Gone with the Wind

Gone with the Wind
historyczna
angielski
Magdalena

Gone with the Wind is a novel written by Margaret Mitchell, 1st published in 1936. The story is set in Clayton County, GA, & Atlanta during the American Civil War & Reconstruction era. It depicts the experiences of Scarlett O'Hara, the spoiled daughter of a well-to-do plantation owner, who must use every means at her disposal to come out of the poverty she finds herself in after Sherman's March to the Sea. A historical novel, the story is a Bildungsroman or coming-of-age story, with the title taken from a poem written by Ernest Dowson. Gone with the Wind was popular with American readers from the onset & was the top American fiction bestseller in the year it was published & in 1937.

źródło opisu: Grand Central Publishing

źródło okładki: Grand Central Publishing

Opinie czytelników (20578)
książek: 2082
Iga | 2012-09-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2012

Czytanie "Przeminęło z wiatrem" jest dołujące, bo doprowadza do kilku smutnych wniosków.
Nie ma już takich mężczyzn.
Nie ma już takiej miłości.
I co najgorsze - nie ma już nawet takich książek.

Uwielbiam.
Czytałam niejednokrotnie, czytałam zawsze ciągiem i nikt mnie nawet wołami nie mógł odciągnąć.
O dziwo kocham też film, chociaż brak w nim wielu wątków, kocham miłością nieracjonalną.
Przeczytałam pierwszy raz Przeminęło z wiatrem nieświadoma, że czytam jeden z tych klasycznych romansów, ale czego wymagać od czternastolatki.
Książkę z wypiekami na twarzy czytała moja babcia, potem mama jeszcze w szkole i pod ławką, potem ja, po nocach, a jeśli kiedykolwiek będę mieć córkę, na pewno też czytać będzie. Rodzinna tradycja ;)

Wbrew powszechnej opinii i wbrew wadom kocham Scarlett, która dla mnie jest do granic ludzka, pięknie egoistyczna i potrafi walczyć pazurami o to co kocha.
Tylko i jedynie jej miłości do miągwowatego Ashleya nie mogłam nigdy zrozumieć. Mając pod nosem takie Rhetta woleć niemotę... Ale o gustach się nie dyskutuje ;)
Chociaż równie miągwowata z pozoru a jakże cudowna Melania wzbudza we mnie zupełnie odmienne uczucia jak jej mąż.
Generalnie plejada...

Marlena | 2014-10-06
Przeczytana: 05 października 2014

Tłumaczenie Celiny Wieniewskiej trochę już trąci myszką (nieużywane już formy fleksyjne itp.), niemniej jednak czytało mi się bardzo dobrze. Oprócz silnie zarysowanego wątku romansowego "Przeminęło z wiatrem" ukazuje także szerokie tło społeczne, odmalowuje obyczaje epoki (bardzo interesujące przedstawienie Ku Klux Klanu, całkowicie inne od współczesnego wyobrażenia).
Polecam także film z 1939, bo Clark Gable do roli Rhetta Butlera pasuje idealnie, a poza tym dziś takich filmów się już nie kręci i w kinach takich dzieł pewnie nie zobaczymy.

Mollinka_90 | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

"Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell nikomu przedstawiać nie trzeba, bo to klasyka literatury. Ta pozycja jest zapisem dziejów zwykłych przedstawicieli swoich klas społecznych ukazanych na tle burzliwych wydarzeń historycznych - w tym przypadku wojny secesyjnej, która odmieniła oblicze USA na zawsze. Ta książka może być amerykańską "Wojną i Pokojem", w której romans głównych bohaterów jest tylko przyczynkiem do stworzenia epopei o losach podzielonego wojną i stereotypami narodu. Napisana językiem, który trafia do czytelnika - z jednej strony autorka opisuje bowiem z kronikarskim zacięciem dzieje USA, wygląd miejsc, w których toczy się akcja powieści i te chwilowe "dłużyzny" mogą nas nieco zirytować przy lekturze, lecz z drugiej strony jej bohaterowie, tak ludzcy i pełnokrwiści wzruszają nas i bawią od samego początku do końca.

Scarlett O'Harę, o której powiedziano już chyba wszystko, co wiedzieć należy, poznajemy jako 16-letnią pannę na wydaniu, najpiękniejszą dziewczynę w...

Wicca | 2013-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Wiele już powiedziano o wyjątkowości tej powieści, wiele zapewne zostanie jeszcze powiedziane. Krytyczne analizy poświęcone obrazowi Południa zawartemu na kartach tej powieści wypełniłyby zapewne małą biblioteczkę. Postaci głównej bohaterki – nieszablonowej i oryginalnej w swej konsekwencji– poświęcono wiele rozpraw. Ja również chcę dołożyć tutaj swoje parę groszy.

Zanim jednak spróbuję wyjaśnić, w czym widzę wyjątkowość tej postaci, poświęcę dosłownie kilka zdań tytułowi powieści. "Gone with the wind", czyli "Przeminęło z wiatrem…". Bardzo trafiona metafora całej powieści. Jest to bowiem opowieść o świecie, który zniknął niczym za podmuchem wiatru. Właściwie nie był to podmuch, a czas burzliwych przemian. Skończyła się epoka dumnych plantatorów. Wojna secesyjna sprawiła, że dawne Południe odeszło w zapomnienie. Przeszłość można było znaleźć jedynie w zapachu starych miast i krajów, jak to w finałowej scenie określił Rhett. Narodziła się nowa jakość, a przystosowanie do...

książek: 1958
fiNka | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Co można napisać o książce o której wszystko juz zostało napisane? Ponieważ z pewnością nie wymyślę nic bardziej odkrywczego dołączę sie do ogólnego uwielbienia dla tej powieści. Pozostawiła po sobie pewien niedosyt i jakiś ucisk na sercu. No bo jakże można pozwolic odejść takiemu mężczyźnie ? Ach szkoda gadać.
Dodatkowa gwiazdka tylko ze względu na Rhetta. :)

hanterkaa | 2017-11-01
Przeczytana: 22 października 2017

"Przeminęło z wiatrem" to najbardziej romantyczna powieść w dziejach światowej literatury pięknej,którą miałam okazję do tej pory przeczytać.Książkę tę niewątpliwie można nazwać powieścią ponadczasową,która momentalnie skradła moje serce.Fabuła obejmuje wiele lat i składa się z wielu wątków.Znajdziemy tu motywy miłości,nienawiści,przyjaźni,straty i mnóstwo innych.Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie doświadczają radości,smutków,niespodzianek i rozczarowań.Jest to lektura o dorastaniu,zmianach i wyrzeczeniach,odwadze,sile i wytrwałości.Książkę polecam każdemu czytelnikowi.Mam nadzieję,że zostanie tak cudownie wciągnięty do świata Scarlett jak ja i opuści go wraz z ostatnią stroną.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Scarlett O'Hara i Rett Butler - usłyszałam o nich na długo przed przeczytaniem książki - stanowią nietuzinkową parę, która budzi emocje zarówno w literaturze, jak i w filmie. Odważni, egoistyczni, namiętni, konsekwentnie dążący do wyznaczonych celów, ale mający swoje wrażliwe punkty, ukryte marzenia...

Akcja powieści toczy się jakby dwutorowo. Poznajemy losy bliskich i znajomych Scarlett, ale jesteśmy także świadkami wybuchu wojny secesyjnej i jej długofalowego wpływu na mieszkańców Georgii. Przeminie dotychczasowy ład, każdy z bohaterów stanie przed różnymi wyborami, ukazana będzie ich wytrzymałość i gotowość do życia w nowych warunkach, gdy trzeba budować coś od początku. Taka jest po prostu kwintesencja życia. Niepewność i ulotność. Im większy powiew wiatru, tym trudniejszy sprawdzian. Ale człowiek tak łatwo przyzwyczaja się do dobrego...

"Przeminęło z wiatrem" jest tego wszystkiego symbolem, a wojna między Północą i Południem tylko bardziej nam to uświadamia. I może też...

Northman | 2014-05-08
Przeczytana: 07 lipca 2001

Obiegowa opinia moich znajomych i członków rodziny na temat tej książki (i filmu również, skoro już o tym mowa) jest niesamowicie krzywdząca. Zakłada ona mianowicie, że jest to ckliwy, nudny jak flaki z olejem melodramat dla starych babć żyjących tylko i wyłącznie wzruszeniami i starymi historiami. To nieprawda! I z całą mocą będę to powtarzać. Kilkanaście lat temu przekonano mnie, żebym spróbował poznać "Przeminęło z wiatrem" i nie żałuję ani chwili przeznaczonej na tę książkę. To barwna, piękna opowieść o wierze we własne siły, o odwadze, harcie ducha i o sile niezbędnej do tego, by przetrwać. Scarlett O'Hara jest literacką bohaterką jedyną w swoim rodzaju. Niby roztrzepana, egoistyczna, nie widząca niczego poza czubkiem własnego nosa, a jednak jest odważna, silna i umie walczyć o swoje. Jest to jednak bohaterka do gruntu nieszczęśliwa, gdyż nie potrafi dostrzec stojącego tuż obok niej szczęścia. Nie potrafi tego nawet gdy się nim zachłyśnie, i na tym polega jej tragedia. Piękna...

Z uśmiechem czytam te opinie, które określają Scarlett jako antybohaterkę:). Chyba bierze się z to z błędnej definicji, że antybohater, to postać, która posiada negatywne cechy charakteru. Tymczasem antybohater to osoba, która nie podejmuje działania, a wszystko, co mu się przydarza jest raczej dziełem przypadku, najczęściej złośliwego losu. Antybohater może mieć negatywne cechy charakteru, ale to co go charakteryzuje to bierność.

Scarlett nie tylko nie jest antybohaterką, ale jest zaprzeczeniem bierności:) To heroina całej powieści i jej główna moc sprawcza. Wszystko, co przydarzyło się bohaterce, wynikało z jej własnych decyzji, z jej działania, z jej charakteru. Można dyskutować na temat tych cech charakteru, bo Scarlett daleko do ideału. Ale należy przyznać, że nie ma w literaturze, drugiej kobiety tak silnej i odważnej, która z podobnym czarem i brawurą dbałaby o własne interesy.

Na tle okrutnej wojny, która złamałaby niejednego mężczyznę, na tle epoki, która konwenansami,...

zobacz kolejne z 20568