebrane. Jak odnaleźć się w swojej baśni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia i dusza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Feeria
bajki
czupirek

W opowiadanych przez stulecia bajkach destylowała się z pokolenia na pokolenie życiowa mądrość naszych poprzedników. W losach i przygodach Kopciuszka, Jasia, Małgosi, niezliczonych księżniczek i królewiczów zaklęte są tęsknoty, rozterki, problemy i radości ludzi młodych i starych, którzy idąc przez życie, przemierzają w istocie tajemniczy las pogmatwanych emocji, ambicji, relacji. Katarzyna...

Katarzyna Miller - psychoterapeutka, filozofka i poetka - wraz z Tatianą Cichocką - dziennikarką - „rozbierają” znane wszystkim w naszej kulturze baśnie, czytając je na nowo, tak by odnaleźć w nich treści i znaczenia aktualne dzisiaj, które okazują się zaskakująco żywe i współczesne.

Dociekliwy_Kotek | 2015-12-20
Przeczytana: grudzień 2015

Natrafiłam na świetną rozmowę o "Kopciuszku" ("Pantofelek w rozmiarze 42") w jednym z numerów Zwierciadła i przeczytałam z zapartym tchem. Kiedy się dowiedziałam, że rozszerzona wersja wraz z innymi rozmowami o bajkach ukazała się w książkowym zbiorze, rzuciłam się do biblioteki, żeby... no cóż, żeby się rozczarować, bo to, co świetnie sprawdziło się w małej dawce skondensowanej rozmowy, w wersji rozszerzonej okazało się trudnym do zniesienia bełkotem.

Generalnie rzecz biorąc uważam się za feministkę do szpiku kości. Daleka jestem jednak od uświęcania ideologią każdej rozmowy dwóch kobiet o tym, jak to innym kobietom jest źle, ciężko i niedobrze w okowach tej paskudnej kultury - po pierwsze dlatego, że nie wnosi nic nowego do mojej wiedzy o świecie, a po drugie nie robi nic, poza utwierdzaniem człowieka w jego mentalności ofiary.
Niestety, taką właśnie wartość mają pogaduszki przy herbacie dwóch pań, których interpretacja bajek i baśni jest tak wtórna, szablonowa i - przepraszam...

Daga | 2014-08-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014

Trochę niebezpieczna ta książka ,za dużo można się o sobie dowiedzieć. ;)

Kasia | 2014-09-24

W poszukiwaniu siebie warto zajrzeć do bajek rozebranych przez Katarzynę Miller i Tatianę Cichocką. To sympatyczna książka będąca dialogiem dwóch kobiet, które zadają pytania i poszukują odpowiedzi. Odpowiedzi częściej udziela pani Kasia, pyta częściej pani Tatiana. Mimo to całość sprawia wrażenie przyjacielskiej rozmowy kobiet, które nie wahają się mówić o rzeczach trudnych, dotykają spraw wręcz egzystencjalnych, a jednocześnie potrafią się przy tej rozmowie również dobrze bawić.
Książka Bajki rozebrane napisana jest językiem przystępnym, dialogi toczą się wartko, nie brak poczucia humoru. Pod dostatkiem znajdziemy też twórczego spojrzenia na rzeczywistość i oczywiście na baśnie. Z tych wszystkich, wymienionych wyżej powodów, myślę, że książka ta może być świetnym wstępem do rozpoczęcia korzystania ze świata baśni dla wzbogacenia swojego rozwoju osobowościowego, po prostu dla pełniejszego życia.
dalsza część opinii na moim blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

Karolina Sosnowska | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

"Powiecie: łeee, takie okrutne te baśnie, tu obcinają palce, tam kawałkują ciała, tu jakaś biedna syrenka wyrzeka się pięknego głosu, by spełnić swe marzenia, tam Czerwony Kapturek zjadany jest przez wilka – i ja mam to czytać swoim dzieciom?! Tak. Bo to bardzo ważny krok w rozwoju, bo dzięki baśniom taki mały człowiek coś sobie przepracowuje, coś rozumie, coś, często nie do końca świadomie odnosi do siebie i te straszne, na pierwszy rzut oka, opowieści, są dla niego ukojeniem."

Reszta recenzji pod adresem: http://tanayahczyta.wordpress.com/2014/09/21/bajki-rozebrane-jak-odnalezc-sie-w-swojej-basni-k-miller-t-cichocka/ :)

NataliaKatarzyna | 2010-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O tej książce dowiedziałam się od znajomego psychologa i muszę przyznać, że jest ona strzałem w dziesiątkę:).
Czytając kolejne interpretacje baśni nie tylko odkrywałam ich nieznane (dla mnie) przesłanie, ale odbywałam podróż wgłąb siebie. Wiele rzeczy sobie uświadomiłam, a ulubiona bajka z dzieciństwa okazała się być jednym z drogowskazów na drodze życia.

Blackheart009 | 2014-10-25

Świetna książka zawiązana z moim przyszłym zawodem-nauczycielką. Naprawdę ciekawy pomysł na książkę,taki powrót do dzieciństwa, ale jednocześnie w książce autorki poruszyły bardzo poważne tematy.

marciocha | 2011-01-08
Przeczytana: kwiecień 2010

odkryłam na nowo ile ważnych treści niosą bajki. Tę książkę można czytać ciągle i ciągle. To powinni czytać wszyscy, którzy mają dzieci, ci co nie mają mogą odkryć wiele dla siebie ;)

WisemantheWise | 2016-01-07
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Bajki zazwyczaj kojarzą się z czymś skierowanym wobec dzieci, dla nich tworzonym. Ale jak próbują udowodnić autorki w bajkach można znaleźć o wiele więcej ukrytych treści związanych z osobowością człowieka i jego rozwojem społecznym. Fabuły znanych bajek są tylko powierzchnią a w głębi aż roi się od symboli i ukrytych znaczeń. Warto więc czytać bajki bardziej odkrywczo i wnikliwie a można znaleźć w nich wiele o sobie samym i o innych otaczających nas ludziach.
Drażniło mnie jednak zbyt wiele feministycznych uwag szczególnie ze strony Pani Katarzyny Miller, która widać takie poglądy rozpowszechnia. Niektóre uwagi są rzeczywiście cenne i prawdziwe, część jednak jest nacechowane postawą feministyczną.

Tsukiko | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Książka z pewnością nietypowa i interesująca. Mam wrażenie,że autorki mimo, cokolwiek częstych,odwołań do Junga czy Freuda, przekazują raczej wiedzę intuicyjną, bliską w swej istocie filozofii Wschodu (mam tu na myśli tao, buddyzm itp.). Nie stronią również od zdrowego feminizmu, tam, gdzie jest to uzasadnione,co z kolei kojarzy mi się bardzo z wszelkimi przejawami tzw."religii czarownic".
Rozmowy, prowadzone lekko i z poczuciem humoru,zachęcają jednak do pracy nad sobą, do pełniejszego przeżywania, zajrzenia w głąb siebie, innego spojrzenia na świat i samych siebie.

Kasia | 2013-02-14

dalsza część opinii na moim blogu:...